Yerli Otomobil Yabancı Rakiplerine Meydan Okuyor

Yerli Otomobil Yabancı Rakiplerine Meydan Okuyor

Türk sanayisinin onlarca yıllık rüyası yerli otomobil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla ve büyük bir organizasyonla dünya kamuoyuna tanıtıldı. Tamamıyla elektrik ile çalışan yerli otomobil, tasarımının yanı sıra özellikleriyle de tüketicilerin beğenisini kazandı.

İlk lansmanı yapılan TOGG’un akıllı aracını adeta özel bir asistan haline getiren yerli otomobil tüm akıllı cihazlarla iletişime geçip bağlantı teknolojileriyle akıllı yaşamın merkezine yerleşiyor. Tanıtım sonrası merakla beklenen yerli otomobilin özellikleri de merak konusu oldu.

Peki, merakla beklenen yerli otomobilin özellikleri neler? İşte, hayran bırakan o detaylar…

ENTEGRE TEKNOLOJİLERE SAHİP OLACAK

TOGG’un tüm araçlarında standart olarak sunması beklenen yeni teknolojisi, evde kullanılan ağa bağlı ve akıllı çamaşır, bulaşık makinesi, buzdolabı ya da müzik sistemi gibi cihazlarla otomobili entegre edip hayatı kolaylaştıran çözümler sunacak.

Yurt dışı bağlantılı Türk startup ve TOGG mühendislerinin birlikte geliştirdikleri, TOGG’un akıllı aracını adeta özel bir asistan haline getiren yeni platformla otomobil, internete bağlı tüm akıllı cihazlarla iletişime geçip bağlantı teknolojileriyle akıllı yaşamın merkezine yerleşiyor.

Akıllı otomobil, fişte bırakılan ütüden, internet alışverişinden, yapılan alışverişin sürücüsü yanında değilken bile araca teslimine kadar birçok konuda yardımcı olabilecek senaryolar üretebiliyor. Yerli otomobille ilgili dikkat çeken özelliklerden biri de arıza durumunda araç servis ekibi uzaktan müdahale edebilecek olması. Yerli otomobil bu özelliği ile de rakiplerine meydan okuyor.

HOLOGRAFİK ASİSTAN TEKNOLOJİSİ

Yerli otomobilde Holografik Asistan teknolojisi de bulunuyor. Bu teknolojiyle yol detayları, tümsekler, köprüler sürücünün direkt olarak gözbebeğine ışınlar yoluyla iletilecek. Sürücü yola bakarken aynı zamanda bu uyarıları da görebilecek. Holografik Asistan teknolojisi dünyada ilk kez kullanılıyor.

KARİZMATİK DURUŞ VE FERAH YAŞAM ALANI

Yerli otomobilin ön gösterim versiyonu SUV ve sedan modellerinin dış tasarımında yer alan belirgin ve keskin hatlar otomobillerin sağlam ve güçlü karakterini dışa vururken aynı zamanda önümüzdeki yıllarda genişleyecek ürün gamının şifrelerini veriyor.

TOGG ayrıca uzun diz ve yüksek baş mesafesi ile 5 kişilik bir ailenin rahat ve konforlu bir şekilde seyahat etmesini sağlayacak sınıfının en ferah iç mekânını sunuyor. Kendi segmentinde en uzun aks mesafesine sahip olan yerli otomobil, toplam sahip olma maliyetinin uygunluğu ile de dikkat çekiyor.

ANADOLU VE LALE ESİNTİSİ

Türkiye’nin otomobili tasarımında Anadolu topraklarının köklü simgelerinden biri olan laleden esinlendi. Otomobilin ön ızgarasına, bütünsel şıklığı tamamlayan jantlarına ve iç mekân detaylarına modern bir incelikle işlenen lale figürleri ile birlikte Selçuklu dönemi esintileri coğrafyamızın kültür mirası ile olan bağı vurguluyor.

Otomobilin iç mekânında kaliteli ve şık malzemelerle birlikte yüksek teknoloji yer alıyor. Dijital bilgi-eğlence ekranı hem bilgilerin kolaylıkla takibini hem de yolcuya özel içeriğin görünürlüğünü sağlıyor. Ekran otomobilin akıllı bir yaşam alanına dönüşümünü destekliyor.

UÇAK KOKPİTİ BENZERİ EKRAN FORMU

Uçak kokpitini hatırlatan form üzerinde vites ve elektronik park freni fonksiyonlarını barındıran konsol, ergonomisiyle dokunmatik kumanda ekranının kontrol edilmesine de yardımcı oluyor. Dokunmatik ekranda kullanıcıyı merkeze alan ara yüzün tasarımı, sesli komut özelliğinin de desteğiyle alışagelmiş kontrol düğmeleri ve kumanda elemanlarını olabildiğince azaltarak iç mekânın yalın ve sade tasarımını destekliyor. Otomobilin direksiyon simidinde dikkat çeken TG harfleri, TOGG’nun kısaltmasına göndermeler yapıyor.

