Haber Turu / Ağustos 2020

Haber Turu / Ağustos 2020

İKİNCİ EL CEP TELEFONLARINA GARANTİ GELİYOR!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığınca hazırlanan ve son aşamaya gelen yeni düzenleme ile ikinci el piyasada sıklıkla alışverişe konu olan cep telefonu ve tabletlerin belirli bir standartta yenilenerek, sertifikalı ve garantili bir şekilde tekrar satışa sunulabileceğini duyurdu. Pekcan, kullanılmış cep telefonu ve tabletlerin Bakanlıkça onaylı yenileme merkezleri tarafından belirli bir standarda göre yenilenebileceğine ve sertifikalı bir şekilde tekrar satışa sunulabileceğine dikkat çekti.

AKINCI TİHA’NIN 2. PROTOTİPİ TEST UÇUŞLARINI TAMAMLADI

Baykar tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen, Milli Teknoloji Hamlesi kapsamındaki Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’ndaki AKINCI Uçuş ve Eğitim Merkezi’ndeki ilk uçuş testini başarıyla gerçekleştirdi. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın yönetiminde gerçekleştirilen test uçuşunda AKINCI TİHA’nın kesintisiz olarak 1 saat 2 dakika havada kaldığı görüldü.

INSTAGRAM SAHTE HESAPLARI TEK TEK SİLECEK

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram, ülkemizde de yoğun olarak kullanılıyor. Ancak her uygulamada olduğu gibi Instagram’da da fake hesap dediğimiz gerçek olmayan profiller fazlasıyla mevcut. İşte bu durumun önüne geçmek isteyen yetkililer, çok yakın bir zaman dilimi içerisinde harekete geçecek. Buna göre artık şüpheli hareketleri tespit edilen hesaplar takibe alınacak ve sahte olduğu tespit edilirse hesap silinecek.

HUAWEI KENDİ İŞLEMCİSİNİ GELİŞTİRMEYE BAŞLADI

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin ambargosu yüzünden Kirin işlemci serisini Eylül ayında sonlandıracağını açıklayan Huawei’nin kendi işlemcisini üretmeye başladığı iddia edildi. Çin merkezli yayınların iddialarına göre şirket kendi işlemcisini üretmek için şimdiden bir yol haritası belirlemiş durumda. Huawei ilk etapta 45 nm üretim teknolojisine sahip işlemciler geliştirecek. Daha sonra bu değerin 28 nm’ye düşürülmesi bekleniyor.

E-TİCARETTE FAHİŞ FİYAT DÖNEMİ KAPANIYOR

Ticaret Bakanlığı’nın ‘Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i bugün itibarıyla Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Kanundaki söz konusu madde, bir mal veya hizmetin satış fiyatında fahiş artış yapılmasını ve tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunulmasını yasaklıyor. Bilindiği üzere özellikle koronavirüsün ilk yayıldığı dönemlerde bazı ürünlerde fahiş fiyat artışları oluşmuştu.

FACEBOOK LITE TARİH OLUYOR

Facebook’un geçtiğimiz yıllarda duyurduğu ve donanım gücü yeterli olmayan telefonlarda da Facebook kullanılmasını sağlayan Facebook Lite sürümü tariha karışıyor. Hem iOS hem Android sürümü bulunan uygulama sayesinde telefonu çok güçlü olmayan kullanıcılar da sosyal medya platformunu kullanabiliyordu. Belli özellikleri kısıtlanan Facebook Lite uygulamasının sonu geliyor gibi görünüyor.

ARAÇ MUAYENE İŞLEMLERİ İÇİN YENİ KARAR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bakanlığından alınan bilgilere göre araç muayene işlemleri hakkında önemli bir karar alındı. Koronavirüs karşıtı gerekli hijyen tedbirleri kapsamında araç muayene işlemlerine erteleme geldi. 3 Nisan-3 Temmuz tarihlerinde sona eren ve 17 Ağustos’a kadar muayenesi yaptırılamayan araçlar için söz konusu süre 30 Eylül’e kadar uzatıldı.

FORMULA 1 TÜRKİYE’YE GERİ DÖNÜYOR

Motor sporları dünyasının en üstü olarak geçen Formula 1, çok uzun bir aradan sonra Türkiye’ye geri dönüyor. Intercity İstanbul Park içerisinde yapılacak 2020 yarışında seyirciler de olacak. F1 2020 sezonunu takip edenlerin yakından bildiği üzere koronavirüs riski nedeniyle yarışlar şimdiye kadar seyircisiz düzenleniyor. Kısa süre önce F1 pilotu Sergio Perez koronavirüs testi pozitif çıktığından iki yarışta bulunamamıştı.