Home Ofisin Dijital Köprüsü Görüntülü Konferans Programları

Home Ofisin Dijital Köprüsü Görüntülü Konferans Programları

Dünyanın son dönemdeki tek gündem maddesi olan koronavirüs salgını ülkemizde de etkisini göstermeye devam ediyor.

Yeni tip koronavirüsle (Covid-19) etkin mücadele kapsamında çok sayıda kurum ve kuruluşun evden çalışma kararı alması sonrası uzaktan çalışmayı kolaylaştıran online platformlara ilgi arttı.

Şirketler, işverenler ve çalışanlar bu süreçte evden çalışmayı daha verimli hale getirebilmek için en iyi toplu görüntülü konuşma uygulamaları ve görüntülü toplantı yapabilecekleri uygulamaları araştırıyor.

Bağlantı Noktası Dergisi olarak biz de ücretli-ücretsiz en iyi görüntülü toplantı, konuşma programlarını sizler için derledik…

ZOOM CLOUD MEETINGS

Zoom; çevrimiçi toplantılar, eğitim ve teknik destek amaçlı video konferanslar oluşturabileceğiniz en iyi video konferans programlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Zoom ile video web semineri oluşturmanın yanı sıra konferans salonları oluşturarak işbirliği özellikli konferans odaları da oluşturabilirsiniz. Kurumsal telefon sistemi sayesinde telekomünikasyon işlerinizi de üstlenen Zoom, platformlar arası mesajlaşma ve dosya paylaşımını da destekliyor.

En iyi video konferans programı olarak bilinen Zoom 1.000 video katılımcısı ve 10.000 izleyiciyi destekliyor. Ücretsiz planında 100 katılımcıya ve 1’e 1 toplantıya izin veren Zoom, grup toplantılarında 40 dakika sınır uyguluyor. HD video ve ses aktarımını ücretsiz planında sunan Zoom, daha birçok özelliği kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuyor.

GOOGLE HANGOUTS MEET

Google Hangouts dünya genelinde pek çok kullanıcıya sahip bir platform. Özellikle iş dünyasında G-Suite kullanıcılarının da fazla olması sebebiyle en çok tercih edilen video konferans programlarından biri de Google Hangouts Meet.

Zoom’a en iyi alternatifi olarak ön plana çıkan Google Hangouts Meet, Zoom’un sunduğu birçok özelliği de kullanıcılarına sunuyor. Google’ın G-Suite hizmetini satın alan platform ile kullanıcılar metin, ses ve görüntülü sohbet ile tek seferde 250 kişinin katılabildiği video konferans oluşturabiliyor. G-Suite’i satın almayanlar için ise 150 kullanıcıyı ücretsiz olarak çağrıya dâhil edebiliyorsunuz.

Tüm kullanıcıların video konferansa katılması için Google hesaplarında oturum açması gerekiyor. Bu durum biraz can sıkıcı olsa da ücretsiz olarak video konferans yapabiliyor olmamız Google Hangouts Meet’i en iyi video konferans programlarından biri haline getiriyor. Ayrıca programın 25 dolardan başlayan bir fiyatlandırma sistemi bulunuyor.

MICROSOFT TEAMS

Microsoft; Skype’ın ticari amaçlı versiyonunu satın aldıktan sonra Microsoft Teams adını verdiği bir hizmeti duyurmuştu. Microsoft Teams en iyi video konferans programlarından biri olarak öne çıkıyor. Programın başarısının ardından Microsoft’un yazılım konusundaki tecrübesi yatıyor.

Hem mesajlaşma hem de video konferansı özelliğini aynı anda sunan Microsoft Teams ile video konferansı sırasında ekran paylaşımı da yapılabiliyor. 250 katılımcıya kadar destek sunan Microsoft Teams video kayıt özelliği sayesinde video konferansı kayıt etme imkânını da bizlere sunuyor.

Birçok Microsoft ürününde olduğu gibi Microsoft Office ve 1TB OneDrive depolama alanını ücretsiz sunan Microsoft Teams hizmeti bu hediyeler ile daha da tercih edilesi bir video konferans programı haline geliyor. Skype’ın temel özelliklerinin yanı sıra takım çalışmasına uygun yapıda geliştirilen Microsoft Teams’in ücretli paketleri de bulunuyor.

GOTOMEETING

GoToMeeting, en iyi video konferans programları arasında gösteriliyor. Tüm platformlar için kullanılabilir olan GoToMeeting video konferans programı, ekran paylaşımı ve plana bağlı ek özellikleri kullanıcılarına sunuyor.

GoToMeeting’in ücretsiz bir sürümü bulunmuyor fakat 14 gün ücretsiz deneme süresi sunuyor. Bilgisayar ya da telefon yolu ile video konferansa katılan kişilerin sayısı ise 3000’e kadar destekleniyor. En iyi video konferans programı listesinde kendine yer edinen GoToMeeting 14 gün ücretsiz deneme sürümünün yanı sıra 12 dolardan başlayan paketlere sahip.

SKYPE

Skype, sesli ve görüntülü HD çözünürlüğünde arama desteği bulunuyor. Skype’ta “Meet Now” isimli video konferansı özelliği bulunuyor. Skype’ta yer alan “Meet Now” butonuna tıklayarak davet bağlantı adresini kopyalayabilir ve video konferansına katılmasını istediğiniz kişilere gönderebiliyorsunuz. Skype’ta hızlı ve pratik bir şekilde ekip üyeleriniz ile bir toplantı yapabilirsiniz. Davet ettiğiniz kişilerin bilgisayarında Skype yüklü olmasa bile web tarayıcısı üzerinden video konferansına katılabilirler. Skype üzerinden 50 kişiye kadar görüntülü görüşme yapabilirsiniz.

Skype, ekip çalışmaları için oldukça kullanışlı olan ekran paylaşımı özelliğine de sahip. Skype, ekran paylaşımı özelliği sayesinde ekip üyeleriniz ile cihazınızın ekranını paylaşabilirsiniz. Skype’ta ayrıca uçtan uca şifreleme özelliği de bulunuyor.

CISCO WEBEX MEETINGS

Küçük ölçekli işletmenizin 40 dakikadan daha az toplantılar yapması için ücretsiz bir video konferans hizmeti arıyorsanız, Webex Meeting mükemmel bir seçenek olabilir. Ancak, toplantınızın sınırını uzatmak istiyorsanız, kitle sınırınızın da 200’e yükseltileceği bir abonelik almanız gerekiyor. Webex Meeting’in ücretsiz sürümünün yanında ayda 13,5 dolardan başlayan premium paketler de sunuluyor.

UBER CONFERENCE

Dialpad Inc’e ait olan UberConference, uzun süredir video konferans programları arasında boy gösteriyor. Platformun COVID-19 salgını sırasında, daha uzun süreli 50 katılımcıya kadar toplantılar düzenlemenize yardımcı olacak ücretsiz bir planı da bulunuyor. UberConference, tüm ögeleri açıkça görebileceğiniz temel bir kullanıcı ara yüzüne sahip. Ücretsiz planı bulunan UberConference video konferans programı 15 dolardan başlayan ücretli paketlere de sahip.