Yarışmayla Hayatı Değişen Ünlüler

Yarışmayla Hayatı Değişen Ünlüler

Herkesin hayatında dönüm noktaları vardır. Bugün ekran önünde ve müzik dünyasında hayranlıkla izlediğimiz birçok isme hayallerini altın tepsiyle sunan ya da hiç akıllarında olmayan bir şöhrete sahip olmalarını sağlayan dönüm noktası ise bir çoğunun bir yarışmayla hayatının değişmiş olması. İşte şöhret basamaklarına giden yolda; ses, güzellik, oyunculuk, Survivor gibi yarışmalara katılıp hayatı değişen ünlüler…

KENAN İMİRZALIOĞLU

MANKENLİKTEN OYUNCULUĞA

Deli Yürek, Ezel gibi bir zamanların popüler dizilerinde oynadığı rollerle adını duyurmayı başaran Kenan İmirzalıoğlu, son dönemin en iyi erkek oyuncularından biri. Ankara Bala’da büyüyen, ardından Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Matematik okuyan İmirzalıoğlu’nun dönüm noktası mankenlik ajansına kaydolmasıyla başlıyor. Arkadaşlarının ısrarı ile mankenlik ajansına kaydolan İmirzalıoğlu, kısa bir süre sonra Best Model of Turkey’e katılır. 4 bin kişi arasından ilk 20’ye seçilip birinci olur. Ardından Best Model Of World yarışmasında da birinciliği elde eder. Ekranlarla tanışması ise ünlü yönetmen Osman Sınav sayesinde gerçekleşir. Bugün İmirzalıoğlu Türkiye’nin en beğenilen oyuncuları arasında.

BEREN SAAT

YARIŞMAYI İKİNCİLİKLE BİTİRDİ BİRİNCİDEN DAHA POPÜLER OLDU

Aşk-ı Memnu dizisinde canlandırdığı Bihter Ziyagil karakteriyle yıldızı parlayan Beren Saat de yarışmayla hayatı değişen ünlülerden. Türkiye’nin Yıldızları yarışmasını ikinci olarak bitiren Saat, yarışma sonrası iyi projelerde yer alarak hafızalara kazındı. Yarışmanın birincisinden daha popüler olan ünlü yıldız, son dönemin en iyi oyuncularından biri olarak gösteriliyor. Beren Saat geçtiğimiz yıllarda ünlü popçu Kenan Doğulu’yla evlenerek ününü katlayan isimlerden.

ENGİN AKYÜREK

TÜRKİYE’NİN YILDIZLARI’NIN YILDIZI

Tıpkı Beren Saat gibi Türkiye’nin Yıldızları adlı yarışma programında birinci olarak sanat dünyasına giriş yapan Engin Akyürek, sonrasında Beren Saat ile Fatmagül’ün Suçu Ne isimli dizide birlikte rol alarak üne kavuştu. Şimdilerde gösterimde olan Bergüzar Korel’le başrolünü paylaştığı ‘Bir Aşk İki Hayat’ filmiyle ise sinema eleştirmenlerinden tam not aldı.

KIVANÇ TATLITUĞ

BEST MODELDİ OYUNCULUK SEKTÖRÜNÜN ARANILAN İSMİ OLDU

Son dönemlerin yetenekli isimlerinden biri de Kıvanç Tatlıtuğ… Oynadığı bütün rollerin hakkını veren isim, 2002 yılında Best Model Of The World yarışmasını kazanarak üne kavuştu. Kısa bir süre modellik yapsa da aklı hep oyunculuktaydı. Kıvanç Tatlıtuğ’un yıldızı Gümüş dizisi ile parladıktan sonra pek çok başarılı yapımda yer aldı. Son olarak Yılmaz Erdoğan’ın yönettiği ‘Organize İşler Sazan Sarmalı’ filmindeki rolüyle göz dolduran ünlü yıldız, artık oyunculuk sektörünün aranılan isimlerinden.

İREM DERİCİ

O SES TÜRKİYE’NİN İLK STARI

O Ses Türkiye yarışmasından çıkan en ünlü isim hiç şüphesiz şarkıcı İrem Derici. Hülya Avşar’ın kendisini seçmesiyle talihi dönen Derici aslında yarışmada finale kalamayanlardan. Ünlü reklamcı Hulusi Derici’nin kızı olan ünlü sanatçı aslında yarışmaya babasını ikna etmek için katılmış. Derici, “Yarışma olmasaydı da aynı yere gelebilir miydim, bilemiyorum; ama ben yarışmacı gibi de değildim orada. Halktan SMS toplamak için de çok uğraşmadım. Yarışmanın PR değeri var tabii, O Ses Türkiye’nin ilk yıldızı İrem deniyor sonuçta. Kendi eksiklerimi de çok iyi gördüm yarışmada, çok insan tanıdım.” diyor.

