Renault’dan Ucuz Elektrikli Araç Atağı

Renault’dan Ucuz Elektrikli Araç Atağı

Dünyanın elektrikli otomobillerde liderlik yapan markası Renault, uygun fiyatlı elektrikli otomobil atağına başlıyor. Grubu Başkan ve CEO’su Carlos Ghosn, “Drive the Future” stratejik planı çerçevesinde Renault ürün gamının elektrikli otomobil teknolojisinin devamı olan iki adımı açıkladı.

Çin’de elektrikli otomobil satışlarının geçen yıl, bir önceki yıla göre %20 arttığını belirten Carlos Ghosn, “Nissan ve Çinli ortağımız Dongfeng Motor Groupe ile beraber 2019 yılında A segmenti SUV bir otomobil satışa sunacağız: K-EZ. Kalabalık şehirler için planlandı ve yüzde 100 elektrikli bir model. 250 km’lik menzile sahip. İster evde ister hızlı noktalarda şarj edilebiliyor. En ulaşılabilir elektrikli araç olacak. K-EZ’yi Çin’den sonra diğer pazarlar ve Avrupa’da da satmayı planlıyoruz.” açıklamasını yaptı.

HİBRİTLER DE GELİYOR

2025 yılında dünya nüfusunun 10 milyarı bulacağını ve bu nüfusun 3’te 2’sinin şehirlerde yaşayacağını öngördüklerini belirtin Başkan Carlos Ghosn, “Mobility artık değişmeli. Renault Grubu olarak bizim de geleceğimiz yüzde 100 elektrikli, şarj edilebilir hibrit ve hibrit araçlardan oluşacak. 10 yıldır elektrikli üretiyoruz ve pazar lideriyiz. Avrupa’da satılan her 3 elektrikliden 1’i bize ait.” dedi. Renault-Nissan ortaklık stratejisinde 2022 yılında Çin’de 9 yeni elektrikli otomobil sunmayı ve yılda 550 bin araç üretmeyi planladıklarını belirten CEO Carlos Ghosn, “Ayrıca markanın en çok tercih edilen modelleri olan Clio, Captur ve Megane da 2020 yılına kadar hibrit ve şarj edilebilir hibrit versiyonlarına kavuşacak.” diye konuştu.

AKILLI ROBOT OTOMOBİLLER

Öte yandan Paris Otomobil Fuarı’nda da sergilenen sürücüsüz robot araçlardan da bahseden Carlos Ghosn, AEX (Augmented Editorial Experience) aracılığıyla geleceğe yönelik dijital deneyim vizyonunu da paylaştı. İnternet bağlantılı sürücüsüz otonom otomobillerde kullanıcılar yolda vakitlerini değerlendirmek istediklerinde “Premium editoryal bir içerikle” sunulacak diyen  Carlos Ghosn, “Aracın içinde geniş bir kapsül bünyesinde 222 derece panoramik ekranla araçla iletişime de olanak sağlayan interaktif ve kişiselleştirilmiş içerik biçimiyle çözüyoruz.” dedi.

BMW 3 SERİSİ 6 MOTORLA GELECEK

BMW 3 Serisi’nin 7’nci neslini temsil eden, G20 gövde kodlu Yeni BMW 3 Serisi, önemli ölçüde geliştirilen sportif becerilerinden, yeni tasarım diline, sürücü destek sistemlerinden uzaktan kontrol ve bağlantı teknolojilerine kadar sahip olduğu benzersiz yenilikleriyle 2018 Paris Otomobil Fuarı’nda dünya tanıtımını gerçekleştirdi. 2019 Mart ayı itibariyle pazara sunulacak olan Yeni BMW 3 Serisi, yeni süspansiyon teknolojisi, rijitliği artırılan gövdesi ve geliştirilen şasi geometrisi ile daha keskin bir sportif sürüş karakterine kavuştu. Yeni BMW 3 Serisi, tekerleklerinin genişleyen iz açıklığı, azalan ağırlığı, daha da aşağı çekilen ağırlık merkezi ve 50:50 oranındaki ön/arka ağırlık oranı ile segmentindeki en sportif sürüş hissini sunmaya devam edecek. Yeni BMW 3 Serisi, 2019’un ikinci çeyreğinde Türkiye’de yollarla buluşacak.

ALMAN ARAZİ EFSANESİ TÜRKİYE YOLLARINDA

Mercedes’in zamana meydan okuyan ikonik modeli G-Serisi, aralıksız üretimindeki 39 yılın ardından yaşadığı en büyük değişim sonrasında Türkiye’de satışa sunulmaya başlandı. Yeni Mercedes-Benz G-Serisi, ilk aşamada iki farklı benzinli motor seçeneği ile satışa sunulurken, 2019’da G 350 d motor seçeneği ile de satışa sunulmaya başlanacak. 422 beygirlik 3.9 lt V8 motorlu G 500 1.5 milyon TL fiyatla satılırken, 585 beygirlik motorlu AMG G 63’ün fiyatıysa 2.94 milyon TL’ye kadar yükseliyor. Yeni G-Serisi, LED teknolojisine sahip ön farlar, gelişmiş sürüş yardım sistemleri, yeni renk seçeneklerine sahip deri döşemeler ile kaliteli iç mekân ve yeni yürüyen aksam olmak üzere oldukça kapsamlı bir donanım sunuyor.

