GÖZLERİNİZ EKRANA YENİLMESİN!

GÖZLERİNİZ EKRANA YENİLMESİN!

Çok uzun saatler oynanan bilgisayar oyunları, gözlerde kirpik dibi iltihabı, alerji ve kuruluk yapıp uzak görme kusuru oluşmasını tetikleyebiliyor.

Doğadan ve doğallıktan uzaklaşarak neredeyse hayatımızın tüm noktalarına teknolojik aletleri aldığımız bir devirde yaşıyoruz. Hal böyle olunca da bu elektronik aletlerin hemen hepsini kullanırken en çok gözlerimiz zarar görüyor. Daha yeni doğmuş ve etrafı gözlemlemeye başlamış küçük bir bebek bile televizyon karşısında, reklamlara takılıp kalıyor. Cep telefonunu çocuğundan köşe bucak kaçıran aileler ve yine çok erken yaşta bilgisayar, tablet gibi elektronik aletlerle zaman geçiren çocuklar var. Sadece çocuklar mı? Etrafımıza baktığımızda neredeyse tüm insanların gözlerini diktikleri bir teknolojik alet olduğunu görüyoruz. Peki, tüm bu ışınlara maruz kalan gözlerimizi çok küçük yaşlardan itibaren korumak için neler yapmalıyız? Bunun için Dünya Göz Etiler Hastanesi’nden Op. Dr. Elvan Yalçın küçük yaşlardan itibaren, gözlerimizi etraftaki tüm zararlı detaylardan nasıl koruyacağımıza dair merak edilen on protik bilgiyi anlattı.

BEBEĞİNİZİ BİR YAŞINDA MUAYENE ETTİRİN

Op. Dr. Elvan Yalçın öncelikle daha bebeklikten itibaren göz sağlığı ile ilgili alınması gereken tedbirleri hatırlatarak, “Bebeğiniz kendisini ifade edemeyeceği kadar küçük olduğundan göz sağlığı ile ilgili problemlerini dile getiremez. Sizin de bu konuda fark ettiğiniz bariz bir şey olmayabilir. Ama siz yine de bir yaşından itibaren çocuğunuzu mutlaka bir göz muayenesine götürün. Bunun sonucunda bebeğinizde eğer bir göz tembelliği varsa bunu çok erken yaşlarda fark etmiş olursunuz.” diyor. Kendi bebeğimiz ve çocuğumuz bile olsa gözyaşını sildiği mendil ile gözlerimizi silmememiz gerektiğine de değinen Dr. Yalçın, elle silmenin de tehlikesine değiniyor. Zira karşıdaki kişide gözde kızarıklık, aşırı sulanma ve kapak şişliği gibi rahatsızlıklar var ise bulaşıcı olabiliyor. Böyle bir temas durumunda ellerin sabun ile yıkanması çok önemli. Ayrıca genç kız ve kadınların da birbirinin göz kalemi, far ve rimel gibi makyaj malzemelerini de kullanmamaları bu açıdan dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta.

GÖZLERİNİZİ KIRPIN VE SARI AYDINLATMA KULLANIN

Günümüzde insanların en çok kullandığı şey olan teknolojik aletlerin gözler üzerindeki etkilerini sorduğumuz Elvan Yalçın, “Çok uzun saatler oynanan bilgisayar oyunları, gözde kirpik dibi iltihabı, alerji ve kuruluk gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Ayrıca uzak görme kusuru oluşmasını da tetikleyebilir.” diye konuşuyor. Aslında bilinenin aksine teknolojik aletlerin göz bozukluklarını artırmadığını daha çok yukarıda sayılan rahatsızlıklara neden olduğunu da belirten Yalçın, bunun için sürekli bilgisayar başında çalışan ve zaman geçiren kişilerin aralıklı dinlenmesi ve gözlerini kırpmasının önemine değiniyor. Ayrıca çalışma ortamında soft ton sarı aydınlatma kullanmalarının da fayda sağlayabileceğini belirtiyor.

Sadece bilgisayar ile değil devamlı kitap ve çeşitli evrakları okumakla zaman geçiren kişilerde de bazı göz rahatsızlığı belirtileri görülebiliyor. Op. Dr. Yalçın, bu kişilerde okurken gözde sulanma, ağrı, kaşıntı, zorlanma, yazıların birbirine karışması, göz ve baş ağrısı olması, başı eğik tutarak okuma, gözleri kısarak bakma ve odaklanma problemi gibi sıkıntılar varsa bunların göz hastalığı belirtisi olduğunu söylüyor.  Yalçın, ayrıca renkli gözlü kişiler güneş ışığına karşı daha hassas olduğundan bunların gözlerinde kızarıklık oluşması, koyu göz rengine sahip olanlara göre daha fazla diyor ve ekliyor: “Kişi eğer lens kullanıyorsa güneş ışınlarına çok maruz kaldığı zamanlarda lensinde koyulaşmaya, katarakta ve görme noktasında hassasiyet oluşmasına sebep olur. O yüzden bunların güneş ışınlarının dik geldiği dönemlerde güneş gözlüğü kullanmaları çok önemli.”

Dr. Yalçın son olarak da gözünüze aldığınız ani bir darbe ya da bir cisim kaçması durumda gözleri ovalamamak gerektiğinden bahsediyor. Bu durumda varsa serum fizyoloji ile ya da su ile bol yıkayıp hızla bir göz hekimine başvurulması önemli.

Ekran karşısında çok uzun zaman geçirmek aşağıdaki rahatsızlıklara neden olabiliyor:

 • Göz yorgunluğu
 • Göz ve çevresinde ağrı
 • Gözlerde yanma
 • Batma
 • Kuruluk hissi
 • Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Sulanma
 • Bulanık görme
 • Odaklanma zorluğu
 • Gözleri kısarak bakma
 • Işığa karşı duyarlılık
 • Bakılan karakter etrafında ışık saçılmaları görme
 • Göz kapaklarında iltihap
 • Kepeklenme
 • Baş ağrısı