GİZEM-HAKAN HATİPOĞLU

YARIŞMAYLA HAYATI DEĞİŞEN ÇİFT

Gizem ve Hakan Hatipoğlu son dönemin popüler çiftlerinden. İkisinin de ‘Var Mısın Yok Musun?’ yarışma programıyla kaderleri değişti. Yarışma sayesinde tanışan çift, kısa bir süre sonra evlendi. Yarışmadan ikisi de iyi paralar kazanarak ayrılan çifti Acun Ilıcalı kanatları altına aldı. Hakan Hatipoğlu, Survivor adasında yarışarak şöhretini artırdı. Behzat Ç dizisinde rol olan Hatipoğlu şimdilerde oyunculuk ve sunuculuk yapıyor. Eşi Gizem Hatipoğlu ise modellik ve sunuculuk yapıyor.

MERVE OFLAZ

SURVIVOR ÜNLÜSÜ

Acun Ilıcalı’nın yarışmalarıyla ünlenen bir diğer isimse Merve Oflaz. Önce ‘Var Mısın Yok Musun?’ yarışmasından 80 bin lira kazanan ünlü isim, Survivor’a katılarak ününü ikiye katladı. 2010 yılında Panama’da yapılan Survivor Kızlar-Erkekler yarışmasından birincilikle ayrıldı. Issız adadan döndüğündeyse ummadığı kadar büyük bir şöhrete kavuştu. Merve Oflaz yarışmanın ardından Muhteşem Yüzyıl dizisinde Ayşe Hatun karakterini canlandırdı. Sonra yapımdan ayrılıp yorumcu olarak Survivor programına döndü. Acun Ilıcalı’nın programlarında sunuculuk yaptı. Ünlü bir markanın reklam yüzü oldu. Diksiyon ve oyunculuk eğitimi alan Oflaz bugün birçok yapımda rol alan isimlerden.

CÜNEYT ARKIN

DOKTORLUĞU BIRAKIP OYUNCU OLDU

Aslında yarışmayla şöhreti yakalamak eskiden beri ünlülerin kullandığı bir geçiş yöntemi. Öyle ki 60’lı, 70’li yıllarda üne kavuşmuş birçok isim yarışma sonrası televizyona geçiş yapmış. Onlardan biri de Cüneyt Arkın. Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatur olan Cüneyt Arkın aslında bir tıp doktoru. 1963 yılında ‘Artist’ dergisinin düzenlediği yarışmada birinci olunca hayatı değişmiş. Doktorluğu bırakarak oyuncu olmaya karar vermiş. Kara Murat, Malkoçoğlu gibi bir döneme damga vuran filmlerdeki rolüyle Türk sinemasına adını yazdıran Arkın, doktorluğu bıraktığı için hiç pişman olmamış. 

AJDA PEKKAN

SÜPER STARLIĞA GİDEN YOLDA YARIŞMADAN GEÇTİ

Türkiye’nin ‘Süper Star’ lakaplı sanatçısı Ajda Pekkan da birçok isim gibi yarışmayla üne sahip olanlardan. 1963 yılında bir aile dostlarının tavsiyesiyle Ses Dergisi’nin düzenlediği yarışmaya katıldı. Ediz Hun’un erkekler dalında birinci, Hülya Koçyiğit’in kadınlar dalında ikinci olduğu yarışmada Ajda Pekkan birinci olarak kariyerine ilk adımı attı. Önce sinema filmleriyle adını duyuran Pekkan, kısa süre sonra müzik dünyasına giriş yaptı. Eurovision şarkı yarışmasında Türkiye’yi temsil etti. İstenilen başarıyı yakalamasa da bugün Ajda Pekkan hem sesi hem de tarzıyla Türkiye’nin yetiştirdiği ender sanatçılardan.

DENİZ SEKİ

POP SHOW’DAN POP STAR’A

Deniz Seki, Sezen Aksu’yla yaptığı birçok besteyle adını duyuran ünlü müzisyen Melih Kibar ile tanışmasıyla müzik dünyasına ilk adımını attı. Pek çok sanatçıya vokal yaptı. Ancak onun dönüm noktası 1995’te katıldığı ‘Pop Show’ yarışması oldu. Yarışmanın ardından kariyerinde hızlı bir yükselişe geçti. Yıldız Tilbe’nin bestelediği ‘Kop Gel Günahlarından’ isimli şarkısıyla müzik listelerine giren Seki, kısa sürede şöhrete kavuştu. Pop Star yarışmasında jüri koltuğuna oturan Seki’nin hayatı 2009 yılında gözaltına alınmasıyla bir anda değişti. Uyuşturucu ticareti yapmak suçuyla yargılanan sanatçı cezaevine gönderildi. Sanatçı 2,5 yıllık cezasının ardından sahnelere dönerek tekrar müzik piyasasına geçiş yaptı.  

DEFNE SAMYELİ- JÜLİDE ATEŞ

HABERİN KRALİÇELERİ Podyumda adını duyurmak isteyen birçok isim ekranlarda oyunculuğu tercih ederken, onlar farklı bir yolla şöhrete ulaştılar. Defne Samyeli ve Jülide Ateş katıldıkları güzellik yarışmalarında kraliçelik tacını alırken bir süre sonra haberin kraliçeleri olmayı başardılar.