Türk Gemileri Dünyanın Dört Bir Yanında

Türk Gemileri Dünyanın Dört Bir Yanında

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Türk denizcilik sektörünün ekonomik büyüklüğünün 17,5 milyar doları aştığını belirterek, “İlgili ve ilişkili sektörlerle birlikte denizcilik alanında istihdam edilen kişi sayısı 1 milyona yaklaştı.” dedi.

Turhan, Türkiye’nin, sınırlarının yüzde 70’inden fazlasının denizlerle çevrili olduğunu, üç kıtanın geçiş yolunda bulunduğunu söyledi.

Turhan, denizcilik sektörünün çok önemli olduğunu ve dünyanın yükünü denizlerin çektiğini kaydederek, dünya yükünün hacim olarak yaklaşık yüzde 85’inin, petrol ve petrol türevlerinin ise yaklaşık yüzde 97’sinin deniz yoluyla taşındığı bilgisini verdi.

Deniz taşımacılığının demir yoluna göre 3, kara yoluna göre 7, hava yoluna göre ise 21 kat daha ekonomik olduğunu aktaran Turhan, bu rakamların Türkiye için denizcilik sektörünün önemini ortaya koyduğunu vurguladı.

Turhan, Türkiye’nin dış ticaretinin yüzde 87’sinin deniz yoluyla yapıldığını belirterek, dünya deniz ulaştırması pastasından Akdeniz havzasının payının yüzde 25’in üzerinde olduğunu bildirdi.

GEMİLERİMİZ DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA RAHATÇA DOLAŞABİLİYOR

Turhan, denizciliğe sadece taşımacılık olarak değil gemi inşa sanayi, liman hizmetleri, deniz turizmi, yatçılık, canlı-cansız doğal kaynakların ve deniz çevresinin yönetimini de içine alan kapsamlı bir endüstri, ticaret ve hizmet alanı olarak baktıklarını anlattı.

Turhan, “Bizden önce, gemilerimiz dünyanın pek çok yerinde engellerle karşılaşıyordu. Kısa sürede beyaz listeye taşıdık gemilerimizi. Gemilerimiz şu an dünyanın tüm sularında rahatça seyahat edebiliyor, bayrağımızı dünyanın dört bir yanında dalgalandırıyorlar.” diye konuştu.

Sektörün kalkınma için verdikleri desteklerden bahseden Turhan, “Sektöre bugüne kadar 5 milyon ton ÖTV’siz akaryakıt sağladık, yani 7 milyar TL’lik destek sağladık.” ifadesini kullandı. Turhan, destekler sayesinde kabotaj taşımacılığının canlandığını kaydederek, deniz ticareti filosunun kapasitesinin dünya denizcilik filosuna göre yüzde 75 daha fazla büyüdüğünü bildirdi.

TÜRK BAYRAĞINA GEÇEN TEKNE SAYISI 6 BİN 208’E ULAŞTI

Turhan, Türk sahipli yabancı bayraklı teknelerin Türk bayrağına geçmeleri için başta harç ve vergi engelleri olmak üzere tüm engelleri kaldırdıklarını anımsatarak, yabancı bayrak çeken teknelerin Türk bayrağına geçmelerini teşvik amacıyla da ÖTV’yi kaldırdıklarını, KDV’yi yüzde 1’e indirdiklerini söyledi.

Bakan Turhan, “Yapılan bu düzenleme ile bugün itibarıyla 6 bin 208 tekne Türk bayrağına geçti.” dedi. Bunları yaparken insan unsurunu gözardı etmediklerini vurgulayan Turhan, dünyanın en fazla eğitimli gemi insanına sahip 4 ülkesinden olduklarını bildirdi.

Turhan, bilgilendirici ve eğitici faaliyetleri sürdürdüklerini kaydederek, bu konudaki faaliyetlerinden bahsetti. Denizlerin kirletilmemesi konusunda uyarılarda bulunan Turhan, Türkiye’nin çok temiz gemilere sahip olduğunu, buna sahip çıkması gerektiğini vurguladı.