Teknoloji Estetiğe İlgiyi Arttırdı!

Teknoloji Estetiğe İlgiyi Arttırdı!

Ameliyata gerek kalmadan uygulanan ve hızlı sonuç veren medikal estetik ve cerrahi pazarı için dünya genelinde tüketiciler 2017 yılında 6 milyar Avro harcadı.

Teknolojinin sunduğu imkânlar sayesinde son yıllarda sağlık sektörü de yeni bir döneme girdi. Dünyada hızla yayılan iyi yaşam trendi ve bununla birlikte artan kendini iyi hissetme beklentisi medikal estetik uygulamalarının hızla gelişmesini sağlıyor. Türkiye’de çoğu kişi tarafından sıklıkla tercih edilen medikal estetik artık sadece hastaların değil doktorların da cazibe alanı.

Yaşlanma, güneş ışınları, radyasyon, GDO’lu besinler derken cildimiz artık daha fazla hasara maruz kalıyor. Bu nedenle bıçak altına yatmadan kendini iyi hissetmek isteyenlerin tercihi medikal estetikten yana… Medikal estetik genellikle doku altına yapılan enjeksiyonları; ameliyatsız yüz germe adı altında yapılan işlemleri, botoks, cilt gençleştirme, çatlak tedavisi, ciltteki lekeleri giderme, saç dökülmelerine yönelik mezoterapi gibi uygulamalar, selülit tedavisi ve bölgesel incelme gibi işlemleri kapsamakta.

Bazen bir seans bazen ise birkaç seansta gerçekleştirilen uygulamalar, tüm dünyada olduğu kadar ülkemizde de oldukça rağbet görmekte. Hastaların neşter kullanılmadan ve bir ameliyat psikolojisine girmeden vücudunda kusurlu bulduğu kısımların iyileşmesine imkân sunan medikal estetik uygulamaları, herhangi bir acıya ve ağrıya neden olmadan kolaylıkla gerçekleştirilmekte. Bu uygulamalar bazen tek başına işe yararken bazen de birtakım estetik cerrahi operasyonlara destek olarak hastaya verilmekte. Estetik cerrahi ile yakın bir ilişkisi olan medikal estetik hakkında bilinmesi gereken en önemli olgu, asla estetik cerrahinin yerini tutmayacağı. Çünkü estetik cerrahi ile çok daha kesin ve kalıcı çözümler üretilirken, medikal estetik ile bazı durumlarda geçici çözümler sunulmakta. Örneğin, botoks uygulaması, ciltteki kırışıklıkları uzun bir süreliğine ortadan kaldırabilir. Ancak bu süre sona erdiğinde kırışıklık görünümü yeniden ortaya çıkacaktır. Bu durumda botoks uygulamasını yenilemek gerekir. Fakat estetik cerrahide yapılan ameliyatlar kesin çözümler sunmakta.

SAÇ EKİMİN YILDIZI ABD VE TÜRKİYE

Dünya genelinde tüketiciler bakımlı ve genç görünmek için medikal estetik operasyonlarına 2017 yılında da yoğun ilgi gösterdi. Ameliyata gerek kalmadan uygulanan ve hızlı sonuç veren medikal estetik ve cerrahi pazarı için dünya genelinde tüketiciler 2017 yılında 6 milyar Avro harcadı. ABD’li bir ilaç firmasının CEO’su David Pyott’un, “2018’e kadar sadece botokstan elde ettiğimiz gelirler 4 milyar dolara kadar çıkacak.” şeklindeki öngörüsü gerçekleşmiş oldu.

Son dönemde estetik pazarını büyüten Türkiye ise, ISAPS (Uluslararası Estetik Plastik Cerrahlar Birliği) verilerine göre, dünyada cerrahi olmayan operasyonların en çok yapıldığı beş ülkeden biri. Saç ekimlerimde ise Türkiye, ABD ve Hindistan’dan sonra en çok işlem yapılan 3. ülke.

