Haber Turu/Ocak 2020

Haber Turu/Ocak 2020

DÜNYANIN EN KÜÇÜK 8K 360 DERECE KAMERASI ÜRETİLDİ

KanDao, ikinci 360 derece cep kamerası olan QooCam 8K’yı piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Dünyanın en küçük 8K 360 derece cep kamerası olan yeni model, Insta360, GoPro ve Ricoh gibi markaların önüne geçiyor. QooCam 8K, adından da anlaşılacağı üzere 5.7K Insta360 One X ve 5.6K GoPro Max gibi rakiplerine göre sınıfının en yüksek video çözünürlüğünü sunuyor. Cep kamerasıyla gerçek zamanlı görüntü birleştirme ve daha küçük 4K proxy dosyaları yoluyla telefonda hızlı 8K düzenlemeler yapılabiliyor. Yeni kamera, çıktı kalitesinden ödün vermeden taşınabilirliği en üst düzeye çıkarıyor.

MARS’TA İLK KEZ AKTİF FAY BÖLGESİ BULUNDU

NASA’nın InSight uzay aracı, Mars yüzeyinde araştırmalarına devam ediyor. Kızıl gezegenin derinliklerini incelemek üzere tasarlanan araç, Mars’ın derinliklerinde sismik hareketler keşfetti ve Mars’taki ilk aktif fay bölgesi bulundu. Uzmanlar; Mars’taki iç dalgalanmalara hangi mekanizmanın neden olduğu konusunda emin değiller. Ortaya çıkan veriler, Mars’ın tektonik hareketlerini çözmeyi ve gezegenin içini haritalamak için küçük titreşimleri kullanmayı amaçlayan InSight görevi için umut verici olarak görülüyor.

TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ İLACI ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ’NDE ÜRETİLDİ

Atatürk Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Türk bilim insanları, ilk ‘yerli ilacı’ üretmeyi başardı. Üretilen bu yerli ilaç; parkinson, alzheimer ve depresyon gibi sağlık problemlerini tedavi etmek için kullanılacak. İlacın keşfinde rol oynayan bilim insanlarından Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, bahsi geçen yerli ilaç için Japonya ve ABD’den uluslararası düzeyde patent alındığını belirtti. Klinik testler tamamlandığında Türkiye’nin ilk yerli ilacı satışa sunulacak.

INSTAGRAM’DA EN ÇOK PARA KAZANAN ÜNLÜLER BELLİ OLDU

2019 yılında Instagram’ın reklam bedeli en yüksek ünlüleri belli oldu. Juventus’un Portekizli yıldızı Cristiano Ronaldo, Instagram’daki ücretli ortaklıklarından kazandığı 47.8 milyon dolar ile zirveye yerleşti. Facebook çatısı altındaki uygulamalardan biri olan Instagram, her ne kadar temelde bir sosyal medya platformu olsa da, içinde barındırdığı dinamiklerle bundan çok daha fazlasını temsil ediyor. İçinde bulunduğumuz dijital pazarlama çağının vitrininde yer alan platform, her yıl milyonlarca dolarlık marka iş birliklerine sahne oluyor.

ABD DENİZ KUVVETLERİ TİKTOK’U YASAKLADI

Hem yeni bir uygulama hem de sahibi olan şirketin Çin merkezli olması sebebiyle TikTok, bugünlerde ABD’nin radarına takılmış durumda. ABD Deniz Kuvvetleri’nin yayınladığı bir açıklamaya göre, devlet tarafından verilen akıllı telefonlarda TikTok uygulaması yüklenemeyecek. Bu uygulama, açıklamada ‘siber güvenlik tehdidi’ ifadesiyle nitelendirilmiş. Yani ABD Deniz Kuvvetleri, TikTok’un siber güvenlik zafiyeti oluşturduğunu düşünüyor.

ELEKTRONİK SİGARA REKLAMLARI YASAKLANIYOR

İngiltere’deki Reklam Standartları Kurumu (ASA), aralarında British American Tobacco’nun (BAT) da olduğu dört elektronik sigara üreticisinin söz konusu ürünle ilgili Instagram’daki reklamlarını yasakladı. Elektronik sigara ile mücadele eden ülkelerden birisi olan Türkiye, bu konuda önemli adımlar atıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz ekim ayında yaptığı açıklamada, ülkemizde elektronik sigara girişi ve satışının tamamen yasaklanacağını belirtmişti.

E-DEVLET’İN EN ÇOK İŞLEM GÖREN HİZMETLERİ AÇIKLANDI

Kamu kurumu ve özel kuruluşlara ait birçok işlemin yapılabildiği e-Devlet hizmetinde en çok yapılan işlemler belli oldu. Ayrıca e-Devlet’te 2019 senesi içerisinde mobil cihazlar üzerinden 465 milyondan fazla işlem gerçekleştirildiği açıklandı.

Hizmetler şöyle: “Dava Dosyası Sorgulama, 4A Hizmet Dökümü, Tapu Bilgileri Sorgulama, Turna Proje Başvuru Takip Sistemi, e-Maden, Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama, Vergi Borcu Sorgulama, Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama, Burs Başvurusu Sonucu Sorgulama, Ücretli Öğretmenlik Başvurusu, Askerlik Durum Belgesi Sorgulama, e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılımcı Başvurusu, 5 Günlük Hava Tahmini, Ortağı Olduğum Ticari İşletme veya Şirketler ve Mobil Hat Sorgulama.”

NESNELERİN İNTERNETİ ARTIK DAHA YAYGIN OLACAK

Araştırmacılar, Nesnelerin İnterneti’ni daha yaygın hale getirebilmek için yeni bir sistem geliştirdi. Kullanılması planlanan yeni sistem sayesinde Nesnelerin İnterneti çok daha hızlı işlem yapabilecek. Geliştirilen yeni yöntemle birlikte IoT’nin kullanım alanı, uydu yoluyla elde edilen basit algoritmalar sayesinde çok daha yaygın hale gelecek. Uydularda yer alan ve iletişimi mümkün kılan sensörlerin sayısı oldukça fazla olabiliyor. Her bir sensör tek başına oldukça az oranda ve yavaş hızda veri taşıyor. Bu da genel veri trafiğinin oldukça büyük bir ölçekte etkilenmesine yol açıyor.