Kalitesiz Kulaklık İşitme Kaybına Neden Oluyor

Kalitesiz Kulaklık İşitme Kaybına Neden Oluyor

Günümüzde her geçen gün biraz daha gelişen teknolojinin faydaları kadar zararları da ortaya çıkıyor. Bunlardan bir tanesi de kulağa verdiği zarar. Diğer bir deyişle yarattığı işitme kaybı sorunu. Aslında doğduğumuz andan itibaren işitme duyumuzu yavaş yavaş kaybediyoruz. Modern hayatın oluşturduğu gürültü ise bu kaybı daha da hızlandırıyor.

Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mete Kıroğlu işitmenin en erken kaybettiğimiz duyularımızdan biri olduğuna dikkat çekiyor. Uzun süre maruz kaldığımız yüksek gürültünün, işitme hücrelerimize zarar verdiğini; şehrin genel gürültüsü, trafik, gürültülü çalışma ortamları, yüksek sesle müzik dinlemek, kulaklıkla müzik dinlemek gibi etkenlerin işitmenin en büyük düşmanı olduğunu belirtiyor. İşitme kaybının özellikle çocuklar ve gençlerde önem kazandığına işaret eden Prof. Dr. Kıroğlu, “Çocuklar az duyduklarını anlatamazlar. İşitme azlığı genetik olarak doğuştan gelebildiği gibi daha sonra geçirilen hastalıklar yüzünden de ortaya çıkabilir. Son yıllarda teknolojik cihazların hayatın bütün alanına girmesiyle çevresel faktörler de sebepler arasına katılmıştır. Bu, özellikle ilk çocukluk döneminde çok önemlidir. Duymayan çocuk konuşamaz. Teşhis edilmemiş sağır bir bebek, zamanında tedavi ve rehabilite edilmezse ömür boyu konuşamayacaktır.” diyor.

ÇOCUKLAR GÜNDE 1 SAATTEN FAZLA KULAKLIK KULLANMAMALI

Gençlerde ve ergenlerde işitme kayıplarının yaşanmaya başladığına dikkat çeken Prof. Dr. Mete Kıroğlu, bunun en önemli sebebinin kulaklıklarla yüksek sesli müzik dinlenmesi olduğunu söylüyor. Özellikle kalitesiz ve kulağın içine yerleştirilen kulaklıkların, işitme sağlığını olumsuz etkilediğine dikkat çeken Prof. Dr. Kıroğlu, “Yüksek sesli müzik dinleme nedeniyle ne yazık ki 9-15 yaş grubunda yüzde 12,5 oranında işitme kayıplarının ortaya çıktığını görüyoruz. Eskiden böyle bir veri yoktu. Bunlar, özellikle teknolojisi gelişmiş olan ülkelerden gelen veriler. Bunu kulaklık kullanımının yoğunlaşmasına bağlamak mümkün. Bu konudaki tavsiyemiz çocukların günde 1 saatten fazla kulaklık kullanmaması. Sesin yüksekliği 10 üzerinden 6’nın üzerine çıkmasın. Aynı gün başka yüksek ses alacaksa dinleme süresini, aldığı süreye göre azaltsın.” diyor.

KULAK ÇINLAMASINA DİKKAT!

İşitme kaybında erken teşhis oldukça önemli. Uzmanlar, eğer bebekte bir işitme kaybı varsa 1 yaşından önce teşhis konması gerektiğini ve işitme cihazı yeterli olmazsa biyonik kulak gibi cerrahi müdahalelerin zamanında yapılması gerektiğini belirtiyor.

Prof. Kıroğlu, bazen işitme kaybının ilk belirtisinin kulak çınlaması olduğuna işaret ediyor. Bu durumda bir kulak burun boğaz hekimine başvurmak gerektiğini öneren Kıroğlu, ‘Hemen doktora gidip işitme testi yaptırmalı ve işitme cihazını kullanmaya başlanmalıdır. İlk etapta uyum problemi yaşanabilir. Çünkü duyma uzun süreden beri azaldığı için o kabiliyetin tekrar kazanılması gerekir. Bazı durumlarda ameliyatla müdahale de gerekebilir.” diyor.

KULAKLIKLARLA UYUMAYIN
Prof. Dr. Mete Kıroğlu işitme sağlığını korumak için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:
“Bazı ağrı kesici, idrar söktürücü ve antibiyotikleri fazla kullanmak işitme fonksiyonlarını bozabilir. Bunları dikkatli kullanmak gerekir. Yüksek sesle temas azaltılmalıdır. Normal şehir trafiğinin sesi ortalama 85 dB’dir. İç kulağımızdaki hücreler bu sese 8 saate kadar dayanabilir. Daha uzun süre ve daha yüksek sese maruziyet kalıcı hasara sebep olabilir. Eğer o gün 8 saat trafik sesine maruz kalmışsak üzerine müzik dinlememeli, televizyon seyretmemeliyiz. İç kulak hücrelerimiz 95 dB’e (uçak sesi) 1 saat dayanabilir. Otoyol kenarında, tren istasyonu ve havaalanı yakınında oturanlar, üst geçitlerde iş yapanlar risk altındadır. Yüksek sese maruz kalan işlerde çalışan kişilerin mutlaka kulaklık kullanması gerekir. Eğer bir süre böyle bir alanda bulunacaksanız kulaklarınıza pamuk tıkayabilirsiniz. 60/60 kuralına uyun. 60 dakikadan daha uzun kulaklıkla müzik dinlemeyin ve müziğin sesini en çok yüzde 60’a ayarlayın. Kulaklıklarla uyumayın.”

KULAK TIPASI KULLANMAKTAN ÇEKİNMEYİN”

Gürültü kaynaklı işitme kaybı riskini erken yaşta yaşamamak için akıllı telefonunuzun ses ayarını yüzde 70 sınırında tutup yüksek sesle müzik dinleme dürtünüzü giderebilirsiniz. Ses düzeyinin yüksek olacağı bir konsere ya da festivale gidiyorsanız hoparlörlere yakın oturmayacağınızın garantisi olmadığından yanınızda kulak tıpası götürmekten çekinmeyin. Kulak içine giren kulaklıklardansa dışarıdaki sesi geçirmeyen büyük kulaklıkları takarak ses ayarını hep düşük tutmayı başarabilirsiniz.”