Geri Dönüşüm Yazıcısıyla Maske Üretildi

Geri Dönüşüm Yazıcısıyla Maske Üretildi

Küresel krize sebep olan yeni tip koronavirüs (Covid-19), hayatımıza maskeleri dahil etti. Ülkemizde artık açık alanlarda da kullanımı zorunlu hale getirilen maskeler, halkın en çok ihtiyaç duyduğu sağlık ürünü haline geldi. Bu kadar çok ihtiyaç duyulan bir ürün haline gelmesi ile maskelerin üretimi konusuna teknoloji de dahil oldu. Bir yandan maskelerin klasik üretimi devam ederken, teknolojinin devreye girmesi ile geri dönüşüm yazıcısı ile maskeler üretilmeye başlandı. Ayrıca yine teknolojinin yardımı ile USB şarj aleti yardımı ile kendi kendini temizleyen maskeler de hayatımıza girdi. İşte detaylar…

KURU ELYAFTAN ÜRETİLDİ

Global teknoloji üreticisi Epson, ‘Dry Fiber’ (Kuru Elyaf) teknolojisini kullanarak koruyucu yüz maskesi üretmeye başladı. Epson, maskeleri ofisteki kağıtları geri dönüşümle yeniden kullanılabilir hale getiren PaperLab ürünüyle üretmeyi başardı. Japonya’da bulunan fabrikasında yürüttüğü çalışmayla atık kâğıt yerine elyaf malzemeler kullanan Epson, maskelerle çalışanlarını Covid-19 salgınına karşı korumayı hedefliyor. Üretilen 100.000 cerrahi maske, Epson’un üretim hatlarında çalışanları tarafından kullanılıyor.

NASIL ÜRETİYOR?

Epson’un ‘Dry Fiber’ teknolojisi, kullanılan kağıtları yeni kullanılabilir kağıtlara dönüştürürken üç aşamadan geçiriyor: Defibrasyon (lifleri ayrıştırma süreci), tekrar birleştirme süreci ve kâğıda dönüştürme süreci. Bu kuru işleme süreci, küçük bir döngüde kâğıt üretmeyi mümkün kılıyor. Bu teknoloji, sistemin içinde belirli bir nem seviyesini sağlamak ve liflere ayrıştırılmış kağıtları tekrar bir araya getirmek için az miktarda su kullanıyor. Ofisler için kompakt bir kağıt geri dönüşüm sistemi gibi çalışan sistem, toplama, imha, lojistik ve güvenlik süreçlerinde kolaylık sağlıyor.

1 BARDAK SU TÜKETİYOR

‘Dry Fiber’ teknolojisi neredeyse su kullanmadan kağıt üretiyor. Genellikle tek bir A4 sayfa kağıdını üretmek için yaklaşık bir bardak su kullanıyor. Suyun değerli bir global kaynak olduğunu bilen Epson, bu nedenle kuru bir proses tasarladı.

USB İLE KENDİNİ TEMİZLEYEN MASKE GELİŞTİRİLDİ

İsrailli bilim insanları, USB şarj aletiyle kendini temizleyen ve tekrar kullanılabilen bir maske geliştirdi. 70 derece sıcaklıkta üzerindeki virüsleri yok edebilen maske yaklaşık 20 kez dezenfekte edilebiliyor.