İstanbul Yeni Havalimanı’nda İnceleme

İstanbul Yeni Havalimanı’nda İnceleme

Bakan Turhan, Faz 1’i 29 Ekim’de açılacak olan İstanbul Yeni Havalimanında yüzde 95 oranından ilerleme sağlandığını açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Yeni Havalimanı inşaatında incelemelerde bulundu. İncelemenin ardından basın açıklama yapan Bakan Turhan, İstanbul Yeni Havalimanı’nın boyutlarıyla kendi alanında dünyanın en büyüğü olacağını ifade etti. Projede bölge şartları nedeniyle pek çok teknik sorunun aşıldığını hatırlatan Turhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın projenin kararının verilmesinden projenin gerçekleşmesi aşamasına kadar her türlü desteği verdiğini söyledi. Havalimanının ilk fazını 29 Ekim 2018’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşrifleriyle açmayı planladıklarını anlatan Turhan, projede yüzde 95 oranında gerçekleşme sağlandığını kaydetti. Turhan, “Projemizin yatırım maliyeti 10 milyar 247 milyon Euro. Bu proje yap-işlet-devret yöntemiyle yapılıyor. Kamu kaynağı kullanmadan, yatırımcısının finansmanını sağlayıp inşa ettiği ve işletme süresi dahilinde hazinemize 22 milyar 152 milyon Euro işletme gelirinden pay verecektir. Bu projenin yapıldığı alan bildiğiniz gibi daha önce maden sahası olarak kullanılmış, birçok maden çukurundan, gölcüklerinden ibaretti. 75 milyon metrekare alanın ıslah edilerek böyle güzel bir hizmeti meydana getirdik, bu proje kapsamında. Bu alan 15 bin futbol sahası büyüklüğünde.” dedi.

 “Yeni havalimanı en büyük hub’lardan biri olacak”

Bakan Turhan, havalimanının doğrudan ve dolaylı olarak 225 bin kişiye iş imkanı sunacağını belirterek, oluşan katma değerden 1,5 milyondan fazla insanın yararlanacağını söyledi. İnşaat aşamasında 3 bin 200’ü beyaz yaka olmak üzere yaklaşık 32 bin çalışanı bulunduğunu anlatan Turhan, “Burada 300’den fazla destinasyonla ki bunların 250’si dış hat, 50’si iç hat. Yeni havalimanı en büyük hub’lardan biri olacak. Yeni Havalimanı 6 adet bağımsız pist ile yine 200 futbol sahası büyüklüğünde bir terminalden oluşuyor. 114 uçak aynı anda terminale yanaşabilecek, 143 köprü uçaklara hizmet verecek.” bilgilerini verdi. Terminalin 7 giriş kapısı bulunduğunu aktaran Turhan, ticaretin Asya-Pasifik Bölgesi’ne kaymasıyla İstanbul Yeni Havalimanı’nı kargoda da güç kazanacağını söyledi.

Havalimanının kargo kapasitesi yıllık 5,5 milyon ton seviyesinde

Kargo hizmeti verecek alanın 1 milyon 400 bin metrekare büyüklüğünde olduğunu ifade eden Turhan, havalimanının kargo kapasitesinin yıllık 5,5 milyon ton seviyesinde olacağını dile getirdi. Turhan, “Açıldığı ilk yıl 1 milyon tondan fazla kargo işlemi yapılabilecek. 29 Ekim 2018 tarihinde açacağımız Faz 1, 1 milyon 400 bin metrekarelik ana terminal binası, 2 pist, hava trafik kontrol merkezi ve destek binalarından oluşuyor. Hava trafik kontrol kulesi 5 bin metrekare alanda ve 90 metre yüksekliğinde. Yıllık yolcu kapasitesi 29 Ekim’de açacağımız Faz 1’de 90 milyon yolcu. Tüm fazlar tamamlandığında ise 200 milyon yolcuyla artırılabilir bir kapasitede olacak. Yolcu biniş köprü sayısı da 143 adet.” bilgilerini verdi.

