Yeni Araçlar Frankfurt Otomobil Fuarında Görücüye Çıktı

Yeni Araçlar Frankfurt Otomobil Fuarında Görücüye Çıktı

Otomotiv endüstrisinin en önemli organizasyonlarından biri olan Frankfurt Otomobil Fuarı, geçtiğimiz ay itibariyle kapılarını basın mensuplarına açtı. Birbirinden dikkat çekici modellerin resmi tanıtımları yapıldı. Dünyanın en önemli otomobil fuarında; Bugatti, Lamborghini, Porsche, Mercedes, Honda, Audi, BMW, Volkswagen, Opel, Hyundai, Seat ve daha birçok otomobil üreticisi yer aldı. Gözler özellikle prototip araçlar ve elektrikli otomobiller üstündeydi.

Fuarda 39 ülkeden bin 100 firma katılarak ürünlerini tanıtırken, 232 bin metrekarelik alanda düzenlenen fuara Türkiye’den 14 firma katıldı. İşte Alman otomotiv devlerinin şovlarına sahne olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda öne çıkan konular ve modeller:

VOLKSWAGEN ID.3

Volkswagen’in ilk seri üretim elektrikli otomobili olan ID.3, 1st Edition olarak 2020 yılından itibaren satışa sunulacak. Bu modele yapılan ön siparişlerin sayısı 30 bini geçmiş durumda. Teknik özelliklerine bakılacak olursa ID.3’ün elektrik motoru 205 beygir güç ve 310 Nm tork üretiyor.

ID.3, 3 farklı batarya seçeneği sunarken, bunlar 330 km’lik menzile sahip olan 45 kW, 420 km’lik menzile sahip olan 58 kW ve 77 kW 550 km menzile sahip olacak. Araç 100 kW’lik şarj ünitesinden 30 dakikada 300 km’lik yol alabilecek pil doluluğuna sahip olabiliyor.

BEKLENEN HONDA GELDİ

Honda, 2019 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Elektrikli Araç Stratejisi kapsamında elektrikli ve hibrit araçlarını sergiledi. Standın dikkat çeken modeli Honda e oldu. Honda e’nin seri üretim versiyonu ilk kez görücüye çıktı.

Sıfır emisyonlu şehir aracının arka kısmına yerleştirilecek elektrikli motorun yaklaşık 150 beygir güç üreteceği kaydedilirken, otomobilin tork değerinin de 300 Nm olacağı belirtildi. Tam şarj ile 200 km’ye kadar elektrikli menzil sunan Honda e, ‘hızlı şarj’ fonksiyonu sayesinde sadece 30 dakikada bataryayı yüzde 80 şarj edebiliyor.

LAMBORGHINI SIAN MODELİNİ TANITTI

Markanın ilk hibrit otomobili olma özelliğini taşıyan Sian 819 beygir güç üreten motoruyla Lamborghini’nin bugüne kadar ürettiği en güçlü yol otomobili olma özelliğini de taşıyor. Otomobilin 0’dan 100 km/s hıza ulaşması 2.8 saniyede gerçekleşiyor. Toplamda 63 adet üretilecek olan Sian markanın efsane modeli olan Countach’tan esinlenerek geliştirildi.

Araç üzerinde bulunan elektrikli motor ayrıca geri dönüş ve park etme gibi elektrik gücüyle düşük hızda gerçekleştirilen manevraları da destekliyor.

TAM ELEKTRİKLİ MINI: COOPER SE

MINI Cooper SE, markanın tamamen elektrikli sürüş sistemine sahip ilk otomobili olup, aynı zamanda duygulara hitap eden bir sürüş keyfi sunuyor. Teknoloji harikası araç 184 beygirlik elektrik motoruyla, 0’dan 100’e sadece 7.3 saniyede ulaşıyor.

MINI Cooper SE, yeni nesil lityum iyon bataryasıyla 235-270 km aralığında bir menzil imkânı da tanıyor. Gelişmiş süspansiyonları ve oldukça düşük ağırlık merkeziyle otomobilin sahip olduğu çeviklik, dinamik bir sürüş sağlıyor. Üretimi MINI’nin Oxford’daki fabrikasında gerçekleşecek olan otomobilin ilk üretimi Kasım 2019’da başlayacak.

LAND ROVER DEFENDER YENİLENDİ

Land Rover markası uzun süredir çalışmalarını sürdürdüğü efsane modeli Defender’ın en yeni versiyonunu Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıttı. 2020 yılında satışa sunulması beklenen ikinci jenerasyon Defender, hem 4 ve 5 kapılı hem de 6 ya da 7 koltuklu olarak satın alınabilecek. 2020 yılının ilk yarısından itibaren ise otomobilin 3 kapılı versiyonu tanıtılacak.

Discovery 5’in değiştirilen ve geliştirilen D7x altyapısı üzerine inşa edilen otomobil 2 litre dizel ve benzinli, 3 litre benzinli mild-hybrid motor seçeneklerine sahip olacak.

YENİ RS 7 GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Fuarda sürprize imza atan markalardan biri de Audi oldu. Marka, coupe sedan formunda tasarlanan otomobili A7’nin en hızlı versiyonu olan RS 7’yi tanıttı. RS 7, 48 voltluk bir elektrik sistemiyle aslında hafif hibrit diye adlandırılan yapıda. Otomobil toplamda 600 beygir güç ve 800 Nm tork üretiyor.

Yeni otomobil hafif hibrit diye adlandırılan 48 voltluk bir elektrik sistemine de sahip. Bu sayede otomobilin kalbi olan V8’e elektrikle destek veriliyor. Bu durum otomobilim CO2 salınımını düşürürken, yakıt tüketim sarfiyatını da azaltıyor. Ayrıca elektrik motorunun otomobilin gidişine de katkısı olumlu oluyor.

MERCEDES VISION EQS

Mercedes, amiral gemisi olan S Serisi’nin elektrikli model ailesinde yer alacak olan EQS modelini Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıttı. 100 kWh’lik bataryalara sahip olan otomobil 470 beygir güç üreten elektrik motoruna sahip ve 0’dan 100 km/s hıza ulaşması 4.5 saniyesini alıyor.

Maksimum 200 km/s hız yapan EQS tam şarjla 700 km’de gidebiliyor. Sıfırdan şarj edilmeye başlandığında 20 dakikada yüzde 80 pil doluluk oranına erişebilen araçta ayrıca seviye 3 otonom sürüş bulunuyor.

RENAULT CAPTUR YENİ YÜZÜYLE MERHABA DEDİ

Fransız otomotiv devi Renault, Captur’un yeni versiyonunu tanıttı. Otomobil kardeşi Clio’nun yenilenmesiyle hem tasarım hem de teknolojik açıdan tamamen yenilendi. Renault Grubu CEO’su Thierry Bolloré ise, ‘’Yeni Captur, 2020’den itibaren sınıfının ilk şarj edilebilir hibrit modeli (plug-in) olacak. Hibrit otomobile adapte edilmiş benzersiz bir aktarma sistemi ve doğrudan F1 türevi olan bir enerji yönetim stratejisi geliştirdik.” dedi.