Haber Turu / Eylül 2020

Haber Turu / Eylül 2020

INSTAGRAM VE FACEBOOK ORTAK ÖZELLİK TEST EDİYOR

Facebook, çatısı altındaki platformların özelliklerini çaprazlamayı oldukça sık yapıyor. Yeni özellik sayesinde Facebook üzerinden Instagram hikayeleri görüntülenebilecek. Geçenlerde Messenger üzerinden WhatsApp ve DM’ler kontrol edilebilir hale gelmişti. İki platform arasındaki bağlar gitgide güçleniyor diyebiliriz. Fakat mevcut olan özelliğin kullanılabilmesi için hikayeyi paylaşan kişinin Facebook hesabı olması ve özellikle Facebook’da paylaşmak istediğini işaretlemesi gerekiyor.

APPLE MUSIC HIZLA BÜYÜYOR

Apple Music ile Spotify arasındaki fark kapanmaya başladı. Spotify hali hazırda müzik uygulamaları pazarının açık ara lideri konumunda. Ancak son dönmde Apple Music, Spotify karşısında çok daha hızlı bir büyüme ivmesi yakalamış görünüyor. Son çeyrekte Spotify %6 büyürken, Apple Music ise %10 büyüdü. Buna karşın şu an için Spotify 138 milyon ücretli abone sayısıyla zirvede. Apple Music’in ücretli abone sayısı ise 82 milyon.

TURKCELL’DE İNTERNET PAYLAŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

‘Turkcell Biz’ platformunda ekibini kuran Turkcell’liler ekip üyeleriyle sınırsız konuşma ve GB paylaşımı imkanına kavuşuyor. ‘Turkcell Biz’ platformu sayesinde kullanıcılar, ekip üyeleriyle sınırsız konuşabiliyor, ayrıca ana paketlerindeki internetten kotalarından kullanmadıkları GB’ları da diğer ekip üyelerine ücretsiz transfer edebiliyor. Turkcell müşterileri diledikleri tarifeyi kullanmaya devam ederken en az 2 en fazla ise 5 sevdikleri kişi ile Dijital Operatör uygulaması ya da turkcell.com.tr üzerinden ücretsiz olarak “Turkcell Biz” ekiplerini kolayca oluşturabiliyorlar.

TOYOTA AY’A GÖNDERECEĞİ ARACININ İSMİNİ AÇIKLADI

Toyota’nın Ay’a göndermek üzere üzerinde çalıştığı aracın ismi “Lunar Cruiser” olarak duyuruldu. Açıklamaya göre, 2029 yılında gönderilmesi planlanan bu araç Ay yüzeyindeki araştırma faaliyetleri için kullanılacak. Geliştirilen bu uzay araştırma aracı, Toyota’nın hidrojen yakıt hücresi teknolojisini kullanarak uzayda yol alacak. Ay’da enerji kaynakları sınırlı. Bu durumu dikkate alarak tasarlanan araç, Ay’ın yüzeyinde 10 bin kilometreden daha fazla menzil yol alabilecek.

UYGUN FİYATLI AKILLI SAAT HONOR WATCH ES TANITILDI

Huawei’nin yan kuruluşlarından biri olan Honor bugün online bir etkinlik düzenledi ve Watch ES modelini duyurdu. 456 x 280 piksel çözünürlüğünde ekranı özelleştirilebilir arayüzlerle ve çeşitli araçlarla donatmanız mümkün. Full pil kapasitesine ulaştığında 10 günlük pil ömrü sunan bu saatin en önemli özelliği ise hızlı şarj opsiyonu sunması. Saatin fiyatı 100 euro olarak belirlenmiş durumda. Saati ön sipariş ile alanlar ise 100 euro yerine yalnızca 80 avro ödeyecekler. Ya da ücretsiz olarak Honor Sport Bluetooth Earphones’a sahip olacaklar.

AMAZON DRONE İLE TESLİMAT İÇİN ONAY ALDI

Dünyanın en zengin insanı Jeff  Bezos’un sahibi olduğu, online alışveriş platformu Amazon, uzun zamandır drone ile teslimat projesi üzerinde çalışıyordu. E-ticaret devi gerçekleştirdiği açıklamada, Amazon.com Inc’in drone hizmetinin, şirketin drone filosu aracılığıyla ticari teslimatları test etmeye başlamasına izin veren federal onayı aldığını ifade etti. Prime Air isimli teslimat sistemi ile şirketin 30 dakika veya daha kısa sürede paketleri teslim eden özel hizmet projesi yeniden hayata geçecek.

JAPONYA’DA ‘UÇAN ARABA’ DENEME UÇUŞU YAPILDI

SkyDrive şirketinin yürüttüğü uçan araba projesinde yolculu deneme uçuşu yapıldı. Uçuş Japonya’da gerçekleşti. SkyDrive, uçan araba olan SD-03 eVTOL’un ilk halka açık uçuş gösterisini gerçekleştirdi. Şirket yetkililerinin aktarmış olduğu bilgilere göre deneme uçuşunun görüntülerinde, aracın pervaneleriyle 1-2 metre yükseldiği ve 4 dakika boyunca havada kaldığı görüldü. SkyDrive girişiminin başındaki Tomohiro Fukuzawa, yaptığı açıklamada, 2023’te uçan arabanın gerçek yaşamda yerini alabileceğini ancak onu güvenli hale getirmenin önemli olduğunu ifade etti.

PEROVSKİTLER GÜNEŞ ENERJİSİNDE DEVRİM YARATABİLİR

Yakın gelecekte perovskitler, maliyetleri düşürüp verimliliği artırarak güneş enerjisi endüstrisinde bir devrim yaratabilir. Güneş enerjisinden elektrik üretme özellikleri barındıran bu malzeme, birçok sektörde de gelecek vadediyor. İngiltere Cambridge’de bilim insanları, halojenür perovskilter olarak bilinen ve gelecek vadeden yeni bir malzeme ailesiyle çalışıyor. Işıkla uyarıldığında yük ileten bu yarı iletkenler ile birlikte ışığı emmek (güneş paneli için) ve ışığı yaymak (LED için) daha verimli hale getirilebilir.