30 DAKİKADA %80 ŞARJ İMKÂNI

Yerli otomobil yaygın şarj altyapısı sayesinde otomobilinizi evinizde, ofisinizde veya yolunuzun üzerindeki istasyonlarda şarj edilebilecek. Sektörün öncü batarya teknolojilerinden birine sahip olacak yerli otomobil hızlı şarj özelliğiyle 30 dakikadan kısa sürede %80 pil doluluk seviyesine ulaşabilecek. Uzun yolculuklarda kısa bir kahve molası verip, hem kendinizi hem de otomobilinizi şarj ederek rotanıza devam edebileceksiniz.

300+ km veya 500+km menzil sağlayan pil seçeneklerinden ihtiyacınıza en uygun olanı seçebilecek, yüksek enerjili lityum-iyon pil teknolojisinin sunacağı menzil ile uzun yolculukları dahi dilediğiniz gibi planlayabileceksiniz. Yerli otomobil %100 şarj ile yola çıkarak İstanbul’dan İzmir’deki akrabalarınıza veya Ankara’dan Antalya’daki yazlığınıza kesintisiz bir seyahat ile sizlere ulaştıracak.

REJENERATİF FRENLEME İLE DAHA UZUN MENZİL

180 km/s azami hıza ulaşabilen otomobil geri kazanımlı frenleme sistemi ile geliyor. Özellikle Tesla kullanıcılarının yakından bildiği bu özellik, rejeneratif frenleme olarak adlandırılıyor. Frene basıldığında açığa çıkan enerji, alternatör tarafından elektriksel enerjisine dönüştürülerek tekrar depolanıyor. Bu sistemin yerli otomobilin menziline yüzde 20’ye kadar katkı sağlayacağı belirtiliyor.

RAKİPSİZ PERFORMANS DENEYİMİ

Otomobilin standart donanımında yer alacak arkadan çekiş (RWD) sisteminin yanı sıra ön aksta yer alan ikinci elektrikli motor ile tüm tekerleklerden çekiş (AWD) sistemi zorlu hava ve yol koşullarında seyahat edecekler için daha iyi bir çekiş sağlayacak.

AWD çekiş sistemi ile 0 -100 km/saat hızlanmasını sadece 4.8 saniyede tamamlayarak hayalini kurduğunuz performansı her gün yaşayacaksınız. RWD çekiş sistemine sahip otomobiller ise 100 km/saat hıza 7.6 saniyede ulaşarak beklentilerinizin ötesinde performans sunacak.

8 YIL GARANTİ SUNULUYOR

Yerli otomobil alıcılarına; gelişmiş lityum-iyon batarya teknolojisi, batarya yönetim sistemi ve aktif termal yönetim sistemleri sayesinde 8 yıl boyunca pil garanti güvencesi veriyor. Türkiye’nin otomobili sıfır zararlı gaz salınımı ile de çevre duyarlılığı en yüksek otomobiller arasında yer alıyor.

DÜŞÜK BAKIM MALİYETİ

Elektrikli ve bağlantılı otomobillerin yalın bir teknik altyapıya sahip olması, internet üzerinden yazılım güncelleme imkânı ve kullanıcıları teknik konularda önleyici bilgiler ile uyarma olanakları teknik servis/bakım ihtiyacını en aza indirecek. Bunlar ile birlikte, kilometre başına enerji maliyeti içten yanmalı motorlu otomobillere göre çok daha düşük olacak.

ÇARPIŞMALARA KARŞI YÜKSEK DAYANIKLILIK

Yerli otomobil; yüksek çarpışma dayanımı, aktif ve pasif güvenlik ögeleri ve ileri sürücü destek sistemleri ile 2022 yılının Euro NCAP 5 Yıldız güvenlik normlarını sağlayacak. Otomobil, 7 adet standart hava yastığı içeren pasif ve kapsamlı aktif güvenlik sistemleri desteğiyle her türlü yol koşulunda güvenli sürüş deneyimi sunacak.

YERLİ OTOMOBİLDE ÖN SİPARİŞLER BAŞLIYOR

Yerli otomobilin ön sipariş süreci tek elden yönetilecek ve koordinasyonu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) sağlayacak. Böylece söz konusu çalışma ile Türkiye’de yerli otomobili kaç kişinin almak istediği belli olacak. Türkiye’nin Otomobili için talebin şimdiden 200 bine yaklaştığı belirtiliyor. TOBB bünyesinde toplanacak ön ödeme paralarının, fabrika için gerekli olan yatırımın bir kısmını karşılaması bekleniyor. Ön ödeme miktarının ise 30-40 bin lira olarak belirleneceği tahmin ediliyor.