Haber Turu / Nisan 2020

Haber Turu / Nisan 2020

Facebook’tan Covid-19 Desteği

Facebook, yeni tip koronavirüsle (ovid-19) ilgili paylaşılan yanlış bilgilerin önüne geçmek amacıyla Uluslararası
Doğruluk Kontrolü Ağı (IFCN) ile birlikte hayata geçirdiği hibe programı kapsamında, milyon dolarlık
hibe programını hayata geçirecek. Bu kapsamda, Türkiye’de doğruluk kontrolü kuruluşu Doğruluk Payı’na
da finansal destek sağlayacak.

Farklı Laboratuvarlarda Yapay Et Üretildi

Dünyanın farklı noktalarındaki bazı labaratuvarlarda yapay et üretildi. Memphis Meats, Impossible Foods ve Beyond Meat bu üretimi yapan şirketler arasında yer alıyor. Artık, yeme içme alışkanlıklarımızda teknolojiyle birlikte değişiyor. Hedef, gelecekte gıda kaynaklı yaşanabilecek sıkıntının önüne geçmek.

İki Otomotiv Devinden Elektrikli Otomobil Atağı

Japon otomotiv devi Honda ve bir diğer otomotiv devi Amerikalı General Motors elektrikli otomobil üretimi için anlaştılar. Yapılan anlaşma kapsamında GM’nin tescilli Ultium pilleri kullanılarak 2 adet yeni Honda elektrikli araç üretilecek. Yeni elektrikli araçların iç mekan ve dış tasarımları otomotiv markası tarafından gerçekleştirilecek ve markanın sürüş özellikleri modellerde yer alacak. Bu iş birliği ile üretilen
Honda elektrikli araçlar için her iki şirketin otomotiv alanındaki uzmanlıkları birleşecek.

Yarısı Erkek Yarısı Dişi Bir Arı Keşfedildi

Sciencealert sitesinin haberine göre, yarı erkek yarı dişi arı, Cornell Üniversitesinde görevli böcek bilimci Erin Krichilsky ve ekibi tarafından Panama’da Barro Colorado Adası’nda ormanlık alanda bulundu.

Ekibin arıya, Orta ve Güney Amerika’ya özgü, geceleri ortaya çıkan “Megalopta amoenae” türünün sirkadiyen ritimlerini inceledikleri sırada rastladığı belirtildi. Keşifle ilgili ayrıntılar “Journal of Hymenoptera Research” dergisinde yayımlandı.

Lisans Gerektirmeyen Drone Dji Mavic Mini

Günümüz teknolojisinin ilerlemesi sayesinde, kısa zaman önce popülerleşen drone’lar, artık son kullanıcıya da odaklanmaya başladı. Bunların arasında öne çıkmayı başaran en önemli modellerden biri de DJI Mavic Mini. Öne çıkmasının en önemli nedeni ise, herhangi bir kullanıcı
lisansına gerek duymaması. Yani herhangi bir kişi DJI MAvic Mini’yi alıp, istediği gibi kullanabiliyor, lisans almasına ihtiyaç bulunmuyor.

Twitter Türkiye’yi Hedef Alan Sahte Hesapları Sildi

Twitter Safety hesabı Türkiye’yi ilgilendiren bir açıklama yaptı ve bu açıklamada şeffaflık ön plana çıkarılarak, devlet destekli bilgi operasyonlarına müdahale edildiğini belirtti. Bunun sonucunda Twitter,
Türkiye’yi hedef alan sahte hesapları sildi. Twitter’ın resmi hesaplarından biri olan Twitter Safety’nin paylaşımına göre, İran, Katar ve Türkiye’yi haksız eleştiren hesapların kapatıldığı açıklandı.

Google Art’la Fotoğraflarınızı Sanat Tablolarına Dönüştürün

Google şirketi Google Arts & Culture mobil uygulamasının içindeki yeni bir araç ile kullanıcıların fotoğraflarını sanat eserlerine dönüştürmesine olanak tanıyor. Google Arts & Culture, fotoğraflarınızı adeta ünlü sanatçıların elinden çıkmışçasına sanat eserine dönüştürüyor. Yeni özellik, yapay zeka algoritmalarıyla sıradan bir filtreden daha fazlasını vadediyor.

Koronavirüsü Tespit Eden Yapay Zeka

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüs, hayatı olumsuz etkiledi. Tedirginlik her geçen gün artarken, bu konudaki teknoloji haberleri de umut olmaya devam ediyor. Bu konuda bir adım Çinli bir e-ticaret şirketi Alibaba’dan geldi. Alibaba geliştirdiği yapay zeka sistemi sayesinde Corona virüsü tespit edebildiğini açıkladı.