TV Kumandası Cep Telefonunuzdan Daha Zararlı!

TV Kumandası Cep Telefonunuzdan Daha Zararlı!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) evlerde kullanılan bazı elektrikli alet ve elektronik cihazların yüksek oranda radyasyon yaydığına dikkat çekiyor.

Teknoloji çağında cep telefonları artık hayatımızın vazgeçilmezleri arasında. Adı ‘telefon’ ama işlevi sadece telefon olmayı çoktan geçti. Müzik dinlemek, video izlemek, mesajlaşmak, haber okumak, kalp atış hızını kontrol etmek gibi birçok işlevi var. Hatta neredeyse cep telefonu yolu tarif etmeden bir yerden bir yere gidemez hale geldik. Bu kadar faydası olan, hayatımızın önemli bir parçası haline gelen telefonların zararlarıyla ilgili her gün farklı haberler çıkıyor: Cep telefonu kanser yapıyor, beyne zarar veriyor, hatta kısırlık nedeni!

Cep telefonları yaydıkları radyasyon nedeniyle elbette vücudumuzda olumsuz yan etkiler bırakıyor. Ancak neden olduğu iddia edilen kanser, kısırlık vs. gibi hastalıklarla ilgili ispatlanmış bir araştırma yok. Günah keçisi ‘cep telefonu’ ilan edilmiş olsa da evdeki diğer aletler hiç de masum değil. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Emre Ünal, cep telefonu dışında evdeki birçok aletin radyasyon yaydığına dikkat çekiyor. Emre Ünal, “Cep telefonları radyasyon yayıyor, elbette vücudumuzda olumsuz yan etkiler yaratıyor. Ancak televizyon kumandası, buzdolabı kumandası ve mikrodalga fırında da aynı oranda tehlike var.” diyor.

RADYASYONU AZALTMAK İÇİN ÖNLEM ALIN

Elektromanyetik alanların vücudumuz üzerindeki etkilerini azaltmak, çocuklarımızı korumak ve onlara daha doğal bir yaşama hakkı sağlamak için önlem alın. Elektrikli aletleri kendinizden mümkün olduğunca uzakta çalıştırın. Elektromanyetik etki mesafe ile hızla azalacaktır. Kullanmadığınız aletleri ya kapalı tutun ya da fişten çıkarın. “Stand by” (bekleme) konumunda kaldığı sürece elektromanyetik kirlilik yaratacaktır. Mikrodalga fırın çalışırken en az 1 metre uzakta durun. Gerekmedikçe kullanmayın. Televizyon ekranlarından (ön ve arkasından) en az 2 metre uzakta bulunun. Televizyon ve bilgisayar monitörlerinin elektromanyetik alanı daha büyüktür. Komşunuzda bu aletlerin nereye yerleştiğine dikkat edin. Çamaşır ve bulaşık makineleri çalışırken yakınında bulunmayın. Elektrikli tıraş makinesini şarjlı kullanmayı tercih edin. Ekonomik (halojen ve floresan) lambaları kendinizden uzakta tutun; gece lambası ve okuma lambası olarak kullanmayın.

Evimizdeki elektromanyetik radyasyon yayan aletlerin listesi:
1. Televizyon
2. Cep telefonu
3. Bilgisayar
4. Saç kurutma makinesi
5. Radyo
6. Çamaşır makinesi
7. Bulaşık makinesi
8. Mini fırın
9. Fırın
10. Elektrikli battaniye
11. Ütü
12. Buzdolabı
13. Elektrikli süpürge
14. Tıraş makinesi
15. Telsiz telefon
16. Lamba
17. Müzik seti
18. DVD
19. Playstation