Güvenli Araç Kullanımı İçin 7 Öneri

Güvenli Araç Kullanımı İçin 7 Öneri

Trafik işaretlerine uymamanın diğer sürücü ve yayaları tehlikeye attığını unutmamak gerekir.

Şehir içlerinde, özellikle de büyük şehirlerde yoğun araç sayısı ve trafik yüzünden araç sürmek oldukça zor. Bunun yanında yoğun yaya trafiği, motosiklet ve bisikletler de araç kullanırken dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar olarak öne çıkıyor. Generali Sigorta, dikkat edilmesi gereken ve güvenli sürüş için olmazsa olmaz noktaları araç sürücüleriyle paylaştı.

Araç sürücülerini rahatlatacak ve daha güvenli sürüş sağlayacak ipuçları şu şekilde:

EMNİYET KEMERLERİNİ TAKMAYI İHMAL ETMEYİN

Emniyet kemeri, trafik kazalarındaki ölüm riskini hem ön koltuktakiler hem de arka koltuk yolcuları için azaltmaktadır. Ancak bu kadar hayati önem taşımasına rağmen emniyet kemeri kullanımı ne yazık ki Türkiye’de halen istenilen düzeyde değil. Araç içinde ön ya da arka koltukta oturulması ve kısa ya da uzun mesafede seyahat ediliyor olması fark etmeksizin mutlaka emniyet kemeri takılmalıdır.

DİĞER SÜRÜCÜLERE DİKKAT!

Şehir trafiğinde sürücülerin dikkati ve araç kullanma eğilimleri güvenli sürüşü etkileyen bir diğer unsurdur. Ancak yapılan hatalardan biri, araç sürücüsünün diğer araç sürücülerini de kendileri kadar dikkatli olarak varsaymasıdır. Bu genel yanılgının aksine diğer sürücülerin dikkat derecesinin düşük olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

TRAFİK İŞARETLERİNİ İYİ OKUYUN

Trafik kuralları, yaya ve sürücülerin yolda giderken uymaları gereken kurallardır. Usta bir şoför, trafik ikazlarının ne anlama geldiğini bilir ve uygular. Trafik işaretlerine uymamanın diğer sürücü ve yayaları tehlikeye attığını unutmamak gerekir.

HIZ LİMİTLERİNE UYUN

Her yıl hız limitlerine uyulmaması sebebi ile yaşanan kazalar sürücünün, araç içindekilerin, diğer sürücülerin ve yayaların sakat kalmalarına ve maddi zarara uğramalarına neden olmaktadır. İyi bir sürücü yavaş gitmesi gereken yerde yavaş, hızlı gitmesi gereken yerde ise yeterince hızlı giden sürücüdür.

CEP TELEFONU KULLANMAYIN

Trafikte ilerlerken sürücüler dikkatlerini tamamıyla yola odaklamalıdırlar. Kamuoyu ile paylaşılan birçok rapor ve araştırma, cep telefonlarının kullanımı sırasında sürücülerin daha fazla hata yaptığını ortaya koymaktadır. Cep telefonu ile sadece konuşmanın yanı sıra mesaj yollamak, e-postaları kontrol etmek ya da sosyal medya uygulamalarıyla meşgul olmak da büyük risk yaratan diğer faktörlerdir.

SAĞ ŞERİTTEN GİDİN

Sağ şeritte kalmak, güvenli sürüş için avantaj sağlamaktadır. Bu şeritte hız çok yüksek olmayacağından aracın ve sürücünün daha güvende olacağı unutulmamalıdır.

SİGORTASIZ YOLA ÇIKMAYIN

Şehir içlerinde kaza riski araç yoğunluğundan dolayı her zaman daha fazladır. Araç sürücüsünün otomobilini dikkatli sürmesine rağmen diğer araçların varlığı ve diğer şoförlerin dikkat düzeyi kaza riskini etkilemektedir. Araç sürücüleri bu risklere karşı, kasko ve trafik sigortasına mutlaka sahip olmalı, hem kendilerini hem de araçlarını güvence altına almalıdır.