HarmonyOS 2.0 Tanıtıldı

HarmonyOS 2.0 Tanıtıldı

Huawei Developer Conference (HDC) ile birlikte yeni ekosistemini tanıtan Huawei, HarmonyOS 2.0 özellikleri hakkında bilgi verdi. Kullanıcılar tek bir işletim sistemi ile daha fazla cihaza erişim sağlayabilecek.

Apple benzeri bir ekosistem ile kullanıcılarına hizmet vermek isteyen Huawei, HarmonyOS 2.0 ile birlikte erişilebilirlik ve sürdürülebilirlik konusunda daha fazla çalışma yapmak istiyor. Kullanıcı ihtiyaçlarına göre tasarlanan yeni işletim sistemi sayesinde kullanıcı deneyimi daha kaliteli hale gelecek.

13.000’den fazla API erişimi, HarmonyOS uygulama fremawork, Huawei DevEco, OpenArk derleyici sayesinde kullanıcı deneyimini en üst noktaya taşımak isteyen şirket, cihazlar için dağıtık sanal veri yolu havuzu (Disturbeted Virtual Bus Pools) teknolojisini kullanacak.

10 ms altında gecikme süresi, 2.4 Gbps veri aktarımı ve yüzde 30 daha az veri kaybı sayesinde cihazlarda gözle görülür bir hızlanma ile karşılaşılacak. Ayrıca çoklu cihaz desteğini bir üst seviyeye çıkaran şirket, cihazların kendi aralarında hızlı bir şekilde eşleşeceğini ve yeni geliştirilen sistem sayesinde gecikmeleri anlık olarak engelleyebileceklerini belirtti.

HarmonyOS 2.0 özellikleri

Huawei, dağıtık veri yönetimi ile birlikte cihazlar arası veri aktarımı deneyimini üst seviyeye taşıdıklarını belirtti.. Veri transferinin HarmonyOS 2.0 özellikleri arasında en çok dikkat çekenlerden biri olduğunun altıını çizdi.

Samba protokolüne göre 4 kat daha hızlı okuma ve yazma imkanı, iOS Core Spotlight sistemine göre 1.2 kat daha hızlı arama imkanı ve dağıtık veritabanı sayesinde ContentProvider’dan 1.3 kat daha hızlı bir teknoloji geliştirildi.

Kullanıcılar HarmonyOS ile güvenli iletişim deneyimi yaşayacak

Firma, geliştirilen güvenlik sistemi sayesinde cihazlar arası iletişimin daha güvenli hale geldiğini belirtti.

Çekirdek seviyesinde (Kernel-level) güvenliğin de artırıldığını belirten şirket, bu sayede IoT cihazların diğer markalara göre daha güvenli hale geldiğinin altını çizdi. Dışarıdan gelen saldırılar için hazırlanan güvenlik duvarı ve ağ içerisinde gerçekleşecek saldırılar için geliştirilen yapay zeka sistemi sayesinde kötü niyetli kullanıcıların cihazlara erişimi zorlaşacak.

HarmonyOS 2.0 özellikleri

HarmonyOS ekosistemine girişin daha da kolaylaştığını belirten firma, açık kaynak sistemler sayesinde geliştiricilerin 10 milyonlarca cihaz için uygulama geliştirebileceğini açıkladı. Ayrıca OpenHarmony ile birlikte gelen 17 alt sistem (Subsystem) ve 134 kod deposu (Code Repostories) sayesinde geliştiriciler birçok cihaz için kendi sistemlerini oluşturabilecek.

Şirket, VIP kit adı verilen inovasyon projesi sayesinde uzaktan eğitim deneyimini artıracaklarını belirtti. Tablet ve televizyon arasında gerçekleşecek olan veri aktarımı ile birlikte öğrencilerin kendilerini sınıfta ders işliyor gibi hissedeceklerinin altını çizdi.

HarmonyOS 2.0 özellikleri

Firma, geliştirilen yeni özellik sayesinde kullanıcılar mobil cihazlarını oyun kontrolcüsü olarak kullanabilecek. Vücut hareketleri ile oynanan oyunlar için kullanıcı deneyimini artırdıklarını belirtti.

Çalışanların internet üzerinden gerçekleşen toplantılar için yeni bir sistem geliştirdiklerini belirten firma kullanıcı deneyimini artırmayı hedefliyor. Geliştirilen sistem sayesinde toplantılara QR kod ile erişim, çoklu ekran desteği ve anlık not alma gibi özelliklerin kullanıcı deneyimini artıracağını belirten şirket, toplantıların daha verimli geçeceğini açıkladı.

Firma, yeni geliştirdiği ekosistem sayesinde akıllı telefonda yer alan navigasyon özelliğini diğer giyilebilir cihazlar üzerinden kontrol etme imkanı sunacaklarını belirtti.