Medikal Estetiğe İlgi Artıyor

Medikal Estetiğe İlgi Artıyor

Gelişen ve değişen teknolojiler sayesinde sağlık alanı da atağa geçti. Özellikle estetik tedaviler alanında büyük gelişmeler yaşanıyor. Ülkemizde sağlık turizminin gelişmesiyle birlikte gelecek vaat eden alanlardan biri haline gelen medikal estetik sayesinde herhangi bir ameliyata gerek duyulmadan ve neşter kullanılmadan estetik müdahaleler yapılabiliyor.

Teknolojinin sunduğu imkânlar sayesinde son yıllarda sağlık sektörü de yeni bir döneme girdi. Dünyada hızla yayılan iyi yaşam trendi ve bununla birlikte artan kendini iyi hissetme beklentisi medikal estetik uygulamalarının hızla gelişmesini sağlıyor. Türkiye’de çoğu kişi tarafından sıklıkla tercih edilen medikal estetik artık sadece hastaların değil doktorların da cazibe alanı.

Yaşlanma, güneş ışınları, radyasyon, GDO’lu besinler derken cildimiz artık daha fazla hasara maruz kalıyor. Bu nedenle bıçak altına yatmadan kendini iyi hissetmek isteyenlerin yolu medikal estetikten geçiyor. Medikal estetik genellikle doku altına yapılan enjeksiyonları; ameliyatsız yüz germe adı altında yapılan işlemleri, botoks, cilt gençleştirme, çatlak tedavisi, ciltteki lekeleri giderme, saç dökülmelerine yönelik mezoterapi gibi uygulamalar, selülit tedavisi ve bölgesel incelme gibi işlemleri kapsıyor.

Bazen bir seans bazen ise birkaç seansta gerçekleştirilen uygulamalar, tüm dünyada olduğu kadar ülkemizde de oldukça rağbet görmekte. Hastaların neşter kullanılmadan ve bir ameliyat psikolojisine girmeden vücudunda kusurlu bulduğu kısımların iyileşmesine imkân sunan medikal estetik uygulamaları, herhangi bir acıya ve ağrıya neden olmadan kolaylıkla gerçekleştiriliyor. Bu uygulamalar bazen tek başına işe yararken bazen de birtakım estetik cerrahi operasyonlara destek olarak hastaya verilmektedir. Estetik cerrahi ile yakın bir ilişkisi olan medikal estetik hakkında bilinmesi gereken en önemli olgu, asla estetik cerrahinin yerini tutmayacağı. Çünkü estetik cerrahi ile çok daha kesin ve kalıcı çözümler üretilirken, medikal estetik ile bazı durumlarda geçici çözümler sunulmakta. Örneğin; botoks uygulaması, ciltteki kırışıklıkları uzun bir süreliğine ortadan kaldırabilir. Ancak bu süre sona erdiğinde kırışıklık görünümü yeniden ortaya çıkacaktır. Bu durumda botoks uygulamasını yenilemek gerekir. Fakat estetik cerrahide yapılan ameliyatlar kesin çözümler sunmaktadır.

SAÇ EKİMİN YILDIZI ABD VE TÜRKİYE

Dünya genelinde tüketiciler bakımlı ve genç görünmek için medikal estetik operasyonlarına 2017 yılında da yoğun ilgi gösterdi. Ameliyata gerek kalmadan uygulanan ve hızlı sonuç veren medikal estetik ve cerrahi pazarı için dünya genelinde tüketiciler 2017 yılında 6 milyar Euro harcadı. Daha önce ABD’li bir ilaç firmasının CEO’su David Pyott’un “2018’e kadar sadece botokstan elde ettiğimiz gelirler 4 milyar dolara kadar çıkacak.” öngörüsü gerçekleşmiş oldu.

Son dönemde büyüyen Türkiye pazarı ise ISAPS (Uluslararası Estetik Plastik Cerrahlar Birliği) verilerine göre, dünyada cerrahi olmayan operasyonların en çok yapıldığı beş ülkeden biri. Saç ekimlerimde ise Türkiye, ABD ve Hindistan’dan sonra en çok işlem yapılan 3. ülke.

ISAPS verilerine göre en çok cerrahi müdahale olmadan yapılan operasyonların başında ilk sırada botoks geliyor. Botoksu sırasıyla; dolgu, epilasyon, lazerle cilt yenileme ve kimyasal peeling takip ediyor.

Medikal estetik operasyonlarda Türkiye’ye yurtdışından talep de giderek artıyor. Medikal Estetik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Yasemin Savaş, sektörün kalite ve fiyat açısından Avrupa’da birçok ülkeden ayrıştığını söylüyor.

