Haber Turu / Ekim 2020

Haber Turu / Ekim 2020

NETFLIX İZLEYEN YABANCILAR TÜRK KÜLTÜRÜNE DAHA YAKIN

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından 8 farklı ülkede gerçekleştirilen kamuoyu araştırmasının ikinci aşama sonuçları açıklandı. Araştırma kapsamında nüfuslarının toplamı 2 milyarı aşan ABD, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Fransa, Hindistan, İsveç, Suudi Arabistan’daki katılımcılar iki farklı gruba ayrıldı. Elde edilen sonuçlara göre, ilk grupta yer alan ve Netflix üzerinden Türk yapımlarını izleyen kişilerin yüzde 43’ü, “Türk insanıyla tanışmak, Türkiye’den arkadaşlar edinmek, onlarla birlikte çalışmak, vakit geçirmek isterim” diyor. Türk yapımlarını izlemeyenler arasında Türkiye’den arkadaş edinmek isteyenlerin oranı ise yalnızca yüzde 28.

THY, EYLÜL 2020 YOLCU SAYILARINI AÇIKLADI

Türk Hava Yolları (THY), Eylül 2020 dönemine ilişkin trafik ve yolcu sayıları ile ilgili açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, Eylül 2019 döneminde 6,7 milyon olan toplam yolcu sayısı, 2020 yılının aynı döneminde 4,3 milyon azalarak 2,4 milyon olarak gerçekleşti. Ağustos 2020’de ise yolcu sayısı 2,6 milyon kişiydi. Yolcu doluluk oranı Eylül 2020 döneminde yüzde 68,9 olarak açıklandı. Taşınan Kargo-Posta, Eylül 2019 döneminde 134 bin 801 ton iken, 2020 yılının aynı döneminde yüzde 11,4’lük azalışla 119 bin 420 tona düştü.

LİMANLARIN YÜK MİKTARI ARTTI

2020 yılı Ocak-eylül döneminde limanlarımızda elleçlenen yük miktarı bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,8 artarak 367 milyon 642 bin 663 ton oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Türkiye’nin denizlerde sahip olduğu zengin potansiyeli değerlendirmek için yaptığı yatırımlar her dönem yükselerek karşılık bulmaya devam ediyor. Tüm dünyada salgın sebebi ile deniz taşımacılığı ve ticareti çok önemli hale gelmiş ve ekonomik, sosyal ve lojistik sıkıntılar baş göstermişken, Türkiye Ulusal Kalkınma Hamlesi ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Lojistik Master Planı doğrultusunda büyümeye ve güçlenmeye devam ediyor.

E-SCOOTER YÖNETMELİĞİ’NDE İLK ADIM ATILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, elektrikli bisiklet ve elektrikli scooter gibi mikro hareketlilik sistemlerine yönelik standartların belirlenmesi noktasında ilk adımı attı. Bakan Adil Karaismailoğlu’nun başkanlığında toplanan ve sektördeki paydaşların katılımı ile gerçekleşen Mikro Hareketlilik Odak Grup Toplantısı’nda sektöre ilişkin düzenlemelerde yer alması planlanan standartlara yönelik ilk taslak belirlendi. Buna göre e-scooter’da faaliyet izin belgesi almak isteyen firmalardan, mobil uygulama sahibi olma ve sunucuların Türkiye’de bulunması gibi şartlar aranacak.

KÖPEKLER İÇİN ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK TEKNOLOJİSİ

ABD ordusu, muharebe alanlarında görev yapan köpekler için artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisinin kullanıldığı gözlükleri denemeye başladı. Command Sight adlı bir şirket tarafından geliştirilen gözlükler, patlayıcı bulmak ve diğer olası tehlikeleri tespit etmek için eğitilen köpeklerin uzaktan yönlendirilmesini sağlıyor. Halihazırda bu amaçla eğitilmiş köpekler el işaretleri ya da lazer kalemleriyle yönlendiriliyor. Bu teknolojide ise köpekler, gözlüklerinin ekranına yansıtılan işaretleri takip ediyor. Köpeği yönlendiren kişi, video bağlantısıyla köpeğin gördüklerini görüyor.

MICROSOFT, ZOOM’A RAKİP OLUYOR

Microsoft, yeni Windows 10 sürümlerinde yer alacak Meet Now özelliği ile video konferans uygulaması Zoom’a rakip olmayı hedefliyor. Meet Now sayesinde Windows kullanıcıları masaüstlerinde bir görüşme için link yarattıktan sonra bu linki istedikleri kişilere göndererek görüşmeye katılmalarını sağlayabilecek. Özelliği inceleyen teknoloji siteleri, Meet Now’ı kullanmak için herhangi bir hesap açmak gerekmediğini ve Microsoft’un yeni özelliğinin bu sayede yaygın bir şekilde kullanılabileceğini aktarıyor.

INSTAGRAM, MESSENGER VE WHATSAPP BİRBİRİNE BAĞLANIYOR

Facebook, sahibi olduğu uygulamalar Instagram, Messenger ve WhatsApp’ı birbirine bağlayarak platformlar arasında da mesajlaşmayı mümkün kılacak. Plan, sadece WhatsApp hesabı olanların, başka bir uygulama indirmek ya da uygulamalar arasında geçiş yapmak zorunda olmadan Instagram ve Messenger kullanıcılarına ya da bu uygulamalardan WhastApp’a mesaj gönderebilmesi fikrini temel alıyor.

IBM 109 YILLIK ŞİRKETİNİ BÖLÜYOR

ABD merkezli teknoloji şirketi IBM 109 yıllık şirketini bölme kararı aldı. Yeni şirket 2021 sonu itibarıyla yeni bir isimle faaliyete başlayacak. IBM, veri merkezleri için teknik destek sağlayan bilgi teknoloji birimini ayrı bir şirket olarak halka açacağını açıkladı. Sürpriz açıklama şirketin genel müdürü Arvind Krishna’dan geldi. IBM, Krishna yönetiminde geçen sene bulut alanında hizmet veren Red Hat şirketini rekor bir bedelle 34 milyar dolara satın almıştı.