TEKNOLOJİ ZEKÂYI GELİŞTİRİYOR

‘BİLGİSAYAR OYUNU OYNAMAK ÇOCUKLARI DAHA ZEKİ Mİ YAPIYOR?’ SORUNUN CEVABINI UZMANLAR ‘EVET’ DİYEREK YANITLIYOR.  NEDENİ İSE BİLGİSAYARIN BAŞARMA VE BAŞARISIZLIKLA BAŞ EDEBİLME, OYUN ESNASINDA STRATEJİ GELİŞTİREBİLME VE KENDİNİ GÜDÜLEMEYİ ÖĞRETMESİ. ANCAK BİLGİSAYAR BAŞINDA ÇOK UZUN SÜRE GEÇİRMENİN ÇOCUKLARIN FİZİKSEL VE RUHSAL SAĞLIĞINA OLUMSUZ ETKİ EDEBİLECEĞİNİ DE UNUTMAMAK GEREKİYOR.

Çocukları saatlerce bilgisayar başından ayrılmadığı için ne yapacağını bilmeyen, internette harcanan zamana üzülen, “Bu çocuklar aptal olacak.” diye dertlenen anne-babalara son zamanlarda sıkça rastlar olduk. Ancak çocukların sokakta oynamadığından yakınan, elinden tablet düşürmeyen yeni nesil için kaygılanan ebeveynlerin boşuna dertlendiği yapılan araştırmalar sayesinde ortaya çıktı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan araştırmalar, 1950’lerle kıyaslandığında bugünkü nesillerin çok daha zeki, çok daha kendine güvenli, çok daha sorun çözücü olduğunu ortaya koyuyor. Bunun en temel sebebi ise bilgisayarın ve internetin gündelik hayatımızın bir parçası olması. O araştırmalardan biri New York’taki Beth-Israel Tıp Merkezi İleri Tıp Teknolojileri Enstitüsü Başkanı Dr. James Rosser tarafından yakın zamanda yapıldı. Dr. James Rosser’in yaptığı araştırmaya göre haftada üç saatten fazla bilgisayar oyunu oynayan cerrahların, diğer cerrahlara oranla yüzde 37 daha az hata yaptığını gösteriyor. Dünyanın önde gelen üniversitelerinden Yale’de de, bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerindeki etkisini konu alan bir araştırmaya imza atıldı. Buna göre belli süreyle bilgisayar oyunu oynamak çocukların sınav başarısını artırıyor. Üniversitenin yaptığı araştırmaya göre, dersten önce 5 dakika oyun oynayan öğrenciler daha başarılı oluyor. 4 ay boyunca haftada 3 kez 20’şer dakika oyun oynayan çocukların, okuma ve matematik sınavlarında daha başarılı olduğunu saptandı.

Türkiye’de yapılan araştırmalar da bu kanıyı destekler nitelikte. Çocuk gelişim uzmanlarına göre; kızmabirader, bil bakalım, emlak oyunları, jenga, 100-500 parçalı puzzler, maketler, monopolly, scrabell, tabu, çılgın çubuklar, amiral battı, su doku, eğitici ve zekâyı geliştirici özellikteki hazırlanmış bilgisayar oyunları, aile içi oynanabilecek oyuncakların öğrencilerin başarı düzeylerini ve zekâlarını artırıyor. Peki, bilgisayarın çocukların başarısında kullanmak adına nelere dikkat etmek gerekiyor?

BİLGİSAYAR HAFTA SONU
Çocuğunuzu televizyon ve bilgisayardan olabildiğince uzak tutmaya çalışın. Günlük 1 saat kullanımı aşmayacak şekilde düzenleme yapın. Bilgisayar oyunlarını hafta sonu oynaması daha iyi olur.

ZEKÂ GELİŞTİRİCİ OYUNLARI TERCİH EDİN
Çocuklarınızın, kızmabirader, bil bakalım, emlak oyunları, jenga, 100-500 parçalı puzzler, maketler, monopolly, scrabell, tabu, çılgın çubuklar, amiral battı, sudoku, eğitici ve zekâyı geliştirici özellikte hazırlanmış bilgisayar oyun ve cdleri tercih etmesini sağlayın. Aile içi oynanabilecek oyunlara teşvik edin. Bu oyuncaklar ile başarma ve başarısızlıkla baş edebilme, oyun esnasında strateji geliştirebilme ve kendini motive etmeyi öğrenir.

SATRANÇ ZEKÂNIN ŞAHI
Molalı ders çalışma planı yapması konusunda yönlendirin. Bazen anne ve babalar çocuğunun hiç kalkmadan 1-2 saatte dersini bitirmesini ister. Bu doğru olmaz. Satranç strateji geliştirmesini ve birkaç adım sonrasını görebilmesini sağlar, oynaması için teşvik edin. Çalışma masasında gereksiz eşyaların (biblo, lamba, bardak vs.) olmasını engelleyin. Aşırı sıcak, aşırı ışık ve dağınık ortam dikkat dağıtır, otokontrolü zorlaştırır.

BEYİN GELİŞİMİNİ SAĞLAYIN
Bilgisayarda oyun, çocuğun hem hayalini, hem de beyin gelişmesini sağlıyor. Bazı veliler çocukların bilgisayarla oynamasını istemiyorlar, bu oldukça yanlış. Çocuk bilgisayarla oynarken, anne baba çocuğun neler yaptığına dikkat ederse sorun kalmaz. Bilgisayar oyunları hayatın basit olmadığı yolunda da önemli dersler verir. Oyunlar eğitici içerik taşıyorsa, beynin ve zekânın gelişimini sağlar. Doğru oyunlar olmak kaydıyla kendini geliştiren nesiller yetişmesine yardımcı olur. Yönlendirici olarak da büyük etkisi vardır. Küçük yaşlarda eğitim programları kullanıldığında beyin gelişimi son derece sağlıklı bir şekilde sağlanabilir.