Nesnelerin İnterneti Hangi Sektörü Nasıl Değiştirecek?

Nesnelerin İnterneti Hangi Sektörü Nasıl Değiştirecek?

Taşıtların kullanım verilerinden perakendeye, akıllı binalardan inşaat ekipmanlarına kadar neredeyse her sektörde devrim yaşanacak.

Nesnelerin interneti (Internet of Things-IoT) çözümlerinin kullanım alanı her geçen gün genişliyor. Türkiye’nin bilgi ve iletişim teknolojilerindeki sistem entegrasyonu şirketlerinden olan Teknoser, nesnelerin interneti alanındaki gelişmelere ilişkin trendleri inceledi.

Araştırma sonuçlarına göre şirketlerin rekabet gücünü artıracak olan IoT ile neredeyse tüm sektörlerde devrim yaşanması bekleniyor. Teknoser Network ve Güvenlik Çözümleri Müdürü Aytaç Karameşeoğlu, bu alandaki gelişimi şöyle anlatıyor: “Geçen yıl 8.3 milyar adet olan bağlantılı cihazların sayısı, yapılan araştırmalara göre 2018 yılı sonunda 11.1 milyara çıkacak. 2020 yılında ise bu rakam 20.4 milyar olacak. Yani 2 yıl gibi kısa bir sürede kullanımı iki kat artacak. Dünyada kişi başına 3 adet birbiriyle bağlantılı cihaz bulunacak. Bu dönemde bu gelişimi öngören şirketler rekabette öne çıkacaklar. BigData ve Blockchain teknolojileri de hızla yükselişe geçiyor. Dijitalleşen dünyada dönüşüm fırsatını kaçırmamak gerekiyor.”

Araştırma sonuçlarına göre nesnelerin internetiyle çeşitli sektörlerde öne çıkacak gelişmeler şöyle sıralanıyor:

OTOMOTİV: KULLANIM ALIŞKANLIKLARININ İNCELENMESİ

Araçlardaki takip cihazları ile başlayan süreç daha da gelişecek. Araçlarda bulunan mini kutular sayesinde mekanik ve elektronik aksam ile ilgili tüm verilere ulaşılacak. Örneğin; lastik hava basıncı, frenlerin durumu veya sürücünün kullanım alışkanlıkları depolanacak ve sigorta şirketlerine gönderilecek. Böylece daha dikkatli araç kullananlar daha az sigorta ücreti ödeyecek.

PERAKENDE: KENDİ KENDİNE ARIZA TESPİTİ

Marketler, tekstil şirketleri, akaryakıt istasyonları gibi çoklu lokasyonda hizmet veren işletmelerde ekipmanlar birbiriyle konuşacak. Örneğin; bir marketteki dondurma veya dondurulmuş gıda dolabındaki arıza tespit edilecek, elektrik kesintisinde ise alternatif kaynağa geçilecek. Tüm işlemlerde anlık verilere ulaşılacak.

AKILLI EVLER: VÜCUT ISISINA GÖRE KLİMA

Akıllı evler olarak bilinen yaşam alanı çözümlerinde su, elektrik, ısıtma, soğutma gibi alanlarda uzaktan programlama yapılabilecek. Klimalar oda ısısını artık vücut sıcaklığına göre ayarlayacak. Çalar saat ise uyku süresine göre alarmı kendisi otomatik olarak düzenleyecek. Kullanıcı gelmeden önce ev, ideal ısıya ulaşıp size kahve bile hazırlayacak.

İNŞAAT: PROJELER GECİKMEYECEK

İnşaat sektöründe en önemli maliyetler kullanılan ekipmanlardan oluşuyor. Birçok projede erken teslimde bu ekipmanların etkisi büyük. Arıza kaynaklı gecikmeler projeyi geciktirirken ek maliyet de getiriyor. Nesnelerin interneti, kullanılan ekipmanlarda arızaların önceden anlaşılmasını sağlayacak.

SAĞLIK: ERKEN UYARI SİSTEMİ

En önemli sektörlerden biri olan sağlıkta ise hasta bakımı daha da gelişecek. Gelecekte giyilebilir sensörler daha etkin çözümler sağlayacağından bulut platformu ile malzeme ve ilaç yönetimi daha doğru yapılarak hastalara hızlı müdahale sunulacak. Hayati önemdeki ekipmanlara da uyarı sistemiyle henüz arıza gerçekleşmeden bakım yapılabilecek.