İSTANBUL YENİ HAVALİMANI’NIN YÜZDE 73’Ü TAMAMLANDI

BAKAN ARSLAN, İSTANBUL YENİ HAVALİMANI İNŞAATINDA YÜZDE 73 İLERLEME SAĞLANDIĞINI BELİRTEREK, İLK ETABIN 29 EKİM 2018’DE AÇILACAĞINI AÇIKLADI.

İstanbul Yeni Havalimanı’nın 90 milyon yolcuya hizmet edecek ilk fazını 29 Ekim 2018’de hizmete sunacaklarını açıklayan Bakan Arslan, havalimanını, hem ülke insanının hem de dünya hava taşımacılığının hizmetine sunacaklarını kaydetti. Arslan, havalimanının inşaatında yaz sezonunda 32 bin, kış sezonunda 30 bin 50 kişinin istihdam edildiğini söyledi.

İstanbul Yeni Havalimanı’nda incelemelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, havalimanı inşaatında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Son 15 yılda yolcu sayısının 34,5 milyondan 180 milyona çıktığını kaydeden Arslan, 2017 yılını 189 milyon yolcu sayısıyla kapatmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı’nın hem istihdam açısından hem de ekonomik açıdan ülkeye sağlayacağı katma değere değindi. İstanbul Yeni Havalimanı’nın 90 milyon yolcuya hizmet edecek ilk fazını yaklaşık bir yıl sonra, 29 Ekim 2018’de hizmete sunacaklarını bildiren Bakan Arslan, havalimanını, hem ülke insanının hem de dünya hava taşımacılığının hizmetine sunacaklarını kaydetti.

AhmetArslan, ilerleme hızının memnuniyet verici olduğunu kaydederek, “Bugün itibarıyla yüzde 73 ilerleme sağlamış durumdayız. Yaz sezonunda 32 bin kişi çalışıyordu. Şu anda havaların da soğumasıyla yazın yapılan bazı işlerimizi yapamıyoruz. Şu anda 30 bin 50 kişi çalışıyor. Bunun 4 bini beyaz yakalı.” ifadelerini kullandı. Arslan, havalimanının bitişine doğru 35 bin çalışan sayısına tekrar ulaşacaklarını bildirdi.

GÜNDE 3 BİN 500 UÇAĞA HİZMET VERECEK
Bakan Arslan, havalimanının çalışmaların bitmesiyle günde 3 bin 500 uçağa hizmet edeceğini, burada 150 havayolu şirketine hizmet vereceklerini belirtti. İstanbul Yeni Havalimanı’ndan 350 destinasyona ulaşacaklarını kaydeden Arslan, “İstanbul Yeni Havalimanı’nda 371 uçak park yeri olacak. Havalimanının tamamı bittiğinde bu rakam 454’e çıkacak. Buraya gelen bütün uçaklar, geri körüğe yanaşacak ve yolcusunu öyle indirecek. Açıkta park edip yolcu indirmek yok. Bu çok önemli bir fark. İkinci fark da servis amaçlı hizmet eden araçların tamamı 22 kilometrelik tünellerden, galerilerden geçecek. Aprondan, taksi yolundan geçmek yok.” ifadelerini kullandı.

HER ŞEY ANLIK TAKİP EDİLECEK
Havalimanı terminalinde 6 bin 200 oda olacağını bildiren Arslan, yolcunun havalimanına girişinden itibaren her şeyin anlık takip edileceğini, 9 bin kamera bulunacağını aktardı. Arslan, havalimanının birinci pistinde çok ciddi ilerleme sağlandığını, testlerin yapıldığını, çizgilerin atılmasından sonra ilk uçağın inebileceğini anlattı. Ahmet Arslan, bitmek üzere olan birinci piste ilk uçağın 2018 başında inebileceğini belirtti.

2023’TE 225 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK
Bakan Arslan, havalimanının, ilk bölümü açıldığında 100 bin kişiye, 2023 kadar projenin tamamı bittiğinde 200-225 bin kişiye istihdam sağlayacağını bildirdi. Havacılığın ülke ekonomilerine katkısına işaret eden Arslan, havalimanının tamamı bittiğinde direkt ve dolaylı olarak ülkenin GSYH’sinin yüzde 4,89’u kadar ekonomik büyüklük oluşturacağını vurguladı. İlk günden beri çevre hassasiyetlerinin üst düzeyde olduğunu ifade eden Arslan, “İnşallah 2018 başından itibaren başlangıçta 2 milyon ağaç dikeceğiz. Projenin tamamlanmasıyla birlikte de bu alanda 5 milyon ağaç dikeceğiz.” dedi. Havalimanına ulaşım konusunda da açıklamalarda bulunan Arslan, “Gayrettepe’den havalimanına raylı sistem çalışmasını başlattık. TBM makineleri geldi. Çok kısa sürede bir tören de yaparız. 37 kilometrelik bir metro yapıyoruz. Gayrettepe’den buraya, buradan da Halkalı’ya mevcut ana hatta Gebze-Halkalı-Marmaray da dahil, ona da bağlanacak raylı sistemin devamı ile ilgili ihale çalışmalarını sürdürüyoruz. Kara yoluyla ilgili birçok çalışmamız var.” şeklinde konuştu.

Arslan, havalimanında yolcuların yönlendirilmesi ve güvenlik amacıyla kullanılacak robotların bir örneğini de inceledi.