ISAPS verilerine göre, cerrahi müdahale olmadan yapılan operasyonların başında ilk sırada botoks geliyor. Botoksu sırasıyla dolgu, epilasyon, lazerle cilt yenileme ve kimyasal peeling takip ediyor. Medikal estetik operasyonlarda Türkiye’ye yurtdışından talep de giderek artıyor. Medikal Estetik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Yasemin Savaş, sektörün kalite ve fiyat açısından Avrupa’da birçok ülkeden ayrıştığını söylüyor. Medikal estetiğin bir sağlık hizmeti olduğunu belirten Dr. Yasemin Savaş, “Medikal Estetik hem Türkiye’de hem dünyada, sağlıklı bir yaşam için ihtiyaç haline geldi. Özellikle İstanbul, medikal estetik için Avrupa’nın önde gelen merkezlerinden biri oldu. Sektör olarak büyük yatırımlar yapıyoruz ve yüksek hizmet kalitesi ile farklılık yaratıyoruz. Avrupa ve Amerika’da estetik ve güzellik amaçlı botoks uygulamaları Türkiye’den yaklaşık üç kat daha pahalı. Bu da bizim için büyük avantaj.” diyor.

EĞİTİMSİZ KİŞİLERE MEDİKAL ESTETİK YAPTIRMAYIN!

Dr. Savaş sözlerine şöyle devam ediyor: “Sağlık turizminde oldukça başarılı rakamlar yakalıyoruz. Örneğin 2016 yılında sağlık turizmi dışındaki turizm gelirlerinde yüzde 30 daralma yaşanırken, sağlık turizminde yüzde 5’lik bir artış yaşandı. Medikal estetik sektörünün büyümesi, hem ekonomiye hem de istihdam artışına da katkı sağlamış durumda. Tabii ki bunun yanında çok ciddi riskleri de var. Çok sayıda tezgâh altı yerlerde eğitimsiz kişiler, medikal estetik operasyonları yapıyor. Bu tür yerler, hem sağlık açısından hem de kayıt dışı olmasından dolayı sektöre oldukça zarar veriyor. Bu nedenle medikal estetik yaptıracak kişilerin çok dikkatli olması gerekiyor. Her şeyden önce yapılan yanlış işlemlerin insan sağlığı için çok ağır sonuçları olabilir.”

MEDİKAL ESTETİK YAPTIRILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Medikal estetik kolay ve avantajlı bir uygulama olduğu kadar, eğer dikkat edilmez ve bilinçli olarak yapılmazsa son derece ağır sonuçlara varabilen bir durumu içermektedir. Bu uygulamaları yapacak olan kimselerin, medikal estetik alanında uzman olan eğitimli kimseler olması önemli. Günümüzde bu konuda açılan birçok estetik merkezi ve kendisini medikal estetik uzmanı olarak tanıtan çok sayıda kişi var. Bu kişilerin gerçekten uzman olup olmadığını bilmek ve medikal estetik uygulamalarını bilinen, güvenilen estetik merkezlerinde yaptırmak en doğrusu.

Bir kimse, medikal estetik uygulaması yaptırmaya karar vermişse, yaptıracağı işlem her ne kadar basit olursa olsun, estetik merkezini iyi seçmeli ve öncesinde bu konuda ciddi bir araştırma yapmalıdır.

MEDİKAL ESTETİKTE UYGULAMALAR NASIL YAPILIR?

Medikal estetik uygulamalarında uygulama yapılacak olan alandaki probleme göre farklı uygulamalarda bulunulmaktadır. Örneğin, sorun saç dökülmesi ise saç mezoterapisi uygulanır ve enjeksiyon ile saç köklerine saçları besleyecek olan maddeler verilir. Selülit tedavisi söz konusu ise ciltteki selülit görünümünü yok edecek birtakım terapiler uygulanır. Bu terapilerin içerisinde özel cilt bakım ürünleri kullanmak, derinin alt tabakasına yerleşmiş olan yağları yok edecek mezoterapi uygulaması ve masaj gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Bu uygulamaları yaptıran hastalar, bir cerrahi operasyona hazırlanır gibi davranmak zorunda değildir. Hatta günümüzde oldukça yoğun çalışan bireyler, öğle arasında işten çıkıp, estetik merkezine giderek, bu uygulamaları yaptırmakta ve öğleden sonra da işinin başına rahatlıkla geri dönmektedir. Son derece basit uygulanan yöntemler sayesinde artık güzelleşmek oldukça kolay bir hale gelmiştir.

Medikal estetik yöntemlerini kullanacak olan kimselerin herhangi bir rahatsızlıkları ve sürekli kullanmakta oldukları bir ilaç varsa, bunu mutlaka uzmana bildirmeleri gerekmektedir Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kesinlikle önerilmeyen bu yöntemler, kalp, karaciğer ve böbrek sorunları olan kimseler için de güvenli bulunmamaktadır. Ayrıca kanser tedavisi gören kemoterapi ve radyoterapi alan hastaların doktorlarına danıştıktan sonra bu uygulamaları yaptırmaları tavsiye edilmektedir.