Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Koronavirüse Karşı Alarmda

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Koronavirüse Karşı Alarmda

Dünyada ve ülkemizde görülen koronavirüs salgınına ilişkin gelişmeler Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yakından takip ediliyor. Bakanlık tarafından Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın açıklamaları doğrultusunda toplum sağlığının korunması adına önemli uygulamalara imza atıldı, atılmaya devam ediliyor. Bakan Adil Karaismailoğlu’nun talimatları doğrultusunda Çalışan Bilgilendirmesi ve dezenfeksiyon çalışmalarının yanı sıra toplum sağlığının korunması noktasında birçok önlem alındı.

Bu noktada Yeni Tip koronavirüsün dünyada ortaya çıktığı ilk günden bu yana, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile tam bir koordinasyon içerisinde önemli tedbirler alarak süreci iyi bir şekilde yürüttü. Özellikle sağlının dünyada yayılmaya başladığı ilk günlerde uluslararası havayolu, denizyolu ve demiryollarında birçok ülke ile seferler durduruldu. Ülkemizde vaka yaşanması beklenmeden, hastalığın Avrupa’da görülmesinin ardından Türkiye’de tüm uçakların yanı sıra Yüksek Hızlı Trenler, Konvansiyonel Trenler, Marmaray gibi tüm toplu ulaşım araçlarında sefer öncesi ve sonrasında dezenfekte işlemleri başlatıldı. Karayollarında da otobüs firmalarına ve otobüslerin mola verdikleri duraklardaki işletmelere her türlü tedbirleri almaları ve dezenfektan işlemlerini yapmalarını talimatlandırıldı. Söz konusu çalışmalar, hastalığın Türkiye’ye girişini önemli oranda geciktirdi.

HAVAYOLLARINDA UÇUŞLAR YASAKLANDI

Koronavirüsün dünyada ortaya çıkmasının ardından öncelikli olarak havayollarında önlemler alındı. 3 Şubat tarihinden itibaren Çin ile 23 Şubat gününden itibaren İran ile 29 Şubat tarihinden itibaren Irak, İtalya ve Güney Kore ile yapılan uçuşlara yasaklama getirildi. 13 Mart’ta 9 ülkeyle, 17 Mart’ta ise 8 ülkeyle daha uçuşlar yasaklanırken 21 Mart’ta ise uçuş yasaklı ülke sayısı 68’e çıkmıştır.  Mevcut durumda ise yurt dışı tüm uçuşlar durdurulmuş, iç hatlarda ise uçuşlar kısıtlı olarak toplam 14 Büyükşehri kapsayacak şekilde devam etmektedir. Kargoda kısıtlama bulunmamaktadır. Halen THY ve yabancı havayollarınca ülkemize Türk vatandaşları taşınmaya devam etmektedir. Yabancı havayolları tarafından kendi vatandaşlarını tahliye uçuşları devam etmektedir.

TAHLİYE UÇUŞLARIYLA GETİRİLEN VATANDAŞ SAYISI 20 BİNİ GEÇTİ

Uçuşların ağırlıklı olarak durdurulduğu 13-15 Mart tarihinden bu yana umrede bulunanlar ile birlikte büyük çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu vatandaşlar tahliye uçuşları ile taşındı ve karantinaya alındı. Mart ayı sonuna kadar 20 bin 125 vatandaş tahliye uçuşları ile getirilerek Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında karantina altında alındı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilen uçuş izinleri çerçevesinde uçak ile ülkemize taşınan 35 ilde toplam 69 KYK öğrenci yurdunda 20 bin 125 vatandaş yerleştirilirken, toplam KYK kapasitesi ise 77 bin 303 kişiliktir.

TÜM AĞLARDA ÖNLEMLER ALINDI

Tedbirler kapsamında öncelikli olarak Bakanlık uhdesindeki tüm toplu ulaşım gar ve istasyon, liman ve havalimanlarında personele eldiven, maske ve el dezenfektanı dağıtıldı, yolcular için dezenfektan konuldu. İran sınır kapıları 23 Şubat itibariyle kara ve demiryolu araçlarına kapatıldı. Kapıların kapanmasına müteakip, İran’ı transit geçerek başka ülkelere gidecek yüklerin Bakü Tiflis Kars Demiryolu hattına (BTK) hattına aktarılması için Bakanlık tarafından tüm tedbirler alındı. Türkiye-İran arasında işletilen Transaysa ve Tahran-Van Trenleri ikinci bir bildirime kadar iptal edildi. Türkiye-Bulgaristan arasında işletilen İstanbul-Sofya treni 11 Mart itibariyle iptal edildi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DEMİRYOLLARI ÜCRETSİZ

Bakanlık talimatıyla tüm gar ve istasyonlarda hastalığından şüphe edilen yolcuların bekletilmesi amacıyla bulaşmayı önleyecek nitelikte izole alanlar oluşturuldu. 21 Mart’ta Marmaray başta olmak üzere yolcu yoğun istasyonlara termal kameralar kurulmaya başlandı. Sosyal mesafenin korunması amacıyla Marmaray ve Başkentray dizilerinde birer koltuk boş kalacak şekilde işaretleme yapıldı.22 Mart itibariyle 65 yaş üstü engelli, ağır engelli yolculara bilet satışı durduruldu. YHT ve konvansiyonel yolcu tren seferleri 28 Mart itibariyle durduruldu. Bakanlık ayrıca, sağlık çalışanlarına İstanbul’da Marmaray, Ankara’da Başkentray ve İzmir’de İZBAN ile ücretsiz seyahat hakkı tanıdı.