Medikal estetiğin bir sağlık hizmeti olduğunu belirten Dr. Yasemin Savaş, “Medikal Estetik hem Türkiye’de hem dünyada, sağlıklı bir yaşam için ihtiyaç haline geldi. Özellikle İstanbul, medikal estetik için Avrupa’nın önde gelen merkezlerinden biri oldu. Sektör olarak büyük yatırımlar yapıyoruz ve yüksek hizmet kalitesi ile farklılık yaratıyoruz. Avrupa ve Amerika’da estetik ve güzellik amaçlı botoks uygulamaları Türkiye’den yaklaşık üç kat daha pahalı. Bu da bizim için büyük avantaj.” diye konuştu.

EĞİTİMSİZ KİŞİLERE MEDİKAL ESTETİK YAPTIRMAYIN!

Dr. Savaş sözlerine şöyle devam etti: “Sağlık turizminde oldukça başarılı rakamlar yakalıyoruz. Örneğin 2016 yılında sağlık turizmi dışındaki turizm gelirlerinde yüzde 30 daralma yaşanırken, sağlık turizminde yüzde 5’lik bir artış yaşandı. Medikal estetik sektörünün büyümesi, hem ekonomiye hem de istihdam artışına katkı sağlamış durumda. Tabii ki bunun yanında çok ciddi riskler de var. Merdiven altı yerlerde eğitimsiz kişiler, medikal estetik operasyonlar yapıyor. Bu tür yerler hem sağlık açısından hem de kayıt dışı olmasından dolayı sektöre oldukça zarar veriyor. Bu nedenle medikal estetik yaptıracak kişilerin çok dikkatli olması gerekiyor. Her şeyden önce yapılan yanlış işlemlerin insan sağlığı için çok ağır sonuçları olabilir.”

Peki, medikal estetik yaptırırken nelere dikkat edilmeli? 

Medikal Estetik Yaptırılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Medikal estetik, kolay ve avantajlı bir uygulama olduğu kadar, eğer dikkat edilmez ve bilinçli olarak yapılmazsa son derece ağır sonuçlara varabilen bir durumu içermektedir. Bu uygulamaları yapacak olan kimselerin, medikal estetik alanında uzman olan eğitimli kimseler olması önemli. Günümüzde bu konuda açılan birçok estetik merkezi ve kendisini medikal estetik uzmanı olarak tanıtan çok sayıda kişi var. Bu kişilerin gerçekten uzman olup olmadığını bilmek ve medikal estetik uygulamaları güvenilen estetik merkezlerinde yaptırmak en doğrusu.

Bir kimse, medikal estetik uygulaması yaptırmaya karar vermişse, yaptıracağı işlem her ne kadar basit olursa olsun, estetik merkezini iyi seçmeli ve öncesinde bu konuda ciddi bir araştırma yapmalıdır.

Medikal Estetikte Uygulamalar Nasıl Yapılır?

Medikal estetik uygulamalarında bölgesel problemlere göre farklı uygulamalar bulunulmaktadır. Örneğin, sorun saç dökülmesi ise saç mezoterapisi uygulanır ve enjeksiyon ile saç köklerine saçları besleyecek olan maddeler verilir.

Selülit tedavisi söz konusu ise ciltteki selülit görünümünü yok edecek birtakım terapiler uygulanır. Bu terapilerin içerisinde özel cilt bakım ürünleri kullanmak, derinin alt tabakasına yerleşmiş olan yağları yok edecek mezoterapi uygulaması ve masaj gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Bu uygulamaları yaptıran hastalar, bir cerrahi operasyona hazırlanır gibi davranmak zorunda değildir. Hatta günümüzde oldukça yoğun çalışan bireyler, öğle arasında işten çıkıp, estetik merkezine giderek, bu uygulamaları yaptırmakta ve öğleden sonra da işinin başına rahatlıkla geri dönmektedir. Son derece basit uygulanan yöntemler sayesinde artık güzelleşmek oldukça kolay bir hale gelmiştir.

Medikal estetik yöntemlerini kullanacak kimselerin herhangi bir rahatsızlıkları ve sürekli kullanmakta oldukları bir ilaç varsa, bunu mutlaka uzmana bildirmeleri gerekmektedir.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kesinlikle önerilmeyen bu yöntemler; kalp, karaciğer ve böbrek sorunları olan kimseler için de güvenli olmamaktadır. Ayrıca kanser tedavisi gören kemoterapi ve radyoterapi alan hastaların doktorlarına danıştıktan sonra bu uygulamaları yaptırmaları tavsiye edilmektedir.