Haber Turu / Temmuz 2020

Haber Turu / Temmuz 2020

Türkiye’ye 2019’da 27 milyar doların üzerinde döviz kazandıran Türk moda endüstrisi, pandemi döneminde dijital fuarlarla ihracattaki kan kaybının önüne geçmeyi amaçlıyor. Türkiye’nin ilk dijital fuarını Shoedex2020 Ayakkabı, Çanta ve Deri Aksesuarları Fuarıyla gerçekleştiren Türk Moda Endüstrisi, 15 Temmuz-14 Ağustos 2020 tarihlerinde Global Apparel Sourcing Expo 2020 Fuarı’nda ihracatını arttırmak için efor sarf edecek.

BBC FIRST’ÜN REKORTMEN DİZİLERİ

Türk Telekom’un dijital televizyon platformu Tivibu, drama kanalı BBC First’ün tüm dünyada reyting rekortmeni olan dizilerini izleyiciyle buluşturuyor. Farklı türlerde dizi severlerin beğenisini kazanan seçili yapımlar, Tivibu’nun Seç İzle/Dizi/Yabancı Dizi klasöründe sıralanıyor. Tüm yapımlara Tivibu ve Tivibu Go uygulamasından mobil, web ve Smart TV ekranlarından ulaşılabiliyor.

PES 2021 ÇIKMAYABİLİR!

Satış rakamlarının düşük seyretmesi, serinin e-spor tarafında beklenen ilgiyi görmemesi Konami’nin PES serisi hakkında radikal kararlar almasına neden oldu. Geçtiğimiz gün PES 2021 güncellemesi Microsoft Store üzerinde satışa çıktı. Bu güncelleme PES 2020’ye 2021 kadrolarını ekleyecek. Konami yeni bir oyun çıkarmak yerine, bu seneyi güncelleme ile bitirecek. Oysa ki kısa süre öncesine kadar PES 2021 ile ilgili hayli güçlü söylentiler bulunuyordu. Belki de Konami PES 2021’i sadece yeni nesil konsollar için satışa sunabilir.

YERLİ SİLAH VE TEÇHİZATLAR ARMA 3’E GELDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeli ile yeni bir yama tasarlayan Turkish Mod Team ekibi, yerli üretim Bayraktar İHA ve Siha ile Anka, Kobra, Kirpi, Atak Helikopteri, Altay Tankı gibi araç, mühimmat ve silahları da oyuna ekledi. Oyunda Türk askeri ya da polisini seçen kullanıcılar hem teçhizat, silah ve araçları kullanma imkanı buluyor hem de TSK’nin gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ile Libya harekat bölgelerinde savaşıyor. Oyunu bu eklentiyi kurarak Türk silah ve teçhizatlarını kullanarak oynayabilirsiniz.

APPLE TASARIM ÖDÜLLERİ 2020 KAZANANLARI BELLİ OLDU

iOS 14′ü kısa bir süre önce tanıtan Apple, 2020 Tasarım Ödülü sahiplerini açıkladı. Apple Tasarım Ödülü’nü kazanan uygulamalar arasında Darkroom, Looom, Shapr3D ve StaffPad yer alıyor. Tasarım ödülünü kazanan oyunlar arasında ise Sayonara Wild Hearts, Sky: Children of the Light, Song of Bloom ve Where Cards Fall dikkat çekiyor. Şirket ayrıca, son 20 yılda 250’den fazla geliştiricinin Tasarım Ödülleri’ni kazandığını belirtti.

BOSCH’TAN KONSEPT ELEKTRİKLİ BİSİKLET

Elektrikli bisiklet pazarında geliştirdiği güçlü elektrik motorları ile dikkat çeken Bosch, bu sefer kendi tasarımı bir konsept bisiklet ile tüketicilerin karşısına çıktı. Firmanın tasarladığı bu konsept gerçekten gelecekten gelmiş gibi görünüyor. Önde süspansiyon sistemi taşıyan ve yapısı gereği hem arazi hem de şehir içi kullanımına uygun olan model, önde ve arkada disk frenler kullanıyor. Gövdesinin karbon fiberden üretildiği aktarılan Bosch elektrikli bisiklet, bu sayede hem çok sağlam hem de hafif yapıda.

KORONAVİRÜSÜ ÖLDÜREBİLEN HAVA TEMİZLEYİCİSİ GELİŞTİRİLDİ

Houston Üniversitesi araştırmacıları, yaptıkları işbirliğiyle birlikte COVID-19 hastalığından sorumlu virüsü yakalayıp öldüren bir hava temizleyicisi tasarladı. Araştırmacılar, Galveston Ulusal Laboratuvarı’nda yapılan testlerde COVID-19’a sebep olan koronavirüsün %99,8’inin hava temizleyicisinden tek geçişte öldüğünü ifade etti. Araştırmacılar, ayrıca bu hava filtresinde piyasada da bulunan 200 derecede ısıtılmış nikel köpük kullanıldığını açıkladı.

TÜRK BİLİM İNSANI ARAŞTIRMA ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ OLDU

Amerikan Kanser Araştırma Kurumu ve İngiltere Kanser Araştırma Enstitüsü’nün düzenlediği yarışmayı kazanmayı başaran Dr. Geylani Can, 400 bin dolar değere sahip ‘Transatlantik Araştırma Ödülü’nün sahibi oldu. Ödülü almaya hak kazanan 4 projeden birinin mimarı olan Can, projeyle birlikte hücre bölünmesi sona ererken ortaya çıkan DNA hasarlarının nasıl tamir edildiğini izleyecek. Dr. Can, Harvard Üniversitesinde Kimyasal Biyoloji ve Moleküler Farmakoloji Bölümünde çalışmalarına devam ediyor.