İNTERNET UNUTKANLIĞI TETİKLİYOR MU?

Henüz tıbben adı konulmasa da özellikle gençlerde teknolojiyi yanlış kullanmaktan kaynaklı unutkanlık, sabırsızlık, üşengeçlik gibi olumsuz etkiler sıkça gözlemlenmeye başlandı.

Teknoloji ve de özellikle internet insan hayatına girdi gireli kişilerin fizik, duygu ve beyin yapısında çok önemli değişimler yaşandı. Bu durum birçok alanda olumlu katkı şeklinde kendini gösterse de bazı durumlarda olumsuz sonuçlara yol açıyor. Teknoloji ile internet doğru ve verimli kullanılmadığında bazı fiziksel rahatsızlık ve zihinsel zaaflar oluşabiliyor. Konya Özel Selçuklu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Gökhan Yıldırım, henüz tıbben adı konulmamış olsa da özellikle gençlerde teknolojiyi yanlış kullanmadan kaynaklı unutkanlık, sabırsızlık, üşengeçlik gibi olumsuz etkilerinin sıkça gözlemlenmeye başlaması konusundaki bilgilerini paylaştı.

İNTERNET ÖNEM ARZEDEN KONULARI ASKIYA ALDIRIYOR
Dr. Yıldırım öncelikle son 10 yılda hızla gelişen ve kullanımı artan bilgi işleme, iletişim ve medya araçlarının ve bu araçlar vasıtasıyla artan sosyal iletişimin doğru kullanılmasının önemini vurguladı. Her bireyin mutlu ve huzurlu bir hayat sürebilmek için ailesine ve topluma karşı kendini kanıtlayabilme, başarılar elde ederek özgüven kazanma ihtiyacı bulunduğunu belirten Yıldırım, “Birçok konuda hayat şartlarının daha zorlayıcı bir hale dönüştüğü günümüzde kişilerin güç, zaman ve akıllarını en yararlı şekilde kullanmaları büyük önem arz etmektedir. Bunun yanında bilinmelidir ki insanın gücü, aklı ve zamanı sınırlıdır. Sabırsızlık veya aç gözlülük göstererek bu sınırları zorlamak veya bizim için yararsız olan şeylerle meşgul olmak anlamsız ve zarar verici olabilir. Günümüzde iletişim, medya ve bilgi işleme araçları o derece gelişti ki insanlar tüm gününü sadece haber okuyarak, magazin dünyasıyla ilgili haberleri takip ederek, müzik dinleyerek, film izleyerek, çevrimiçi (online) oyunların başında veya televizyon programlarını takip ederek geçirebiliyor. Bu eğlenceli meşgaleler güzel vakit geçirmek için yararlı olsa da bazen kişilerin sosyal iletişimleri ve kariyeriyle ilgili önem arz eden konuları ertelemesine, atlamasına veya tamamen unutmasına sebebiyet verebiliyor. Bunun yanı sıra kendi hayatıyla ilgili olmayan birçok farklı uyarıcı ve bilgiye maruz kalan zihinlerimiz bu kalabalığın içinde aslında gerçekten önem arz eden noktalara yoğunlaşmakta zorluk çekebiliyor. Bu tip hatalara genelde teknolojiyle daha fazla iç içe büyüyen genç neslimiz düşüyor.” diye konuştu.

OTUZA YAKIN KISA SÜRELİ UNUTKANLIKLAR NORMAL
Sağlıklı bir yaşantıya, vücuda ve zihne sahip kişilerin gün içinde otuza yakın kısa süreli unutkanlık yaşamasının normal kabul edilebileceğini belirten Dr. Gökhan Yıldırım, bu unutkanlıkların ise genelde eşyaların daha önce bırakıldığı konumlar, yeni tanışılan kişi isimleri, telefon numaraları, eylem sırasında amacın unutulması veya yoğun iş temposu sırasında bazı önemsiz işleri unutmak şeklinde olduğunu belirtti.

ZİHNİ MEŞGUL EDEN YOĞUN TEMPOYA ARA VERİLMESİ GEREKİYOR
Yaşanan bu unutkanlıkların, birkaç işi aynı anda yapamamak, basit konuları düzenli olarak sık sık unutmak, yüzleri, renkleri, şekilleri veya kelimeleri hatırlayamamak, eşyaları tamamen alakasız yerlere koymak veya önemli eşyaları sık sık unutmak şeklinde yoğunlaşması durumunda endişe verici bir sürece girilmiş olabileceğini belirten Dr. Yıldırım, bu tip unutkanlıkların yaşanmaya başlandığı dönemlerde zihnimizi meşgul eden yoğun tempoya biraz ara verilmesinin gerektiğini belirtti. Yıldırım, şikâyetlerin devam ettiği durumlarda ise bir nöroloji uzmanına ve psikologa görünmekte fayda olduğunun altını çizdi.

GOOGLE DA UNUTKANLIK YAPIYOR
Unutkanlığın temel nedenleri arasına arama motoru Google da eklendi. Harvard Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmada Google’nin unutkanlığa neden olduğu belirlendi. Psikologlar Daniel Wegner ve Adrian Ward araştırma yapmak veya rapor yazmak için insanların saatlerce vakit ayırmak yerine kolaya kaçarak bilgileri Google’den elde ettiğine dikkat çekti. Psikologlar, enerji harcamayan beynin tembelliğe alıştığını ve bu durumdaki insanların yakın tarihte neler olduğunu bile hatırlamakta zorluk çektiğini kaydetti.