Giydiğimiz Her Şeyin Akıllandığı Bir Dünyaya Doğru

Giydiğimiz Her Şeyin Akıllandığı Bir Dünyaya Doğru

Giyilebilir teknoloji tasarımlarına yönelik ilgi hızla artıyor.

Gün içinde kaç adım attığınızı ve öğün hesaplamanızı yapan kemerler, güneş enerjisiyle yanınızdaki tüm elektronik aletleri şarj edebilen sırt çantaları, yönünüzü bulmanızı kolaylaştıran, GPS özellikli, hareket sensörüne sahip ayakkabılar, spor yaparken kalp atışınızı takip eden şapkalar ve kaç kalori yaktığınızı hesaplayan çoraplar… Giyilebilir teknolojiler yaşamın dört bir yanını sarmış durumda. Yapmanız gereken tek şey, ihtiyacınıza yanıt veren tasarımları hayatınızın merkezine almak!

Akıllı kemeriniz iş başında

Gerek işe giderken gerek daha sportif giyindiğiniz günlerde en çok kullandığınız aksesuarlardan biri de kemer, öyle değil mi? Peki, bir kemer hayal edin ki sizin gün içinde ne kadar süreyle oturduğunuzu hesaplayacak kadar akıllı olsun. Welt adındaki bir firma, yine kendi adını verdiği akıllı bir kemer üretti. Bu akıllı kemer sizin adımlarınızı takip ediyor ve gün boyunca ne kadar süre oturduğunuzu hesaplayarak size bunun bilgisini veriyor. Oldukça şık tasarımıyla da dikkat çeken bu deri kemer, bir mobil uygulama aracılığıyla çalışıyor ve isteyebileceğiniz tüm bilgileri size aktarıyor. Akıllı kemeriniz ile dilerseniz öğünlerinizi de takip edebilir ve kilo vererek kemerinizde bir delik daha açabilirsiniz.

Atıklar giysiye dönüşürse 

2012 yılında kurulan İspanya merkezli Ecoalf; Avrupa pazarında satışları olan, atık maddeleri birer ayakkabıya, yağmurluğa hatta çantaya dönüştüren bir girişim. Şirketin kurucusu Javier Goyeneche, okyanuslardaki atık sorununa bir nebze de olsa çözüm bulabilmek için atık kahve, plastik ve pamuklu ürünleri yeniden değerlendirdiklerini söylüyor. Ecoalf’in geri dönüşümü yapılabilen malzemeler ile yüksek kaliteli kıyafetler yapması sadece geri dönüşümü sağlamıyor. Bu ürünlerin üretim aşamasında yüzde 20 oranında daha az su, yüzde 40 oranında daha az enerji tüketiliyor. Sera gazı salınımında ise yüzde 50 oranında bir düşüş sağlanıyor. Öte yandan diğer bir geri dönüşüm malzemesi olan kullanışmış kahve çekirdekleri, UV filtreli, çevreyle dost ve koku kontrolünü doğal yollarla sağlayabilen ürünlere dönüşebiliyor.

Vintage tasarımlı akıllı bisiklet

Teknoloji günden güne ilerlerken elektrikli bisikletler de geleneksel bisikletlerin yerini almaya başladı. Elektrikli bisikletlerden Scrambler S ise vintage tasarımı ile dikkat çekiyor. Scrambler S, dış görünüşüne bakıldığında bir bisikletten ziyade, Harley Davidsonın chopper motorlarına benziyor. Özellikle off-road sürüşler için tasarlanan Scrambler S, gündelik kullanımdan ziyade daha az ziyaret edilen yollar için üretildi. Scrambler S’te hızı artırmak için beş farklı güç modu kullanılıyor ve sürücü bu hızı kendi isteğine göre ayarlayabiliyor. Scrambler’ın hidrolik frenleri hemen hemen her koşulda istenildiği zaman bisikleti yavaşlatıyor ve aynı anda aküye giden gücü durduruyor. Scrambler S, 1123 watt’lık lityum pili ile çalışıyor. Elektrikli bisiklet tam şarjla 75 kilometreye kadar yol alabiliyor. Mat siyah renkteki Scrambler S’te sarı LED farlar bulunuyor. Elektrikli bisikletin fiyatı ise 6 bin 995 dolar olarak belirlenmiş.

Güneş enerjisiyle elektronik aletleri şarj ediyor 

Uzun doğa yürüyüşleri yapmayı seviyorsanız büyük, kullanışlı ve rahat taşıyabileceğiniz bir çantaya her zaman ihtiyacınız olacaktır. Ghostek markasının ürettiği NRGcamper modelindeki çanta, doğa yürüyüşlerinizde size eşlik edebilecek rahatlıkta ve oldukça da akıllı. Çantanın en çarpıcı özelliği güneş enerjisiyle yanınızdaki tüm elektronik aletleri şarj edebiliyor olması. Doğanın içinde priz bulamayacağınız için bu özellik sizi oldukça rahatlatacak. Her ihtimale karşı bir düdüğü de bulunan çanta, su geçirmeyen özelliğiyle de sizi doğal yaşama karşı korunaklı hale getiriyor. Daha küçük modelleri de olan çanta; sağlamlığıyla da sizi yarı yolda bırakmayacak seviyede.

