YENİ DÜNYA, DENEYİM YAŞATMAK ÜZERİNE KURULU

YENİ DÜNYA, DENEYİM YAŞATMAK ÜZERİNE KURULU

ULAŞTIRMADAN EV TEKNOLOJİLERİNE KADAR PEK ÇOK ALANDA DÖNÜŞÜM YARATAN YENİ TASARIMLAR, HEDEF KİTLESİNE YEPYENİ BİR DENEYİM VAAT EDİYOR.

Giyilebilir teknolojilerden nesnelerin internetine kadar her alanda güvenliği, konforu ve yeni deneyim yaratmayı misyon edinen ileri teknoloji markaları, var olan sektörlerin işleyişini değiştirecek yepyeni tasarım stratejileriyle öne çıkıyor. Hyundai’nin giyilebilir robot asistanlar üzerinde çalışması, Pizza Hut Şangay’da konukların robotlar tarafından karşılanması, bir kemer ya da ampulün kendi işlevinin çok daha dışında bir tasarım ve inovasyon donanımıyla farklı akıllı hizmetler sunması, bu bakış açısının en önemli göstergesi…

HYUNDAI, GİYİLEBİLİR ROBOT ASİSTANLAR ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR 
Otomotiv sektörünün geleceğinde başrol oynayacak otonom yani sürücüsüz araçlar üzerinde çalışan Hyundai, gelecekte önem kazanacak başka bir teknoloji olan giyilebilir robot asistanlar üzerinde de çalışıyor. Hyundai’nin çalışmaları kısa süre içerisinde meyvesini vererek geleceği şekillendirebilir. Exoskeletons denilen giyilebilir dış iskeletler üzerinde çalışan Hyundai, çeşitli amaçlara yönelik projeler geliştiriyor. Bunların başında elbette sağlık amaçlı kullanımlar geliyor. Özellikle yürüme yeteneğini kaybetmiş insanlar için bir ulaşım aracına dönüşecek olan giyilebilir robotlar, bu insanların yardım almadan yürümesine, ayakta durabilmesine olanak sağlayacak. Geliştirilen prototip tek şarj ile 4 saatlik yürüme süresi sunuyor ve saatte 2.5 km hıza ulaşabiliyor. Giyilebilir robotların günlük hayatta bizlere yardımcı olmaları amaçlanıyor. Örneğin tek başınıza kaldıramayacağımız ağırlıkları bu iskeletler sayesinde kolayca kaldırabileceğiz. Dış iskeletler sayesinde insanüstü bir güce kavuşarak normal bir insanın tek başına altından kalkamayacağı işleri yapmak mümkün olacak. Bugün ortaya çıkan başka bir prototip yaklaşık 4.5 kg ağırlığında ve daha basit işler için tasarlanmış. Sağlık amaçlı değil de işçilere ekstra güç vermek için tasarlanan yeni prototip, yine 4 saatlik batarya süresi sunuyor ve Bluetooth teknolojisi sayesinde mobil cihazlara da bağlanabiliyor.

SMART REMOTE, AKILLI CİHAZLARI UZAKTAN KONTROL EDİYOR
Nesnelerin İnterneti (IoT) sayesinde evlerimizdeki akıllı cihazların sayısı hızla artıyor. Ancak sahip olduğumuz her yeni cihaz yeni bir kontrol kumandası veya mobil uygulamayla birlikte kullanıma sunuluyor. Bu durum kullanıcılar için zaman zaman kullanım zorluğuna sebep olabiliyor. Smart Remote, tam olarak bu soruna çözüm getirmek amacıyla geliştirilmiş. Smart Remote, tek bir uzaktan kumanda ile bütün cihazların kontrol edilmesini sağlayan bir uzaktan kontrol sistemi. Paris’te kurulan SevenHugs şirketi tarafından TechCrunch Disrupt London’da tanıtılan ve 2016 yılında eklenen geliştirici platformuyla ile entegrasyon sayısında artışa giden Smart Remote’un kurulumu oldukça basit. Smart Remote, uzaktan kumanda için bir adet kablosuz şarj kiti ve duvara monte edilebilen 3 adet oda sensörüyle birlikte kullanıma sunuluyor. Sensörlerin kumanda edilecek cihazların bulunduğu odalara yerleştirilmesi ve mobil uygulama üzerinden kontrol edilmek istenen cihazın sisteme tanımlanmasının ardından da kullanıma hazır hale geliyor. Kurulum sonrasında ise tek yapmanız gereken Smart Remote’u kontrol etmek istediğiniz cihaza doğru tutmak. Wi-Fi, Bluetooth ve Infrared özellikli 25 bini aşkın akıllı cihaz ve sistemle eşleşerek kontrolü sağlayabilen Smart Remote sayesinde Philips Hue, Apple TV ve Nest akıllı termostat gibi cihazları kontrol etmek mümkün.

