Haber Turu/Eylül 2019

Haber Turu/Eylül 2019

FACEBOOK’TAN İNSAN AKLINI OKUYUP METNE DÖKEN YAPAY ZEKA

İnsanların aklından geçenleri bir bir yazıya dönüştürebilen yapay zeka teknolojisi, geleceği şekillendiren gelişmelerden biri olacak gibi görünüyor. Facebook Reality Labs tarafından finanse edilen yeni teknolojinin çalışma mantığı ise şöyle: Kullanıcılar önce kişinin kafatasına elektrotları yerleştiriyor, ardından insan beynindeki kelimelerin kodu çözülmeye başlıyor. Bu deneyin sonuçlarını dünyayla paylaşan Facebook, yapay zeka teknolojisiyle insan beyninden geçen kelime veya cümlelerin başarıyla okunabildiğini ve metne dönüştürebildiğini kaydetti. Bu teknoloji sayesinde yakın gelecekte konuşma güçlüğü çeken ve felçli hastaların düşüncelerini rahatlıkla yazıya dönüştürebilmesi amaçlanıyor.

Google Trips

GOOGLE, BİR UYGULAMASINI DAHA TARİHE GÖMDÜ!

Google bir uygulamayı daha sonlandırdı ancak bu durum, çok da umursayacağınız bir şey olmayabilir. Firma, 5 Ağustos 2019 tarihi itibariyle seyahat uygulaması Trips’i kapatarak ve kullanıcıları hem yenilenmiş seyahat aramasına hem de Google Haritalar’a yönlendirmeye başladı. Kısacası uygulamanın sağladığı bilgiler ve araçlar ortadan kaybolmuyor, sadece yer değiştiriyor. Google’ın, Trips’i ortaya çıkışının üçüncü yılında neden kapattığını görmek de zor değil. Uygulamanın “özel” özelliklerinin bir çoğu artık bir internet tarayıcısında ya da muhtemelen telefonunuzda zaten yer alan Haritalar uygulaması üzerinde kullanılabilir durumda. Bu açıdan da, özellikle Haritalar ve aramaların kullanıcılara çok daha fazla bilgi sundukları düşünülürse, özel bir uygulamaya kaynak ayırmaya devam etmenin çok mantıklı olmadığı kesin.

Replika İnsan Gözü

BİLİM İNSANLARI, GÖZ KIRPABİLEN REPLİKA İNSAN GÖZÜ ÜRETTİ

Bilim insanları, insan gözünün karmaşık yapısını bir noktaya kadar da olsa taklit edebilen ve göz kırpabilen bir yapay göz inşa etmeyi başardı. Biyonik göz, göz kırpmayı sadece fiziksel olarak değil biyolojik etki açısından da taklit edebilmesiyle dikkat çekiyor. İnsan gözü oldukça hassas ve kompleks bir yapı. Bu yapıyı incelemek ve özelliklerini taklit etmek de bilim insanları açısından büyük zorluk çıkarmakta. Bilim insanları, son yaptıkları çalışmalar ile gözün özelliklerini kısmen de olsa taklit etmeyi başardılar. Bu yeni göz çipi, yaklaşık olarak 10 kuruşluk bozuk para boyutlarında. Gözün kornea kısmından alınmış hücreleri barındıran bir merceğe sahip bu sistemin üzerinde gözyaşı kanalları da bulunuyor. 

Nörolog Dr Rea Lehner

BEYİN GÜCÜYLE OYUN OYNAMAYI SAĞLAYAN SİSTEM GELİŞTİRİLDİ

Zürih’te bulunan ETH Üniversitesi’nden araştırmacılar, motor becerileri hasar görmüş insanların zihinlerini kullanarak oyun oynayabilmelerini sağlayan bir sistem geliştirdi. Araştırmanın nihai amacı ise fiziksel engellilerin tekerlekli sandalyelerini zihinlerini kullanarak kontrol edebilmesini mümkün kılmak olarak belirtildi.Sistem hakkında açıklamalar yapan Nörolog Dr Rea Lehner, sistemin elektrotlar aracılığıyla insan zihni ile bilgisayar arayüzünü buluşturduğunu ve henüz pilot kullanım aşamasında olduğunu söyledi. Lehner ayrıca asıl hedefin de felçli hastaların, yardıma ihtiyaç duymadan tekerlekli sandalyelerini kontrol edebilmesi olduğunu söyledi.

