Ulaştırma Altyapısına 537 Milyar TL Yatırım

Ulaştırma Altyapısına 537 Milyar TL Yatırım

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, bugüne kadar ulaştırma ve haberleşme altyapısına 537 milyar lira tutarında yatırım yapıldığını, bunun 100 milyar lirasını geçen kısmının kamu-özel sektör iş birliğiyle gerçekleştirildiğini aktararak, irili ufaklı 3 bin 510 projeyi tamamlamanın gayreti içinde olduklarını söyledi.

TAŞIT SAYISI 15 YILDA YÜZDE 156 ARTTI

TBMM Genel Kurulunda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün bütçeleri üzerine konuşan Bakan Turhan, karayolları altyapısını çok daha güçlü hale getirerek ulusal ve uluslararası koridorları tahkim ettiklerini belirtti. Son 15 yılda taşıt sayısının yüzde 156, karayollarındaki trafiğin ise yüzde 151 arttığına dikkati çeken Turhan, “Bölünmüş yol uzunluğunu 26 bin 637 kilometreye çıkardık, yol ağımızın yüzde 39’u, ana akslarımızın tamamına yakını bölünmüş yol haline geldi. Buna bağlı olarak seyir hızımız iki katına çıktı. Seyahat süreleri yarı yarıya kısaldı. Artık trafiğin yüzde 81’i bölünmüş yollarda seyahat ediyor. Bu sayede 17 milyar 700 milyon liralık iş gücü ve yakıt tasarrufunun yanında emisyon salınımında da 3 milyon 294 bin ton azalma sağlamış olduk.” dedi. Bakan Turhan, otoyol seferberliği çerçevesinde otoyol uzunluğunu 2 bin 842 kilometreye çıkardıklarını, 2016 yılında hizmete sunulan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün de içinde bulunduğu Kuzey Marmara Otoyolu’nun tamamını 2020 yılında hizmete açacaklarını aktardı.

TÜNEL UZUNLUĞU 463, KÖPRÜ VE VİYADÜK UZUNLUĞU 586 KİLOMETREYE ULAŞTI

Karayollarındaki tünel uzunluğunu 463 kilometreye, köprü ve viyadük uzunluğunu 586 kilometreye ulaştırdıklarını belirten Bakan Mehmet Cahit Turhan, Avrupa’nın en uzun duble yol tüneli olan Ovit Tüneli’ni 2018 yılında hizmete açtıklarını hatırlattı. İzmir-Manisa arasında Sabuncubeli Tüneli’nin açılmasıyla yolculuk süresinin 15 dakikaya indiğini dile getiren Turhan, Şırnak-Cizre arasında bu yıl açılan tünellerle de ulaşım süresinin 20 dakikaya düştüğünü ifade etti. Avrasya Tüneli sayesinde de bir senelik zaman diliminde 23 milyon saat iş gücü, 30 bin ton akaryakıt tasarrufu sağladıklarını anlatan Bakan Turhan, İstanbul’da yaşayanları 18 bin ton karbondioksit emisyonundan kurtardıklarını belirtti.

HAVAYOLU YOLCU SAYISI BAKIMINDAN İLK 10 ÜLKE ARASINDAYIZ

Türkiye’nin havayolu yolcu sayısı bakımından dünyada ilk 10, Avrupa’da ise ilk 4 ülke arasında olduğuna dikkati çeken Turhan, “Dünya ortalamasının 3 katına yakın büyüyen havacılık sektörümüzde sivil trafiğe açık aktif havalimanı sayısı 56’ya, büyük gövdeli uçak sayımız 519’a, hava ulaştırma anlaşması bulunan ülke sayısı ise 170’e ulaştı. Toplam taşınan yolcu sayımız da bu sene 200 milyonu aştı. Dış hatlarda 6 hava yolu işletmesiyle 122 ülkede 317 noktaya, iç hatlarda 7 merkezden 56 noktaya seyahat edilebiliyor.” şeklinde konuştu. Turhan, Rize, Artvin, Yozgat, Bayburt, Gümüşhane gibi havalimanları için gün saydıklarını, Muş ve Kahramanmaraş’ta yeni terminal binalarını tamamladıklarını, Balıkesir ve Gaziantep’te inşaatların devam ettiğini bildirdi.