DENİZLERDE GENİŞ ÖNLEMLER 

Koronavirüs önlemleri kapsamında 3 Mart itibariyle limanlarda da geniş önlemler alındı. Gemi geliş bildirimi yükümlülüğünü 48 saate çıkartıldı. Gelişine izin verilen yük gemilerinin de son 10 liman bilgileri istenmeye başlandı. Son 10 limanında virüs bulunan ülkeleri ziyaret etmiş olan gemiler de Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak karantina çalışmaları yapıldı. Ayrıca gemilerden konteyner dışında şoför ve yolcuların inişine hiçbir şekilde müsaade edilmedi. Ayrıca Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nden Yabancı ve Türk Bayraklı gemilerin sağlık taramalarının öncelikli yapılması istendi. Denizyolunda da yük gemilerinde mürettebatın acil bir durum olmadan Türkiye, İtalya ve diğer Avrupa ülkelerindeki limanlarda gemiden inişleri yasaklandı. 24 Mart’ta toplu yolcu taşımacılığı yapılan yolcu motoru cinsindeki gemilerle en fazla kapasitelerinin yüzde 50’si oranında yolcu taşıma izni verildi. Turistik Amaçlı olta balıkçılığı, ticari yat ve ilkel yapılı ahşap gemi cinslerinde faaliyet gösteren gemilerin ticari faaliyetleri askıya alındı.

KARAYOLU TAŞIMACILIĞINDA SINIR KAPILARI KAPATILDI

Alınan karar çerçevesinde 23 Şubat’ta İran, 29 Şubat’ta ise Irak ile sınır kapılarının kapatıldı. Taşımalar tampon bölge aracılığıyla gerekli tedbirler alınarak devam ediyor. İran-Türkmenistan sınır kapılarında tampon bölgede kalan taşıtlar, 7 Mart itibarıyla Türkiye’ye alınmaya başladı. Mart ayı sonuna kadar 1400 taşıtın dönüşü sağlandı, 300 taşıt ise tampon bölgede bekliyor. Karayolu yolcu taşımacılığı faaliyeti yürüten firmaların, yapacakları seferlerde 65 yaş ve üzeri yolcuları taşımamaları talimatı verildi.  Mart ayının sonunda ise tüm vatandaşların seyahatleri valilik iznine tabi tutuldu.

HABERLEŞME ALTYAPISI DÜNYAYA ÖRNEK OLDU

Koronavirüs tedbirleri kapsamında en fazla ihtiyaç duyulan haberleşme altyapısında ise elektronik haberleşme sektöründe yetkilendirilmiş işletmecilerce yeterli personel bulundurulması ve personel yedekliliğinin sağlanması talimatı verildi. Ayrıca tüm işletmeciler, gerekli teknik ve idari tedbirleri alması hususunda talimatlandırıldı. Bakan Karaismailoğlu, sosyal yaşamdaki değişim, uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim uygulamaları gibi kaynaklı şebeke veri trafiğindeki artışların sürekli olarak izlenmesi ve oluşabilecek yoğunluk ile acil durumlarda Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi ile koordineli olarak gerekli tedbirlerin alınması talimatını verdi. Dünya üzerinde ülkenin erişim altyapısı uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma kapsamında yaşanan yoğunluğun altından kalkamazken, Türkiye’de hiçbir aksama yaşanmadı.  

PTT BANK GÜNLÜK İŞLEM LİMİTİ 3 BİN TL

Koronavirüs tedbirleri kapsamında PTT, özellikle kargo ve banka hizmetleri noktasında önemli tedbirler aldı. Öncelikli olarak PTT bünyesinde gelişmeleri yakından takip edip, değerlendirip, yönlendirmek üzere kriz ekipleri oluşturuldu. Şubelerde oluşabilecek yoğunluğu azaltmak amacıyla ATM’lerden günlük para çekme limiti 3 bin TL’ye yükseltildi. Sosyal yardım ödemeleri alan vatandaşların, Türkiye’nin dört bir yanında bulunan ve düzenli olarak dezenfekte edilen PTT ATM’leri ve kamu bankası ATM’lerinden işlemlerini gerçekleştirmeleri sağlandı. PTT Kargo personeli ile kargo alıcısının temasını mümkün olduğunca azaltmak amacıyla yeni sistem geliştirildi. SMS olarak gönderilen teslimat kodu ile teslim tutanağına imza atılması işlemi ortadan kaldırıldı.

PTT, 65 YAŞ ÜSTÜNE MAAŞLARI EVE GÖTÜRÜYOR

Bakan Karaismailoğlu’nun talimatı ile PTT AŞ’den maaşını alan 65 yaş üstü emekli hak sahiplerine, e-devlet üzerinden yapacakları başvuru ile maaşlarını konutlarında teslim almaları sağlandı. Ayrıca maaşlarını PTT’den alan emeklilerin promosyon ödemelerini de şubelere gelmelerine gerek kalmadan hesaplarına otomatik olarak yatırılmaya başlandı. Ayrıca düzenli aralıklarla tüm PTT iş yerleri, dağıtım ve servis araçlarında Sağlık Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda dezenfeksiyon çalışmaları da devam ediyor.