Depo yönetim robotları 

Fransa merkezli yeni bir girişim olan Exotec Solutions, özellikle e-ticaret depolarını optimize etmek amacıyla kullanılan Skypods adını verdikleri otomatik bir robot geliştiriyor. Girişim; siz ‘satın al’ butonuna bastığınız zaman arkada çalışan onlarca farklı insanın, sizin siparişinizi atlama ihtimalini ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Fransa’nın en büyük ikinci e-ticaret sitesi Cdiscount, bir süredir bu teknolojiyle denemeler yapıyordu ve aldıkları bir kararla önümüzdeki ay daha fazla robot ve bu robotlar için özel geliştirilen raf siparişi verdiler. Skypods, temel olarak kutu taşıyabiliyor ve bunu bir insan operatöre götürüp getirebiliyor. Skypods’un önemli özelliklerinden biri de raflar üzerinde aşağı yukarı hareket edip bir raftaki seçili kutuyu alabiliyor olması.

GPS özellikli bir ayakkabıya ne dersiniz? 

Küçükken hangimiz ışıklı ayakkabılara merak salmadık? Her adım attığımızda yanan ışıklar çocukluk anılarımızın da önemli bir parçası. Sole Power marka ayakkabı da aynen çocukluğumuzda giydiğimiz gibi ışıklı bir model. Ancak aynı zamanda akıllı bir ayakkabı. Nasıl mı? Bu ayakkabının GPS özelliği var ve kolaylıkla yolunuzu bulabiliyorsunuz. İsterseniz kablosuz özelliğiyle internete bağlanabiliyorsunuz. Hareket sensörüne sahip akıllı ayakkabı, sizin attığınız adımlarla şarj oluyor. Hatta eğer cep telefonunuzun şarjı biterse ayakkabınızdan alacağınız enerjiyle telefonunuzun şarjınızı doldurmanız mümkün hale gelebiliyor.

Çiçeklerinizi sulamayı artık unutmayacaksınız 

Bitki sulamalarınızı hangi sıklıkta yaptığınızı hatırlamanıza yardımcı olacak bir uygulamaya ne dersiniz? Planty, tam da bu noktada devreye giriyor. Tamamen ücretsiz olan Planty’i, iOS uyumlu cihazınıza indirdikten sonra sisteme giriş yapmak için iki farklı yöntem karşınıza çıkıyor. Bunlardan biri ‘Facebook ile giriş yap seçeneği iken diğeri de ‘e-posta adresiyle giriş’ olarak karşımıza çıkıyor. Sisteme girdikten sonra sizi basit bir tasarım karşılıyor. Sol alt köşede bulunan + işaretine tıkladığınızda bitkinizin fotoğrafını çekebilmeniz için kamera açılıyor. Bitkilerinizin fotoğrafını çekip bitkinize verdiğiniz ismi, bitkinin türünü ve sulama sıklığını seçerek sisteme kaydediyorsunuz. Kayıt işlemlerinden sonra bitkileriniz alt alta sıralanıyor. Platformda en altta, ortada yer alan ‘water’ kısmında tüm bitkilerinizi suladığınızı belirten bir ifade ile karşılaşıyor ve kabul ettiğinde hepsini o anda sulamış sayılıyorsunuz. Daha sonra sulama işlemi ne kadar sıklıkla gerçekleşecekse her bitki için ayrı bir geri sayım başlıyor. Sistemden bildirimleri aktif ettiğinizde ise sulayacağınız zaman size bir bildirim geliyor.

Adımları ve kalp atışını takip eden şapka 

Spor, hayatımızın olmazsa olmazı. Sağlıklı bir yaşam ya da fit bir vücuda sahip olmak için spor yapmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Spor yaparken ne kadar kalori yaktığınızı hesaplayan birtakım akıllı bileklikler var ama biz size bu sefer akıllı bir şapka önereceğiz. LifeBeam adındaki akıllı şapka, siz spor yaparken adımlarınızı kontrol ediyor ve kalp atışlarınızı takip ediyor. Şapka, Bluetooth teknolojisi ile kolaylıkla cep telefonunuzla bağlantı kurabiliyor. Her türlü hava koşuluna dayanıklı olan LifeBeam, yağmur yağsa bile bundan etkilenmiyor. Akıllı şapka ayrıca spor yaparken saçlarınızın önünüze gelmemesi için de güzel bir alternatif!

Elektrikli yolcu uçağı üreticisi Zunum Aero

Elektrikli yolcu uçağı üretme hedefiyle yola çıkan Zunum Aero, Nisan 2017’de Boeing ve JetBlue Technology Ventures gibi önemli firmalardan yatırım almıştı. Jet kiralama firması JetSuite ile anlaşan Zunum Aero, 2022’ye kadar 100 adet elektrikli yolcu uçağı üretecek. Bu uçakların Jetsuite’in jet kiralama servislerinde kullanılacağı tahmin ediliyor. Zunum Aero tarafından üretilen elektrikli yolcu uçakları, kısa mesafeli bölgesel rotalar için tasarlanıyor. 12 kişilik kapasiteye sahip olacak olan Zunum Aero uçakları yaklaşık 1.600 km yol katedebiliyor. İlk etapta tamamen elektrikli değil hibrit bir şekilde üretilmesi beklenen yolcu uçaklarının gelecekte pil teknolojisinin gelişmesiyle tamamen elektrikli olarak üretilmesi bekleniyor.