SÜRÜCÜSÜZ ELEKTRİKLİ OTOBÜS ARMA
Sürücüsüz elektrikli otobüs Arma, 2017’nin ilk çeyreğinde Singapur’da trafiğe çıkıyor. %100 otonom ve elektrikli olan Arma, Fransız şirket Navya tarafından üretiliyor. 15 kişilik yolcu kapasitesine sahip olan Arma’nın hızı ise 45 km/s. Ekim 2015’te tanıtılan sürücüsüz otobüs Arma, Nanyang Teknoloji Üniversitesi sayesinde yollara çıkacak. Üniversitenin servis aracı olarak hizmet verecek olan Arma, CleanTech Parkı ile Nanyang Teknoloji Üniversitesi kampüsü arasında ulaşım sağlayacak. Aracın gideceği mesafe ise yaklaşık 1.5 km. Tamamen elektrikli bir araç olan Arma’nın batarya ömrü ise trafiğe göre değişim göstermekle birlikte yarım gün olarak belirtilmiş. Çeşitli sensörler, kamera ve GPS sayesinde otonom hizmet verebilen Arma, yollara çıkacak tek sürücüsüz araç olmayacak. Kamera, sensörler ve GPS ile modifiye edilmiş 2 adet otobüs de aynı güzergâhta shuttle hizmeti verecek. Üniversitedeki araştırmacılar ise sürücüsüz araçları kontrol edebilmek adına yazılım geliştirecekler.

PIZZA HUT, ŞANGAY’DA KONUKLARI ROBOTLARLA KARŞILIYOR
Pizza Hut, Şangay’da denediği yeni konseptinde misafirlerini robotlarla karşılıyor. Bu robotlar daha sonra müşterilere masalarına kadar eşlik ediyor. Restoran ‘ph+’ ismiyle daha yeni inşa edilen Şangay Kulesi’nin en alt katında bulunuyor. Bu restoran KFC, Pizza Hut ve Taco Bell’in Çin’deki lisanlarını elinde bulunduran Yum China Holdings’in ilk restoranlarından biri. Hâlihazırda bu restoranda çalışan iki robot bulunuyor. Robotlar genelde ‘bip’ sesleri ve ‘beni takip et’ gibi basit kelimeler kullanıyor. Daha sonra misafirlere masalarına kadar eşlik ediyor. Herhangi bir sipariş alıp yemek getirme yetenekleri şimdilik yok. Pizza Hut, robotların henüz garson olarak kullanılması aşamasında olmadığını belirtiyor.

643 KM MENZİNLİ VE ELEKTRİKLİ LUCID AIR
Kaliforniya merkezli bir otomobil firması olan Lucid Motors, tamamen elektrikli yeni sedan modeli Lucid Air’i tanıttı. Lucid Air, şık tasarımı ve uzun menzili ile dikkat çekiyor. Lucid Air modelinin ilk ipuçları geçtiğimiz kasım ayında gerçekleşen LA Auto Show ile karşımıza çıkmıştı. Fütüristik bir tasarım ile gelen Lucid Air, toplamda 4 kişilik koltuk kapasitesine sahip durumda. 0’dan 100 km hıza 2.5 saniyede ulaşacak olan Lucid Air, toplamda 1000 beygir gücünde ve iki motora sahip. Oldukça lüks bir elektrikli otomobil olan Lucid Air’ın başlangıç fiyatı ise 100 bin dolar. Aracın bataryaları için Samsung SDI ile iş birliğine giden Lucid Motors, bu konuda oldukça başarılı bir iş çıkarmış. 100 ve 130kWh batarya seçenekleri ile gelecek olan cihazın 130 kWh’lık versiyonunun menzili ise yaklaşık 643 km. Hatırlatmak gerekirse Tesla’nın en uzun menzile sahip modeli olan P100D, tek şarj ile 542 km gidebiliyor. Henüz prototip aşamasında olan model tahmini olarak 2018 yılında üretilmeye başlanacak.

ÇOCUKLARA ÖZEL AKILLI GO-KART ARACI
Kaliforniya’da hizmet veren teknoloji şirketi ActevMotors, çocuklar için dünyanın ilk elektrikli ve akıllı go-kart aracı Arrow’u geliştirdi. 5-9 yaş arasındaki çocuklar için geliştirilen araç, ebeveynlerin iOS ve Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonlarına yükleyebilecekleri Wi-Fi bağlantılı ActecApp uygulaması üzerinden kontrol ediliyor. Ebeveynler aracın hızını ve hareket edebileceği alanı sınırlayarak çocukları için güvenli bir sürüş ortamı hazırlayabiliyor. Havalı lastikleri sayesinde asfalt yüzerde maksimum yol tutuşa sürüş imkânı sağlayan akıllı aracın sürüş ve frenleme için bağımsız iki motoru, çift kavramalı direksiyonu, ayarlanabilir faz ve fren pedalları ve iki hoparlörü var. Uygulama ile bağlantısını üzerindeki Wi-Fi antenle kuran araç, ultrasonik yakınlık algılayıcıları sayesinde nesnelerin kendisine olan uzaklığını hesap ederek engelleri algılıyor ve çarpışmaları önlüyor.

