Haber Turu/Şubat 2020

Haber Turu/Şubat 2020

GOOGLE’DAN MEME KANSERI KONUSUNDA HAYATI BAŞARI

Google tarafından 2014 yılında satın alınan İngiltere merkezli yapay zeka şirketi DeepMind hayati bir sistem geliştirdi. Cancer Research UK Imperial Centre, Northwestern University ve Royal Surrey County Hospital ortaklığında geliştirilen yapay zeka sistemi meme kanserini uzman doktorlardan daha iyi belirleyebiliyor. Kadınlarda çok sık görülen ve yanlış teşhis etme oranı çok yüksek olan meme kanseri, gelişen teknolojiler ile yüzde 100 önlenemeyecek ancak rahat şekilde erkenden belirlenebilecek ve kontrol altına alınabilecek gibi görünüyor.

YERLİ OTOMOBİLİN ARDINDAN ŞİMDİ DE MİLLİ UÇAK YOLDA

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, tesisin milli uçak için yapılabilirliği tamamlamış durumda olduğunu söyledi. Kotil, “3 yılda 2 bin 500 mühendis aldık. Bunun yanında yazılımlara, bilgisayarlara, güçlü bir teknolojiye ihtiyacınız var. Türkiye’deki 2 büyük makine bizde. Her birinde 10 bin çekirdek var. Yapımı süren ve Milli Muharip Uçak’ın (MMU) kompozitinin üretileceği tesis, bunun da ötesinde Airbus ve Boeing’in işleriyle dolu. Burası 95 bin metrekare. Dünyada tek çatı altındaki 4 büyükten bir tanesi.” dedi.

RUS BİLİM İNSANLARINDAN SU FATURASINI DÜŞÜRECEK TEKNOLOJİ

Rusya, teknoloji dünyasını heyecanlandıracak yepyeni bir gelişmeye daha imza attı. Araştırmacılar tarafından geliştirilen cihaz, tanklardaki su seviyesini izleyen ve kontrol paneline bilgi aktaran ultrasona dayanıyor. Kullanıcılara fayda sağlayacak cihaz su pompalama motorlarının düzgün çalışmasını ve ayarlanabilir durmasını sağlıyor. Cihaz aynı zamanda  aşınmayı ve su sızıntılarını da önlüyor. Geliştirme ekibine göre, geliştirilen teknoloji su ve elektrik enerjisi kaybını önüne geçecek.

BOSCH’TAN SÜRÜCÜ GÖRÜŞÜNÜ KAPATMAYAN İÇ GÜNEŞLİK

Güneşin direkt olarak karşıdan geldiği saatlerde otomobil kullanmak kolay değil. Bosch yeni teknolojisiyle bu sorunu ortadan kaldırmış durumda. Firmanın geliştirdiği yeni iç güneşlik, şeffaf yapısıyla sürücü görüşünü kapatmadan görevini yerine getirebiliyor. Virtual Visor adı verilen yeni sistem, şeffaf bir LCD panel ve sürücüye bakan bir kamera sistemi üstüne kuruluyor. Yapay zeka temelli altyapı, yüz tanıma ile çalışıyor ve kişilerin gözlerine güneş vurmasını belirli kısımlar karartarak engelliyor. Bu da otomobil kullanırken büyük bir güvenlik artışı getiriyor.

HYUNDAI UÇAN TAKSİ TANITILDI  

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Hyundai, CES 2020 kapsamında bir uçan taksi modeli tanıttı. Birden fazla pervaneli motor üstüne kurulan araç, dikey olarak iniş ve kalkış yapabiliyor ve saatte 290 km/s hıza çıkabiliyor. 300-600 metre aralığında yol alacağı aktarılan Hyundai imzalı geleceğin taksisi, geniş bir kabin alanı sunuyor ve tahmin edebileceğiniz üzere elektrikli altyapı üstüne kuruluyor. Modelin 100 km menzili bulunurken, şarj süresinin yedi dakika süreceği iddia ediliyor.

WINDOWS 7 İŞLETİM SİSTEMİ İÇİN YOLUN SONU GELDİ

Windows 7, Microsoft’un tarihi için en az Windows XP kadar önemli bir işletim sistemi. İşte bu sisteminin desteği çok yakında kesiliyor. Bunda sonra sürüm güncellemelerini sadece genişletilmiş destek paketi alan kurumsal Windows 7 kullanıcılarının alacağı aktarılıyor. Normal kullanıcıların ise artık Windows 10‘a geçme zamanı gelmiş durumda. Elbette destek kesildikten sonra Windows 7’li bilgisayarlar kullanım dışı kalmayacak. Ancak güvenlik risklerine karşı çıkarılan kilit güncellemelerin gelmeyecek olması, işletim sistemini saldırılara tamamen açık bırakacak.

MARTI’DAN YERLİ ELEKTRİKLİ SCOOTER: ANADOLU 1

İlk olarak İstanbul’da scooter deneyimini sunan ve kısa bir sürede büyük bir beğeni kazanan Martı, yeni elektrikli scooter’ı Anadolu 1’i tanıttı. 250w motor gücü sayesinde saatte 25 kilometre hıza ulaşabilen scooter şu anda kullanılan scooter modellerinde olduğu gibi saatte 18 kilometre hız sunuyor. Gece sürüşlerinde daha aydınlık bir sonuç için daha güçlü far sisteminin tercih edildiği Anadolu 1’de çapı 25.4 cm olan patlama ve yırtılma riskine karşı dayanıklı dolgu lastikler kullanılıyor. Anadolu 1’de dikkat çeken diğer bir artı ise scooter’ın 15 dereceye kadar yokuş çıkabilmesi.

GOOGLE ÇEVİRİ İÇİN SUNULACAK ÇOK FAYDALI YENİ ÖZELLİK

Google Translate, yakında faydalı bir özellik daha kazanıyor. Bu özellik sayesinde servisin Android uygulaması örneğin bir sunumda gerçek zamanlı olarak kayıt yapabilecek bu kayıtları istenilen dilde yazılı hale getirebilecek. Başta sadece gerçek zamanlı olarak çalışacak ve internet bağlantısına ihtiyaç duyacak denilen sistem, daha sonra ses kayıtlarında da görev yapacak. Bilinmeyen dillerdeki toplantılar / sunumlar için çok iyi görünen özelliğin, başlangıçta birçok farklı dile destek verileceği de aktarılıyor.

60’TAN FAZLA YENİ EMOJİ GELİYOR

Emoji 13 güncellemesinde toplam 62 yeni emoji bulunuyor. Bu emoji’ler arasında kutup ayısı, mühür, kabarcık çay, kamyonet, fondü, çaydanlık, sihirli değnek, böcek ve daha bir çok emoji yer alıyor. Güncelleme 55 cinsiyet ve cilt tonunun yanı sıra örtülü ve smokinli kişi gibi cinsiyetli sürümlere alternatif olarak kullanılabilen yeni cinsiyet içeren emojileri de bünyesinde barındıyor. Apple, Unicode 13 emoji karakterlerini bu yılın sonbahar ayında final sürümüyle karşımıza çıkacak iOS 14‘te kullanmayı planlıyor.