SEYAHATLERDE ÇOCUK SAĞLIĞINI NASIL KORURSUNUZ?

SEYAHATLERDE ÇOCUK SAĞLIĞINI NASIL KORURSUNUZ?

Çocuğunuza emniyet kemerini açıp kapatmayı mümkün olduğunca geç öğretin ki siz farkında olmadan açmasın.

Seyahat ister iş ister tatil isterse de ziyaret amaçlı olsun insanların yapmaktan oldukça keyif aldığı bir aktivitedir. Önceleri daha çok kendisine göre seyahat programlayan yetişkinler çocuk sahibi olduktan sonra her şeyi fazlasıyla ölçüp biçtikten sonra yolculuğa çıkmak zorunda kalıyor. Seyahat ister uçak, ister tren ve otobüs ister de özel araçla olsun kendi içinde alınması gereken tedbirlerle dolu bir süreç aslında. Konya Özel Selçuklu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Münir Cantimur, çocuklarıyla seyahate çıkacak ailelerin evlatlarının güvenliği, sağlığı ve rahatı için dikkat etmeleri gereken püf noktalarını aktardı.

Cantimur öncelikle güvenliğin önemine dikkat çekiyor ve şunları söylüyor: “Çocuğunuzun küçük büyük tüm seyahatlerinde koltuğuna güvenli bir şekilde bağlanmış olduğuna emin olun. Onun çocuk koltuğunda oturmasının ne kadar önemli olduğunu anlamasını sağlayın. Ona emniyet kemerini açıp kapatmayı mümkün olduğunca geç öğretin ki siz farkında olmadan kemeri açmasın. Emzikli bebeğiniz var ise de çok zorda kalmadıkça seyir halindeyken emzirmeyin. Bu işi mola zamanlarına bırakın. Sütünüz bebeğin boğazına kaçabilir veya ani bir fren durumunda bebek kucağınızdan fırlayabilir.”

YOLCULUĞA GECE YA DA SABAHA KARŞI ÇIKIN

Cantimur’a göre yolculuğa gece ya da sabahın erken saatlerinde çıkılması çocuğun yolculuğun büyük bölümünü uyuyarak geçirmesi açısından önemli. Hava güneşli ise camlara koruyucu ya da güneşlik takılmalı ki çocuk uyurken huzursuz olmasın. Cantimur ayrıca toplu taşım araçlarında yaşanacak sıkıntılara değinerek, “Eğer, otobüs veya tren gibi araçlarla seyahat ediliyorsa çocuğunuzun koridorlarda serbestçe dolaşmasına izin vermeyin ve emniyet kemerini takın. Araç içerisindeki havanın çok sıcak veya çok soğuk olmamasına dikkat edin. Toplu taşıma araçlarındaki kalabalıktan dolayı bulaşıcı hastalık riskine karşı çocuğunuzu devamlı kontrol altında tutun. Sık sık ellerini su ve sabunla veya antiseptik mendillerle temizleyin. Ellerini ağzına götürmemesini öğütleyin. Mikrop bulaşmış olabilecek zeminlere değmesine izin vermeyin.” diye uyarılarda bulunuyor. Eğer ulaşım aracı olarak uçak kullanılacaksa ailelerin tedirgin olmasına gerek yok çünkü ikinci haftasından sonra tüm çocuklar uçakla seyahat edebiliyor. Fakat seyahat öncesi doktor kontrolünden geçilmesi şart. Kalkışta ve inişte oluşabilecek kulak ağrılarını engellemek için bebek ya da çocuğa içecek verilmesinin faydalı olabileceğine değinen Cantimur, “Uçağın içi serin olabilir, yanınıza çocuğunuz için kalın bir şeyler almayı unutmayın. Bebeğiniz veya çocuğunuz için çantanıza yedek alt bezleri ve kıyafet koymanız uçak içerisinde sizi büyük bir sorundan kurtarabilir. Uçak yolculuğunda mola imkanı olmadığından eğer uçak yolculuğu uzun sürecekse çocuğu oyalayacak kitap, müzik çalar, film izleyebileceği tablet bilgisayar gibi meşgaleler ile onu eğlendirin. Çocuğunuzun uçak içerisinde de emniyet kemerinin devamlı takılı olduğundan emin olun.” diyor. Çocuğunuza emniyet kemerini açıp kapatmayı mümkün olduğunca geç öğretin ki siz farkında olmadan açmasın.

SAĞLIKLI KALMASI İÇİN YAPILACAKLAR

Yolculuğa çıkmadan önce çocuğunuzun doktor kontrolünden geçirilmesi önemli. Aşı zamanına dikkat ederek gidilecek yerde güneş ışını, soğuk hava, sivrisinek, böcek, haşerat var ise buna karşı önlem alınması gerekiyor. Cantimur, “Sineklere karşı cibinlik, güneş yanıklarını ve böcek ısırıklarını önlemek için uzun kollu uzun paçalı rahat giysiler, soğuktan korumak için sıcak tutucu ama terletmeyen kıyafetler tercih edilmeli. Gerekirse uzun çoraplar da kullanılmalıdır (zehirli otlara ve keneye karşı). Güneşin zararlı etkisinden korunmak için en az 30 SPF güneş koruyucu önerilmektedir. Sıvı kaybına karşı yeterli miktarda temiz su ve içecek taşınmalıdır. Çocukların seyahat çantasında; varsa kullandığı ilaçlar ve ağrı kesici ateş düşürücü ilaç, antibiyotikli ve düşük kortizonlu (doktorunuzun önereceği) kremler, uygun böcek kovucu ve güneş kremi, antiseptik mendil, termometre bulunması önerilir.” diyor. Yolculuk sırasında eğer hava çok sıcaksa tüm pencereleri birer santim aralamanız gerekiyor. Böylece bebeğiniz cereyanda kalmadan arabanın içini havalandırmış oluyorsunuz. Yine bu tür yolculuklarda mümkünse 1-2 saatte bir durarak bebeğinizin su ve temizlik ihtiyacını karşılamanız ve altının temizliğini kontrol etmeniz önemli.

KENDİ RAHATINIZ İÇİN ONU RAHATLATIN

Münir Cantimur seyahat dışında gidilen yer için önceden alınacak tedbirlerin önemine de değiniyor. Gidilecek yerde mama bulamama ihtimalini göz önünde bulundurarak yeterli derecede mamayı önceden temin etmek şart. Çocuk mama dışında yemekle besleniyorsa daha önce denenmeyen yiyecekler farklı bir yerde denenmesi hiç doğru bir yöntem değil.

HER ŞEYDEN ÖNCE GÜVENLİĞİNİ DÜŞÜNÜN

Çocuğunuzla yolculuğa çıkarken kullandığınız ulaşım aracı çocuğunuzun rahatı ve güvenliği açısından önem taşır. Öncelikle eğer, karayoluyla seyahat ediliyorsa çocuğunuzu güvenli bir oto koltuğuna oturtmalı ve sıkıca bağlamalısınız. 13 kg’dan hafif çocuklar için: Bebek koltuğu 9 ila 18 kg arasındaki çocuklar için: Çocuk araç koltuğu 15 kg’dan ağır çocuklar için ise: Araç içi yükseltici koltuk kullanılmalıdır.

ÇOCUKLARDA DİJİTAL GÖZ YORGUNLUĞU ÖNEMLİDİR