Yerli Otomobilin Yerlilik Oranı Açıklandı

Yerli Otomobilin Yerlilik Oranı Açıklandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG’un yerlilik oranı hakkında bilgi vererek, “Aracımız piyasaya yüzde 51 yerlilikte çıkacak.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’deki aşı çalışmalarına ilişkin bilgi verirken yerli otomobil konusuna da değindi. Tasarımından mühendislik çalışmalarına kadar kendi kararımızı verdiğimiz bir otomobil projesinden bahsediyoruz sözleri ile konuşmasına başlayan Varank şöyle devam etti;

“Eğer burada yabancılarla çalışmamız gerekiyorsa biz bundan çekinmeyiz. Dünyadaki en iyi teknolojiyi getirip kendi tasarımımıza entegre edebiliriz. Aracımız piyasaya yüzde 51 yerlilikte çıkacak. 2026’da yerlilik oranı yüzde 68 seviyesine çıkacak. Dünyada elektrikli otomobillerin tamamında elektrik motorlarının ve pil teknolojilerini birkaç firmadan geldiğini görüyoruz ama Almanya’da ‘Bunun içindeki piller niye Çin’den geliyor?’ diye soran yok.”

Araçta bulunan ekranların tamamı dokunmatik olarak tasarlanmış durumda. Dört çekişli motora sahip olan model 400 beygir gücünde ve 0-100 km/s hıza 4.8 saniyede ulaşabiliyor. Arkadan itişli motora sahip olan versiyonu ise 200 beygir gücünde ve 0-100 km/s hıza 7.6 saniyede ulaşabiliyor.