“TÜRK YAZILIM HİZMET FİRMALARI DESTEKLENMELİ”

“TÜRK YAZILIM HİZMET FİRMALARI DESTEKLENMELİ”

Dünya Bankası verilerine göre, Türkiye dünya ekonomisinin en büyük 20 ülkesinden biri… Ancak bilişim alt yapısı bakımından aynı seviyede değil. Uzmanlara göre, Türkiye ekonomisinin gelişimi dijital dönüşümün kilit noktası olan yazılım sektöründen geçiyor.

Teknolojide meydana gelen hızlı gelişmeler ile birlikte, dijitalleşme hayatın her alanında olduğu gibi ekonominin de en önemli yapı taşlarından biri haline geldi. Dünya Bankası verilerine göre, dünyanın en önemli 20 ekonomi arasında yer Türkiye, yazılım ve bilişim alt yapısı bakımından diğer ülkelerle kıyaslandığında aynı seviyede değil.

Teknolojiyi ve dijital dönüşümü en iyi şekilde kullanan ülkelerin ve firmaların ekonomik büyüme sağladığını belirten Türkiye’nin ilk yazılım danışmanlık şirketlerinden Ereteam’in CEO’su Kutlay Şimşek, ülkedeki firmaların iş yapış kültürünü değiştirerek, yazılım hizmetleri noktasında desteklenmesi ve ihracat gerçekleştirebilecek Türk yazılım hizmet firmalarının önünün açılması gerektiğini kaydetti.

“Yazılım bir iş yapma fikri”
Yazılım çözümlerinin kurumların hayatını kolaylaştırmak için var olduğunu ifade eden Kutlay Şimşek, “Yazılım, daha hızlı raporlama ve analiz yapabilmek, bu analizleri karar vermede kullanabilmek, kurumun aslında mali disiplinini sağlayacak planlamalarını ve projeksiyonlarını yapmalarını daha hızlı ve daha etkin biçimde sağlamak gibi birçok farklı amaca hizmet eden bir sistem. Fakat en nihayetinde bu aslında bir kültür işi, bir iş yapma fikri.” açıklamasında bulundu.

“Şirketlerin iş yapış şekli dönüştüğünde ekonomide hızla ilerleriz”
Türkiye’deki yazılım sıkıntılarından bahseden Şimşek, “Ülkemizin yazılım konusunda en önemli problemi işletme disiplini ve bunun getireceği işletme verimliliğini doğru yönetememek. Bunun sebebi veriden faydalanmamak, performansı efektif ölçmemek. Verinin kullanılmasındaki temel amaç kurumları ve kurumların iş yapış şekillerini dönüştürmek. Doğru yazılımlar ve yenilikçi çözümlerle, kurumların işletme süreci ve alt yapısını iyileştirdiğimizde, Türkiye ekonomisinin de dünya pazarında fark yarattığını göreceğiz.” dedi.

“Yazılım İhracatçılarını Değil Yazılım Hizmeti İhracatını Da Desteklemek Gerek”
Bütünselleşen bir  dünyada iyi bir pazar payına sahip olmanın yanı sıra sadece yazılımı değil yazılım hizmetini de ihraç edebilmenin önemli olduğunu vurgulayan Kutlay Şimşek, “Yazılımın hizmetini ihraç eden bir ülke olmak bizlere önemli ölçekte ve nitelikli bir gelir getirecek. Türkiye sadece yazılım hizmeti desteği veren ve bu hizmeti tüm büyük pazarlara ihraç eden büyük şirketler çıkarabilmeli. Bunu gerçekleştirdiğimiz gün ülkemize turizm sektörü ve otomotiv sektörü gibi dev cirolar getiren, Hindistan gibi ülkelerle yarışan büyük bir pazara sahip olacağız. Üstelik bu cari açık ile mücadeledeki en büyük aracımız olacak.” ifadelerini kullandı.