İSTER AMPUL İSTER PROJEKTÖR
Bir grup tasarımcı ve mühendis, merkezi Hollanda’da olan BeamLabs bünyesinde bir araya gelerek ampul soketini projektöre çeviren akıllı projektör Beam’i geliştirdi. Cep telefonu ve bilgisayar gibi birçok teknolojik cihazın cebimizde taşınacak kadar küçülmesine yeni bir örnek olarak taşınabilir teknoloji dünyasında yerini alan akıllı projektör, evimizde, ofisimizde hatta dış ortamlardaki herhangi bir yüzeyi büyük bir ekrana çevirme özelliğiyle dikkat çekiyor. Herhangi bir ampul soketine takılarak beraberinde satılan güç kablosuna bağlandıktan sonra bir zemine yerleştirilerek kullanılmaya başlanan projektör, iOS ve Android işletim sistemi kullanan akıllı tabletlere yüklenen uygulaması üzerinden yönetilebiliyor. Üzerindeki değişim düğmesine basılıp projeksiyon modundan normal ampul moduna alınarak aydınlatma cihazı olarak da kullanılabiliyor.

HAREKETİ ANINDA ALGILAYAN BİR GÜVENLİK KAMERASI
Merkezi İngiltere’de olan teknoloji firması Canary, akıllı güvenlik donanımları üretmek amacıyla akıllı güvenlik kamerası CanaryFlex’i geliştirerek güvenlik kamerası serisine bir yenisini daha ekledi. Küçük olması ve yerinin kolayca değiştirilebilmesi ile dikkat çeken kamera, su geçirmediği için yağmurdan ve kardan etkilenmiyor. Dış mekânlarda da güvenle kullanılabiliyor. Otomatik gece görüşü ve geniş açılı lensi ile son derece net HD video ve ses kaydı gerçekleştirebiliyor. Flex’in en göze çarpan özelliği ise algılayıcıları sayesinde yalnızca görüş alanında herhangi bir hareket algıladığı anlarda kayda geçmesi… Böylece kesintisiz kayıt için boşa enerji harcanmasının önüne geçiyor ve güvenliği daha ekonomik ve akıllı hale getiriyor. Akıllı kamera, şarj edilebilir yerleşik lityum-iyon pili sayesinde kablosuz kullanım imkânı sunarken, kullanıcının hareket alanını daraltmıyor. Kamera, 199 dolardan satışa sunuldu.

AKILLI KEMERİNİZ İŞBAŞINDA
Görünüşte normal bir kemere benzese de sahip olduğu özellikler ile giyilebilir teknoloji dünyasındaki yerini alan Welt, Samsung’un alt birimi olan Creative Labs tarafından geliştirilen akıllı bir kemer. Özellikle aktivite ve sağlık takibi üzerine yoğunlaşan kemer, kullanıcısının yeme alışkanlıklarını ve bel ölçüsünü akıllı algılayıcı teknolojisi yardımıyla izleyebildiği gibi gün içinde ne kadar oturduğunu ve ne kadar yürüdüğünü de adım sayma özelliği sayesinde hesaplıyor. Aktivite ve sağlık verileri, aktivite süresi ve harcanan kalori miktarını da hesaplayan kemerin iOS ve Android uyumlu mobil uygulaması üzerinden günlük, haftalık ve aylık veri elde edebiliyorsunuz. Kemer, tokasına gömülü USB yuvasından şarj ediliyor ve tam şarj ile 20 gün kullanılabiliyor. Ürün, Ocak 2017’de 119 dolardan satışa sunulacak.

 

SOLO, KURYECİLİKTE ÇIĞIR AÇACAK
Kanada merkezli teknoloji girişimi ElectraMeccanica, ilginç tasarımı ile dikkat çeken elektrikli otomobili Solo’yu geliştirdi. Sadece sürücü olmak üzere tek kişilik yolcu kapasitesine sahip olan elektrikli aracın gövdesi karbon fiber malzemeden yapılıyor ve bu malzeme aracın diğer araçlara göre çok daha hafif olmasını ve sürüş esnasında daha kısa sürede hızlanmasını sağlıyor. Yalnızca 8 saniye içinde hızını saatte 0 km’den 100 km’ye çıkarabilen araç, saatte maksimum 130 km hıza ulaşabiliyor. Küçük olduğu için diğer otomobillere göre daha az yer kaplaması ve tek kişilik olması nedeniyle de özellikle kuryecilikte önemli bir avantaj sağlayacak olan bu araç, 220V priz üzerinden 3 saatte tam şarj edilebilen araç dolu şarj ile 160 km yol alabiliyor. Bu aracın 2017’de 15 bin 300 dolardan satışa sunulması bekleniyor.