Cezeri

YERLİ UÇAN OTOMOBİL “CEZERİ”

Dünyada otomotiv sektörünün teknoloji ile oluşturduğu ahenk, otonom otomobillerden insansız hava araçlarına kadar birçok büyük gelişmelerin yaşanmasına neden oldu. Baykar Teknik Müdürü (CTO) ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Türkiye’nin ilk milli ve yerli uçan arabası “CEZERİ”nin prototipini hazırladıklarını açıkladı. Hazırlıkların ve testlerin tamamlanması durumunda TEKNOFEST’te kısa bir uçuş yapacağını belirten Bayraktar, CEZERİ’nin tasarımı ve görünüşü ile ilgili farklı görüşleri beklediğini belirtti.

Parker Solar Probe

NASA’NIN GÜNEŞ’E GÖNDERDİĞİ ARAÇ 22 GB VERİ TOPLADI

NASA tarafından geçtiğimiz yıl fırlatılan ve Güneş’i incelemek için tasarlanmış Parker Solar Probe uzay aracının Güneş’e olan yolcuğuna devam ediyor. 2025 yılında Güneş’e en yakın konumuna gelecek olan araç, aynı zamanda saatte 630 bin kilometrelik bir hızla en yüksek hıza ulaşmış olacak. Yaşayan fizikçi Eugene Parker’ın adını alan NASA’nın Parker Solar Probe uzay aracı, bilim insanlarına göre oldukça iyi bir performans sergiliyor. Araç, şimdiye kadar Güneş’ten 22 GB boyutunda veri toplamayı başardı. Bilim insanları, bu boyutun beklenenden iki kat daha fazla olduğunu belirtiyor.

TikTok Travel

TİKTOK, TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL YERLERİNİ GÖSTERİYOR

Türkiye’nin güzellikleri TikTok kullanıcılarına da ilham veriyor. Kullanıcılar, TikTok‘un sunduğu kendine has video düzenleme teknikleriyle yaratıcılıklarını ortaya koyarak Türkiye’nin popüler tatil noktalarıyla ilgili paylaşımlarını dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca Tiktok kullanıcısıyla paylaşıyor. TikTok üzerinden turizm sezonunun en yoğun dönemi olan Temmuz ayında #Türkiye etiketiyle 4.1 milyar paylaşım yapıldı. Geçtiğimiz yıl ülkelere göre gelen turist sayısı dünya sıralamasında 6. sırada yer alan Türkiye; Fransa, İspanya ve İtalya’nın ardından en çok tercih edilen Avrupa ülkesi oldu.

Adbaint

TARAFTARLAR SOSYAL MEDYADA FORMALARI KONUŞTU

Sosyal CRM ve veri analizi şirketi Adbaint’in, 17-21 Temmuz aralığını baz alarak hazırladığı raporda, forma tanıtımlarını gerçekleştiren üç̧ spor kulübü̈ Beşiktaş̧, Fenerbahçe ve Trabzonspor’un lansman filmlerinin sosyal medyada bulduğu yankıyı analiz etti. 17 Temmuz itibari ile Beşiktaş̧, 18 Temmuz’da Fenerbahçe, 19 Temmuz’da ise Trabzonspor hazırladıkları filmler eşliğinde formalarını görücüye çıkardı. Özel tasarım olan formanın da etkisiyle, reklam filmi hakkında en çok olumlu yorum alan kulüp %41 ile Trabzonspor oldu. Trabzonspor’u %32 ile Fenerbahçe, %29 ile Beşiktaş takip etti.