TÜRKSAT’tan Satış ve Kar Rekoru

TÜRKSAT’tan Satış ve Kar Rekoru

Türksat, bu yıl diğer operatörlerin altyapılarını kullanarak altyapısının olmadığı bölgelerde de hizmet vermeye hazırlanıyor.

Türksat ülkenin teknolojik değişim ve gelişimine öncülük etmeye ve fark yaratan işlere imza atarak sağlam temeller üzerinde yükselmeye devam ediyor. Sahip olduğu uydular ve diğer uydular üzerinden, her türlü uydu haberleşmesini gerçekleştiren ve bölgenin önde gelen uydu operatörlerinden biri olan Türksat, coğrafi istikrarsızlıklara, döviz ve faizdeki olumsuz gelişmelere ve televizyon yayıncılığı sektöründe yaşanan daralmaya rağmen geçen yıl tarihinin en yüksek net satış rakamı, faaliyet karı ve dönem karı sonuçlarını elde etti.

Bu yıl 15. yılını kutlayacak olan şirket, 2018’de %35 büyüyerek net satışlarını 1,7 milyar liraya yaklaştırdı. Şirketin FAVÖK’ü yıllık bazda %53,2 artışla 601 milyon liraya yükseldi. FAVÖK marjı ise bir önceki yıla kıyasla 4,2 puan artarak %35,9 oldu. Yıl sonunu 333 milyon liralık faaliyet karı ve 491 milyon liralık dönem karıyla tamamlayarak başarılı bir yılı geride bırakan şirketin, faaliyet karı yüzde 104, dönem karı ise yüzde 106 arttı.

Türksat, 2018’de uydu, kablo, bilişim alanlarına yaptığı 1,1 milyar lira tutarındaki rekor yatırımla Türkiye’nin geleceğine de katkı sağladı. Uydu hizmetlerinde, birinci nesil Türksat 1B ve Türksat 1C haberleşme uydularıyla 90’lı yıllarda başlayan serüven, bugün beşinci ve altıncı nesil uydular Türksat 5A, Türksat 5B ve Türksat 6A üretim faaliyetleriyle planlandığı şekilde devam ediyor. 

KABLO HİZMETLERİYLE YENİ GELİR KAYNAKLARI OLUŞTURDU

Kablo hizmetlerinde ise, 4,1 milyona ulaşan kurulu kapasiteyi diğer operatörlerin kullanımına açan şirket böylece yeni gelir kaynakları oluşturdu. Türksat, ayrıca bu yıl diğer operatörlerin altyapılarını kullanarak altyapısının olmadığı bölgelerde de hizmet vermeye hazırlanıyor. Kamunun bilişim projelerinde bilişim çözüm merkezi olmaya yönelik çalışmalarını da hız kesmeden sürdürmeye devam eden şirket, yürüttüğü e-Devlet projesi ile, 42 milyon kayıtlı kullanıcıya 561 kuruma ait 4500’ün üzerinde elektronik hizmete ev konforunda erişim imkanı sağlıyor. 2018 yılı boyunca vatandaşlarımızın e-Devlet Kapısı üzerinden yaptığı işlemlerin toplam sayısı 2,5 milyarı geçti. Ülkemiz e-Devlet alanında son yıllarda yaptığı atılımlarla BM’nin e-Devlet Gelişmişlik Endeksi’nde 15 sıra birden atlayarak 68. sıradan 53. sıraya yükseldi.