Taşınma 45 saat sürecek

Havalimanının 29 Ekim’de hizmete açılmasıyla birlikte 90 milyon yolcuya hizmet verebilecek bilet gişeleri, bagaj sistemleri, güvenlik ve gerekli olan diğer insan kaynaklarının da sağlanacağını söyleyen Turhan, “Seyahat edecek misafirlerimizin konforunu sağlamak, herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için gerekli olan tüm çalışmalar titizlikle sürdürülüyor. Atatürk Havalimanı’nın yeni havalimanına taşınma süreciyle ilgili olarak yapacağımız çalışmalar şöyle. Atatürk Havalimanı’nda yerleşik bulunan paydaşların İstanbul Yeni Havalimanı’na zamanında ve sorunsuz bir şekilde taşınması amacıyla Eylül 2016’dan itibaren 13 adet farklı komisyon ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü koordinesinde tüm paydaşlarla çalışmalar yürütülmektedir. Bugüne kadar 65’ten fazla toplantı yapıldı. Taşınma süreci 30 Ekim 2018 Salı günü saat 03.00’da başlayacak. 31 Ekim 2018 Çarşamba günü saat 23.59’da tamamlanacaktır ve toplam 45 saat sürecektir.” dedi.

Halkalı-Yeni Havalimanı Metrosu 27 kilometre olacak

Bakan Cahit Turhan, havalimanına yolcu ulaşımı için geliştirilen projelerin bazılarının tamamlandığını, bazılarının çalışmalarının ise devam ettiğini söyledi. Gayrettepe-Yeni Havalimanı Metro Hattı’nın 5 duraktan oluşacağını belirten Turhan, bu projede çalışmaların devam ettiğini kaydetti. Yenilenen D-20 Karayolu’nun tamamlanarak hizmete açılacağını aktaran Turhan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’yle de yeni havalimanına bağlantı yapılacağını kaydederek, “Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçecek hızlı tren hattının da İstanbul Yeni Havalimanı’nda bir istasyonu bulunacak. 3 katlı Büyük İstanbul Tünel Projesi’yle de Anadolu Yakası’ndan yeni havalimanına ulaşmak mümkün olacak. Diğer metro bağlantıları da projelendiriliyor. Gayrettepe- Yeni Havalimanı arasındaki metroyu 2019 yılı sonunda bitirmeyi planlıyoruz. Yine Halkalı-Yeni Havalimanı projemiz 27 kilometre, 6 istasyondan oluşuyor. Bunu da 2020 yılı sonunda hizmete açmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

660 adet taksili kooperatif hizmet verecek

Yeni havalimanında günlük yaklaşık 250 bin yolcu hareketi beklendiğini anlatan Turhan, bu kapsamda Havataş hava servis düzenlemelerinin de devam edeceğini söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 124 bagajlı lüks transit araç ihalesi yaptığını hatırlatan Turhan, bu araçlarla 19 ayrı güzergahtan hizmet vermeyi planladığını söyledi.  Bu bagajlı araçlarla günde 75 bin yolcuyu İstanbul Yeni Havalimanı’na taşımayı planladıklarını anlatan Turhan, “Ticari taksi konusunda görevli şirketle gerekli anlaşmalar sağlanmış ve Atatürk Havalimanı’ndaki 660 adet taksisi bulunan taksi kooperatifi burada hizmet vermeye başlayacak. Bunların yetmemesi durumunda kademeli olarak 800 ve bin taksiye kadar çıkacak, gerektiğinde bu sayı artırılacaktır. Yapılan istatistik çalışmalarına göre, bugün Atatürk Havalimanı’ndaki yolcu hareketlerinin yüzde 40’ı özel araçlarla ulaşmaktadır. HAVATAŞ, HAVAŞ servis düzenlemeleri çalışmaları da yine devam ediyor. Bagajsız seyahat eden kesime yönelik 36 İETT otobüsü hizmet verecek. Bu yolla da günde 15 bin yolcunun havalimanına taşınması mümkün olacak.” diye konuştu.

Yılda 33 milyon 200 bin lira tasarruf edilecek

Yeni havalimanının devreye alınmasıyla yılda 19 bin hanenin tükettiği elektrik ve 5 bin 500 hanenin tüketimine denk su tasarrufunun yapılacağını anlatan Turhan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu sayede İstanbul Yeni Havalimanı yılda 33 milyon 200 bin lira tasarruf ettirecek. Terminal yağmur suyu, geri dönüştürerek kendi ihtiyaçları için kullanacak şekilde dizayn edildi. Bu da 1,5 milyon metreküp yıl su tasarrufuna ve bir yılda 5 bin 500 hanenin su kullanımına denk bir suyun tasarrufu anlamına geliyor. Enerji verimliliği çalışmaları sonucunda ise bir yılda 19 bin hanenin enerji tüketimine ve yılda 30 bin 700 ton karbondioksit emisyon eşdeğerine denk bir tasarruf elde edilmesi öngörülmektedir.”