HIZLI TREN HATLARI 213 KİLOMETREYE ULAŞTI

Marmaray, yüksek hızlı tren hatları, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi gibi devasa projeleri hayata geçirdiklerini hatırlatan Turhan, bin 213 kilometreye ulaşan yüksek hızlı tren hatlarında taşınan yolcu sayısının 45 milyona yaklaştığını bildirdi. Bakan Mehmet Turhan, “Ulaşım maliyetlerinin düşürülmesini sağlamak, çevreci bir ulaştırma türü olma özelliğini daha da pekiştirmek için başlattığımız elektrikli ve sinyalli hat hamlemiz devam ediyor. Elektrikli hat uzunluğumuzu 5 bin 467 kilometreye, sinyalli hat uzunluğunu 5 bin 746 kilometreye ulaştırdık. 12 bin kilometrenin üzerindeki demir yollarımızdaki sinyalli hat uzunluğunu özellikle son 9 yılda 5 bin 746 kilometreye ulaştırdık. Demiryollarımızda sinyalizasyon sistemiyle günde 746, tren teşkil memuruyla 493 adet tren taşımacılık hizmeti veriyor.” açıklamasını yaptı. Yerli ve milli üretim seferberliğini demiryollarında da hayata geçirdiklerini belirten Bakan Turhan, “İlk defa milli tasarımla demiryolu araçları üretmeye başladık. Yük taşımacılığında, bağlantı noktaları olan lojistik merkezlerine ayrı bir önem veriyoruz. Bölgesel kalkınma amaçlı planladığımız 21 lojistik merkezden 11’ini hizmete aldık.” ifadelerini kullandı.

TERSANE SAYISI 78’E YÜKSELDİ

Denizcilik sektöründe de çok önemli atılımlar gerçekleştirdiklerini dile getiren Turhan, yük ve yolcu taşımacılığı ile gemi inşa sanayisi başta olmak üzere birçok endüstriyel alanda yeni istihdam imkânı oluşturduklarını ifade etti. Denizcilik sektöründe istihdam edilen toplam kişi sayısının 410 bine yaklaştığını ifade eden Turhan, tersane sayısının da 78’e yükseldiğini aktardı. Gemi sayısının bin 511’e çıktığını, böylece Türkiye’nin dünyada 15’inci sıraya yükseldiğini söyleyen Bakan Mehmet Cahit Turhan, Akdeniz Çanağı’ndaki yat turizminden de en üst düzeyde yararlanmak için yat bağlama kapasitesini 18 bin 545’e çıkardıklarını bildirdi.

TÜRKSAT 6/A 2021’DE UZAYA FIRLATILACAK

Bilişim ve teknoloji alanındaki ilerlemelerle ilgili de bilgi verenTurhan, Genişbant abone sayısının 74 milyona yaklaştığını, mobil abone sayısının 81 milyonu, 4.5G abonesi sayısının da 70 milyonu aştığını dile getirdi. Bakan Turhan, “Tamamen milli imkanlarımızla geliştirilen ULAK 4.5G baz istasyonunu kullanmaya başladık. Ayrıca önümüzdeki yıllarda 5G’yi yerli üretimi ön plana alan bir anlayışla hizmete sunacağız.” şeklinde konuştu. 1 Ocak 2019 itibarıyla adil kullanım kotasının sona ereceğini hatırlatan Turhan, siber tehditlere karşı ülke çapında koordinasyonu sağlamak ve gerekli tedbirleri almak üzere Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezini kurduklarını, siber güvenlikte dışa bağımlılığı azaltmak için Ar-Ge faaliyetlerine önem verdiklerini söyledi. Bakan Turhan, yüzde 100 yerli ve milli uydu TÜRKSAT 6/A’yı 2021 yılında uzaya fırlatacaklarını sözlerine ekledi.

YAP-İŞLET DEVRET

Konuşmasında yap-işlet-devret modeline ilişkin değerlendirmelerde bulunan Turhan şu açıklamaları yaptı:

Ülkemizin acil ve öncelikli projelerinin yapımında kamu kaynağı kullanmıyoruz. Bugüne kadar yap-işlet-devret modeliyle bakanlık olarak yaptığımız ve halen devam eden projelerin yatırım bedeli 132 milyar liradır. Bütün bunların yanında bu model sayesinde diğer sosyal amaçlı ulaşım projelerine daha fazla kamu kaynağı aktarma fırsatı bulduk.”

HAZİNEYE 7 MİLYAR 768 MİLYON LİRA KAYNAK AKTARILDI

Turhan, bu yıl 11 milyonu aşkın araç muayenesi gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Bakan Camit Turhan, “Bugüne kadar Hazineye 7 milyar 768 milyon lira kaynak aktardık. Sürdürülebilir bir kalkınma için yaptığımız projelerde doğanın korunmasına da hassasiyet gösteriyoruz. Bu kapsamda, bu projelerimizin civarında 16 yılda 62 milyon ağaç diktik. Hedefimiz, yeşilin hâkim olduğu yollarda her daim güvenli seyahati sağlamaktır.” şeklinde konuştu.