UYKUDAN ÖNCE İNTENETE BAĞLANMAYIN!

UYKUDAN ÖNCE İNTENETE BAĞLANMAYIN!

TEKNOLOJİNİN HAYATIMIZA GİRMESİYLE ALIŞKANLIKLARIMIZDA DEĞİŞTİ. DAHA ÖNCELERİ BİRKAÇ SAYFA KİTAP KARIŞTIRIP UYKUYA GEÇERKEN ŞİMDİLERDE UYKUYA DALMADAN ÖNCE SON YAPTIĞIMIZ ŞEY İNTERNETE BAĞLANMAK. 

Cep telefonundan internete en çok işe giderken ya da eve dönüşte giriyoruz. Yani toplu taşıma araçlarını kullananlar trafikteki vaktinin çoğunu internette geçiriyor. Çoğu kişi ise gece yatmadan ya da sabah ilk uyandığında sosyal medya hesaplarını kontrol etmekten kendini alamıyor. Türkiye’de ‘Yeni Medya Eğilimleri Araştırması’na’ göre, her üç kullanıcıdan biri uyanır uyanmaz internete giriyor. Uyandıktan sonraki 1 saat içinde internete girenlerin oranı ise yüzde 62. İnternet kullanıcılarının yüzde 70’i de uyumadan önceki son 1 saate kadar internet ortamında vakit geçiriyor.

Uyumadan önce internete girmenin sağlık açısından da çok riskli yönleri var. Uzmanlar elektronik iletişim araçlarının uykusuzluk, uykuda aşırı hareket ve bacak ağrısına yol açtığına dikkat çekiyor. Yatmadan önce cep telefonu ve internet kullanmanın zararları fiziksel problemlerle sınırlı değil. Bu durum aynı zamanda gençlerde hiperaktivite bozukluğu, kaygı, depresyon ve öğrenme güçlüklerine yol açıyor. Uzmanlar, ebeveynlere çocukların teknolojik iletişim araçlarını kullanmaları için sınırlı zaman dilimleri belirlemelerini öneriyor. Ayrıca çocuğunuzun yatak odasından bilgisayarı kaldırmak da uykusuzluk ve yol açtığı diğer sağlık problemlerini aşmak konusunda işe yarayan yöntemlerden.

İnternetin insan psikoloji üzerine de etkileri mevcut. Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi, İstanbul’da internet kullanımı trendlerini saptamak, sosyal medya, akıllı telefon kullanım alışkınlıkları ve bağımlılıklarını belirlemek için 16-74 yaş arası 840 kişiyle bilgisayar üzerinden yüz yüze anket yaptı. Araştırma kapsamında kullanıcılara internete girmediklerinde yoksunluk hissedip hissetmedikleri sorulmuş. Yüzde 22’si internet kullanmadığı zamanlarda internete girmek için sabırsızlandığını belirtirken, internet olmadığında yoksunluk hissedenlerin bağımlılık endeksi ise yüzde 63. Ayrıca internet kullanıcılarının yüzde 11’i internette harcadığı zaman dolayısıyla çevresinden şikâyet aldığını belirtiyor.

Araştırmanın diğer dikkat çeken bulgularıysa şöyle:
– Katılımcıların yüzde 22’si internet kullanmadığı zamanlarda internete girmek için sabırsızlanıyor.
– İnternet olmadığında yoksunluk hissedenlerin bağımlılık endeksi yüzde 63.
– Ankete katılanların yüzde 11’i internette harcadığı zamandan dolayı çevresinden şikâyet alıyor.
– Yaşlılar görüntülü, gençler mesajlaşarak konuşuyor.
– İnternet kullanımının sosyal hayatını engellediğini düşünenlerin bağımlılık endeksi yüzde 75.
– İnternet, televizyon ve gazete gibi geleneksel araçlara göre daha itibarlı ve daha güvenilir görülüyor.
– Akıllı telefonlar internete girişin en yaygın aracı, bilgisayarlar ikinci planda.
– Facebook tüm yaş gruplarında kullanılıyor. Twitter ve Instagram’da gençler daha yoğun.
– Akıllı telefonların ‘Telefon’ özelliği ikinci planda…

Akıllı telefonlarda en çok kullanılan özellikler şöyle:
Online mesajlaşma: %80,6
Telefonla konuşma: %64,3
Sosyal medya kullanımı: % 64,3
İnternet kullanımı: %50,8
Online, görüntülü konuşma: %16,8
Diğer fonksiyonlar: %11,0
SMS: %6,9