Haber Turu / Mart 2020

Haber Turu / Mart 2020

SPOTIFY’IN KULLANICISI SAYISI 124 MİLYONU BULDU

Spotify’ın şu an 124 milyon ücretli abonesi bulunuyor, ücretsiz abonelerle birlikte toplam rakam tam 271 milyon. Podcast dinleme oranının da % 200 arttığını aktaran Spotify, buna rağmen para kaybetmeye devam ediyor. Açıklanan son işletme zararı 230 milyon dolar seviyesinde yer alıyor. Ancak buna rağmen firmanın yatırımlarına aktif olarak devam edeceği belirtiliyor.

DÜNYANIN EN ZENGİNİ AKILLI TELEFON SAHİBİ OLDU

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Warren Buffett, sonunda bir akıllı telefon sahibi oldu. 89 yaşındaki iş adamı uzun zamandır Samsung’un kapaklı telefonunu kullanıyordu. Buffett, artık iPhone modelini kullanmaya başladı. Apple yatırımcısı olmasına rağmen Samsung kapaklı telefonundan vazgeçmeyen Buffet, sonunda bu inadından vazgeçti ve iPhone 11’e geçiş yaptı.

AB’DEN AKILLI TELEFON PİLLERİYLE ALAKALI ÖNEMLİ ADIM  

Avrupa Birliği akıllı telefon firmalarının cihazlarındaki pil değişimini kolay hale getirmesini istiyor. Yani firmalara pili değiştirebilir telefon dayatması söz konusu değil. Avrupa Birliği daha çok pillerin telefonların içerisinden daha kolay çıkarılabilmesini istiyor. Bu arada süreçte tablet ve kablosuz kulaklıkların da yer aldığı aktarılıyor.

ANDROID KULLANICILARINI ÇOK SEVİNDİRECEK YENİ ADIM

Google, Incremental File System isimli yeni bir dosya sistemi üzerinde çalışıyor. Bu yeni dosya sistemi sayesinde indirmesi henüz bitmeyen oyunların anlık olarak denenebileceği aktarılıyor. Bu sayede beğenilmeyen bir oyun için gereğinden fazla indirme yapılmamış oluyor. Bu altyapının ancak 2021 yılındaki Android 12 ile sunulacağı aktarılıyor.

GSM OPERATÖRLERİNE SÜRPRİZ DEPREM CEZASI GELDİ

İstanbul’da yaşanan depremin ardından yaşanan iletişim kesintisi nedeniyle GSM operatörlerine deprem cezası kesildi. Turkcell’e bir saat 15 dakikalık kesinti nedeniyle 2 milyon 90 bin TL, Vodafone’a da bir saat 45 dakikalık kesinti nedeniyle 2 milyon 459 bin TL ceza kesildi. Türk Telekom’a ise, 27 saatlik kesinti nedeniyle 5 milyon 272 bin TL para cezası uygulandı.

NETFLIX’TEN TÜRK YAPIMLARINA ÖZEL KATEGORİ: MADE IN TURKEY

Netflix, Türk yapımlarını 190 ülkeye tanıtacak yeni bir adım atarak “Made in Turkey” kategorisini duyurdu. ‘Türk dizileri’ ve ‘Türk filmleri’ seçenekleri sayesinde, Türkiye’deki 1.5 milyonu aşkın Netflix üyesi yerli yapımlara daha çabuk ulaşabilecek diyen firma, Netflix’i akıllı televizyonları üzerinden izleyen üyelere de aynı seçeneklerinin eklendiğini aktarıyor.

PHOTOSHOP 30 YAŞINDA

Adobe tarafından geliştirilen Photoshop, 30. yaşında güzel bir güncelleme aldı. Bu güncelleme ile uygulama, Lens Blur filtresinin kalitesini süreci CPU’dan GPU’ya çekerek ciddi oranda artırıyor ve Content Aware Fill aracında çoklu seçimler ile hızınıza hız katıyor. Adobe ayrıca, yazılıma Mac için tam koyu arayüz modu desteği de getiriyor.

WORD, EXCEL VE POWERPOINT BİRLEŞTİ

Yazılım devi Microsoft, kısa süre önce Word, Excel ve PowerPoint servislerini bir araya getiren yeni Office uygulamasını kullanıma sundu. Uygulama ilk olarak Android tarafında indirmeye sunuldu. Çok yakında iOS için de çıkacak uygulama içinde tüm Word, Excel ve PowerPoint dosyaları açılabiliyor.