İSVEÇ TARZI ŞIK AİLE OTOMOBİLİ

Volvo Cars, V60 orta boy estate modelinin yeni Cross Country versiyonunu tanıttı. Dayanıklı V60 Cross Country, şirketin son yıllarda gerçekleştirdiği dönüşümü destekleyen yeni Volvo modelleri serisine yapılan son yenilik oldu. Otomobilin off-road yeteneğini artıran, özel olarak geliştirilmiş bir Cross Country şasi ve süspansiyon sayesinde, V60 Cross Country’nin yerden yüksekliği standart V60’a göre 75 mm. daha yüksek. Yeni V60 Cross Country’nin, T5 AWD benzinli ve D4 AWD dizel motor seçenekleri yer alıyor. İlerleyen dönemde ise hafif hibrit ve elektrikli (plug-in) seçenekleri de yer alıyor olacak.

YENİ VW TOUAREG’E ÇARPIŞMADAN BEŞ YILDIZ

Üçüncü nesliyle Volkswagen tarihinin en önemli ürün ve teknoloji hamlesi olarak nitelendirilen Yeni Touareg, Euro NCAP tarafından gerçekleştirilen güvenlik testlerinden 5 yıldız almayı başardı. Euro NCAP testler sonrası yayınladığı raporlarda, Yeni Touareg’in en etkileyici özelliklerini, optimize edilmiş gövde yapısı, aktif gergi sistemine sahip emniyet kemerleri, hava yastıkları ve yenilikçi sürüş destek sistemlerinden oluşan kapsamlı güvenlik öğeleri olarak sıraladı. Araç, yetişkin yolcu güvenliğinde yüzde 89 ile derecelendirildi.

YÜZDE 100 YERLİ YÜZDE 100 ELEKTRİKLİ

Mobilite ürün ve hizmet platformu CDMMobil bünyesinde üretilen yüzde 100 elektrikli ve yüzde 100 yerli TRAGGER markalı araçlar İstanbul Airshow 2018’de boy gösterdi. Tasarımından elektrik ekipmanlarına kadar yerli olan aracın üretimi Bursa’da gerçekleştiriliyor. Havaalanları, fabrikalar, hastaneler, turizm alanları ve lojistik alanlar gibi noktalarda kullanılmak üzere geliştirilen aracın 7,4 kW’lik motoru ile tek şarjda 6 saat hizmet verebilen TRAGGER’in 700 kg yük taşıma ve 2 ton çekme kapasitesi bulunuyor.

HİDROJENLİ ‘BARBAROS’ AVRUPA BİRİNCİSİ OLDU

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği ve Shell Türkiye iş birliğiyle dördüncü kez düzenlenen ‘Shell Eco-marathon Türkiye’ yarışması, İstanbul’da yapıldı. 19’u üniversite, 4’ü lise olmak üzere toplam 23 takımdan 350 öğrenci, yarışmada kendi tasarladığı ve alternatif enerji kaynaklarıyla çalışan araçlar ile mücadele etti. Türk takımlarının yanı sıra yarışma Bulgaristan, Yunanistan, İspanya, İsveç ve Tunus’dan öğrencilere de ev sahipliği yaptı. Uludağ Üniversitesi öğrencileri, ‘Barbaros’ isimli araçlarıyla hidrojen kategorisinde Avrupa’da birinci oldu.

GÖREVİ TELESKOPU UZAKLARA TAŞIMAK

Nissan, Hannover’da Navara Dark Sky Concept mobil gözlem evi aracını tanıttı. Nissan’ın Avrupa Uzay Ajansı (ESA) işbirliği ile İngiltere’de geliştirilen konsept aracı mobil astronomi laboratuvarı olarak tasarlanırken, özel olarak geliştirilen römork dünyanın önde gelen gözlem evi teleskobuna ev sahipliği yapıyor. Nissan Navara Dark Sky Concept’e bağlı römork dünyanın en güçlü teleskobu PlaneWave’e ev sahipliği yapıyor. Gelişmiş Nissan Intelligent Mobility teknolojileri teleskobun ideal gözlem ortamı için en uzak noktalara güvenle ulaşmasını sağlıyor.

YILIN KAMYONU FORD F-MAX YOLLARA ÇIKTI

‘2019 Uluslararası Yılın Kamyonu (ITOY)’ ödüllü Ford Trucks’ın yeni çekicisi F-MAX pazara sunuldu. Yeni F-MAX’in 2,5 metre genişliğindeki kabini, yenilikçi ve en ileri teknolojileri yeni bir tasarımla buluşturarak sürücülere konfor ve ferahlığı bir arada sunuyor. Araçta güçlü ve verimli 12.7L E6D Ecotorq motor görev yapıyor. Yeni F-MAX ile ağır ticari sınıfına yeni standartlar belirlediklerini ifade eden Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, “Türkiye’de sıfırdan geliştirip ürettiğimiz yeni çekicimizin dünya tanıtımını, geçen ay Hannover Uluslararası Ticari Araç Fuarı’nda gerçekleştirdik. Alt yapımız ve global yapılanmamız, F-MAX’in uluslararası pazarlara yeni bir oyuncu olarak girmesi için hazır.” dedi.