İstanbul Havalimanı’na “5G” Geliyor

İstanbul Havalimanı’na “5G” Geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kanal İstanbul hakkında da açıklamalar yapan Turhan, ÇED sürecinin tamamlandığını, planlama sürecinin de bitmek üzere olduğunu söyledi. İstanbul ve Çanakkale Boğazlarının, deniz ulaşım taleplerini karşılamakta zorlandığına değinen Turhan, “Kanal İstanbul, bir ulaşım projesidir ve bu boğazdaki geçiş taleplerini karşılamamız için şarttır.” diye konuştu. Finansmanla ilgili görüşmeleri sürdürdüklerini ifade eden Turhan “Çinliler de ilgileniyor ama en çok ilgili olan Benelüks ülkeleri. Finansman şartlarına bağlı olarak, 20 milyar doları bulacak bir proje. Projenin 5 milyar doları, çevre yollar, projeden etkilenecek enerji ve ulaşım sistemlerine yönelik mevcut altyapıma deplasmanı için kullanılacak. İlk ihale bunun için yapılacak. Deniz ulaşımından tahminimiz yılda bir milyar dolara yakın bir gelir bekliyoruz.” diye konuştu.

5G STAJI

5G’nin gelecekte ulaşım da dâhil olmak üzere tüm ekonomik sektörleri yöneteceğini belirten Turhan, operatörlerin 5G’de yerlilik şartı sınırına uymaması durumunda nasıl bir yol izleneceğine ilişkin bilgi verdi. 5G yetkilendirmesinde yerlilik şartı ile ilgili operatörlere esneklik tanınabileceğini belirten Turhan, “Altyapımız olgunlaşmalı. Turfanda sebze gibi olmamış sebzeyi piyasaya sürmek doğru değil. 5G’yi ilk kez İstanbul Havalimanı’nda uygulayacağız. İlk etapta operatörlere esneklik tanınacak, bir staj mahiyetinde işlem yapılacak.” dedi. 

ÜÇÜNCÜ PİST 29 EKİM’DE

İstanbul Havalimanı ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Bakan Turhan üçüncü pist inşaatının sürdüğünü ifade ederek, “Haziran ayını zorluyoruz ancak, 29 Ekim’de hizmete girecek gibi görünüyor. Dünyada yalnızca ABD’de uygulanan üç piste eş zamanlı iniş kabiliyetine Türkiye de kavuşmuş olacak.” dedi. İstanbul Havalimanı metrolarında Gayrettepe hattını önümüzdeki yılın sonunda hizmete alınacağını belirten Bakan Turhan, Halkalı hattının 2021 yılı sonunda devreye gireceğini ifade etti. Havalimanı istikametinde günde 350 bin yolcu taşıma kapasitesine ulaşılacağını söyleyen Turhan, “Yerli ve milli elektrikli tren çalışmalarımız da tamamlanma noktasına geldi diyebilirim. Proje, Eskişehir’deki TÜLOMSAŞ fabrikamızda devam ediyor. 2020 yılı içerisinde test sürüşlerini yapacağız. İlk prototipin ardından da gelecek olan talepler doğrultusunda seri üretime geçeceğiz.” şeklinde konuştu.