Her 5 Kişiden Biri Cep Telefonu Bağımlısı

Her 5 Kişiden Biri Cep Telefonu Bağımlısı

Cep telefonu artık insanların olmazsa olmazı. Uykuda geçirilen 7-8 saatin dışında, 7’den 70’e herkesin gözü her an cep telefonunda. Deloitte’nin Global Mobil Kullanıcı Araştırmasına göre, Türkiye’deki mobil kullanıcılar günde ortalama 78 kez, yani her 13 dakikada bir cep telefonu ekranına bakmaktan kendini alamıyor. 

Akıllı telefon kullanıcılarının %22’si, yani her beş kişiden biri hastalık derecesinde bağımlı. Her on kişiden sekizi uyandıktan sonra 15 dakika içinde mutlaka cep telefonuna bakıyor. Her on kişiden yedisi de yatmadan önceki 15 dakikada mutlaka telefonunu kontrol ediyor.

Avantajix.com’un, Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD), Deloitte Digital ve TÜSİAD’ın araştırmalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de 56 milyon kişi aktif bir şekilde akıllı telefon kullanıyor.

GÜNÜN 7 SAATİ İNTERNETTEYİZ

Günün yaklaşık 7 saatini internette geçiren Türkler, sosyal ve ekonomik aktivitelerinin çok büyük kısmını cep telefonu üzerinden gerçekleştiriyor.

Öyle ki birçok aktivitede liderliği ele geçiren cep telefonu; dizi, film, canlı TV izlemede, televizyonla bile yarışır hale geldi.

Araştırmalara göre, Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcıları, cihazlarını en fazla sosyal medyayı kontrol etmek için kullanıyor. Sosyal medya takibinde %72’lik orana sahip cep telefonunu, %14 ile dizüstü, %7 ile de masaüstü bilgisayar takip ediyor.

Arama motorlarında cep telefonunu kullananların oranı %60 olarak hesaplanırken, cep telefonunu %23 ile yine dizüstü, %10 ile de masaüstü bilgisayarlar takip ediyor.

Siyasi, ekonomi, magazin, spor… Hangi kategoride olursa olsun haberlerin takibi de %51’lik oranla en fazla cep telefonu üzerinden yapılıyor. Haber takibinde cep telefonunun ardından %23 ile dizüstü, %11 ile de masaüstü bilgisayarlar kullanılıyor.

ALIŞVERİŞLER DE CEP TELEFONUNDAN

Alışveriş sitelerine göz atmada cep telefonu %46, dizüstü bilgisayar %33, masaüstü bilgisayar ise %12’lik paya sahip. Online satın almada ise cep telefonu %38’lik oranla yine ilk sırada yer alıyor.

Dizüstü bilgisayardan ürün ya da hizmet satın alanların oranı %36 olurken, masaüstü bilgisayarın oranı ise %13 seviyesinde bulunuyor.

TELEVİZYON İLE YARIŞIYOR

Film, dizi izleme oranlarında cep telefonu dizüstüne geçilse de televizyonun üzerinde bir paya sahip olması dikkat çekiyor.

Dizi ve filmleri dizüstü bilgisayarından izleyenler %35’lik bir orana sahipken, cep telefonu %20’lik oranıyla, %17’lik paya sahip televizyonun önünde yer alıyor.

MOBİL ALIŞVERİŞTE DEVLERİ GERİDE BIRAKTIK

Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, araştırmaların, cep telefonunun Türk insanının günlük yaşamının vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini gösterdiğini belirterek, “Cep telefonu bağımlılığı, e-ticarette mobilin payını her geçen gün artırıyor. TÜBİSAD raporuna göre mobil alışveriş yapanların oranlarında Çin ve Hindistan’ın ardından dünyada üçüncü sıradayız. Türkiye’de online alışveriş yapanların yarısı, alışveriş işlemleri için cep telefonunu da kullanırken, bu oran yüzde olarak İngiltere’de 45, ABD’de 44, Japonya’da 34, Almanya’da da 29.”