Haber Turu / Aralık 2018

Haber Turu / Aralık 2018

WhatsApp iOS Grup Sohbetlerinde Yeni Dönem

WhatsApp, iOS beta 2.18.110.1 sürümü ile birlikte grup görüntülü konuşma özelliği için yeni kullanıcı arayüzünü test ediyor. WhatsApp iOS gruplarında sağ en üst köşede artık bir arama butonu bulunacak. Bu çağrı butonu ile kolay bir şekilde arkadaşlarınız ile grup şeklinde görüntülü sohbetler başlatabileceksiniz. Ancak, bulunduğunuz gruptan sadece rehberinize kayıt etmiş olduğunuz arkadaşlarınızla grup halinde görüntülü konuşabileceksiniz. Uygulamanın Android kullanıcıları için ne zaman kullanıma sunulacağı hakkında resmi bir açıklama yapılmadı.

 

LG, 16 Kameralı Telefon Üzerinde Çalışıyor

Akıllı telefonlarda, 4 kameralı Samsung Galaxy A9 ile birlikte iyice trend haline dönüşen kamera sayısı LG ile birlikte farklı bir boyuta taşınabilir. LG, 16 kameralı telefon üzerinde çalışmalara başladı. Devrim niteliğindeki kamera ile fotoğrafını çekmek istediğiniz nesnenin arka planını, daha fotoğrafı çekerken değiştirmenize olanak sağlayabilecek olan bu yeni kamera teknolojisi, entegre bir photoshop gibi çalışabilecek. LG‘nin bu teknolojisi henüz patent sürecinde olsa da yakın zamanda hayatımıza gireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Kripto Para Piyasası Çok Sert Düşüşte!

Geçtiğimiz ay hızla düşüşe geçmeye başlayan kripto para piyasası için durum gittikçe daha da kötü bir hale bürünüyor. En popüler ve en değerli para birimi olan Bitcoin’in birimi, bu sene içerisinde 19.000 dolar seviyelerini görmüşken, şu an 3.600 dolar seviyelerine düşmüş durumda. McDonald’s, 140 milyar dolar değere sahipken, piyasadaki bütün kripto paraların toplam değeri ise şu an 139 milyar dolar. Piyasanın geçen seneki değeri ise 819 milyar dolarlık bir rakama tekabül ediyordu. Bu da bir sene içerisinde, piyasanın %80’den fazla düştüğü anlamına geliyor.

Kaybolan Telefonu Bulmak Artık Daha Kolay

Kaybolan telefonu bulmak özellikle çok katlı ve odalı yapılarda oldukça zahmetli ve yorucu bir süreç. Bu durumun farkına varan Google, Android Pie ile birlikte Wi-Fi RTT desteği sunarak çok katlı ve odalı yapılarda kaybolan telefonu bulmayı daha da kolaylaştıracak. Bunun için Wi-Fi RTT desteği bulunan bir modem olması şart. Şimdilik bazı büyük havalimanı ve alışveriş merkezlerinde bulunan bu özelliğin zamanla evlerimize kadar yayılması bekleniyor.

Logitech, Plantronics’i Satın Almaya Hazırlanıyor

Teknoloji devi Logitech, ağırlıklı olarak kablosuz kulaklık üreten Plantronics’i satın almaya hazırlanıyor. İddialara göre Logitech, Plantroics için 2.2 milyar dolar bir satın alma bedeli önerdi. Borsaya açık bir şirket olan Plantronics’in şirket değeri ise 2 milyar dolar. Logitech son yıllarda özellikle ses aksesuarlarına da yönelmeye başlamıştı. Bu tarz bir satın alma firmanın elini güçlendireceği gibi farklı bir kategoride yer almasını sağlayacağı için önemli bir atılım olacak gibi görünüyor.

InSight Uzay Aracı Mars’a İniş Yaptı

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, Mars keşif aracı InSight’i, Kızıl Gezegen’in yüzeyine indirdi. Mars keşif aracı, 19 bin 800 kilometre hızla Mars atmosferine girdikten 6 dakika sonra hızını sıfırlayarak, paraşütünü açıp iniş motorlarını çalıştırarak iniş yaptı. NASA’nın 6 yıl aradan sonra Mars’a indirdiği ilk araç olan InSight, Kızıl Gezegen’deki depremleri araştıracak ve yer altı jeolojisi hakkında bilinmeyenleri ortaya çıkarmaya çalışacak.

Alibaba 85 Saniyede 1 Milyar Dolarlık Satış Yaptı

Çin’in e-ticaret devi Alibaba, “Yalnızlar Günü” olarak da bilinen Küresel Satış Festivali’nde 230 ülkede toplamda 24 saatlik süre içinde 30.8 milyar dolarlık ürün satışı gerçekleştirildi. Şirketin 2017’de aynı gündeki hasılatı 25.3 milyar dolar seviyesindeydi. Alibaba’nın Yalnızlar Günü indirimlerini başlatmasının ardından 1 milyar dolarlık ürün satışı gerçekleştirmesi sadece 85 saniye sürdü. 10 milyar dolar seviyesine de 1 saat içinde ulaşıldı. Etkinlikte en çok satış yapan markalar arasında Apple, Dyson, GAP ve Nike öne çıktı.

Google Wear OS Daha Uzun Pil Ömrü Vadediyor

Google Wear OS için hazırladığı son güncellemeyle akıllı saatlerde kullanıcı deneyimini geliştirecek yeni özellikler sunmaya hazırlanıyor. Yeni güncellemeyle, Wear OS saatlerde pil kapasitesi %10’un altına indiğinde pil koruma için yeni bir seçenek sunulacak. Pil Koruma Modu aktif hâle getirildiğinde saat sadece zamanı gösterecek. Kısacası bu mod kapatılıncaya kadar akıllı saatin aklı devre dışı kalacak. Apple Watch’ta söz konusu özellik uzun bir süredir bulunuyor. Snapdragon Wear 3100 yonga setini taşıyan akıllı saatlerde de bu pil koruma özelliğinin mevcut olduğunu belirtmekte fayda var.