GELECEK SENARYOLARINA HAZIR MISINIZ?

GELECEK SENARYOLARINA HAZIR MISINIZ?

Fütüristler Derneği Başkanı Nuri Çankaya, 2030 ve sonrasına biyoteknoloji, nanoteknoloji ve yapay zekâ olmak üzere 3 trendin yön vereceğini ve gelecek senaryolarının da bu konseptler çerçevesinde şekilleneceğini söylüyor.

Türkiye’de sosyal yaşamın ve iş hayatının gelecekte nasıl şekilleneceğine dair uzgörülerde bulunmak ve multidisipliner çalışmalar yapmak üzere kurulan Fütüristler Derneği, 10 yılı geride bıraktı. Fütüristler Derneği Başkanı Nuri Çankaya, aynı zamanda Microsoft Orta Doğu ve Afrika Bölge Pazarlama Müdürü olarak görev yapıyor. Çankaya, fütürizmi, ‘olası bir gelecek senaryosuna şimdiden hazır olup bu senaryoyu şekillendirebilmek’ olarak tanımlıyor. Türkiye’nin fütürizm konusunda bilinçlendiğini ve pek çok şirketin gelecek senaryoları hakkında kendilerinden danışmanlık aldığını belirten Nuri Çankaya, özellikle eğitim sektöründe önemli adımlar atıldığını dile getiriyor. Üniversite ve liselerle işbirliği yaptıklarını söyleyen Çankaya, “Üniversite ve liselerde geleceğin meslekleri hakkında bilgi veriyoruz ve bu kurumların müfredatlarının bu sistematiği karşılayıp karşılamadığını sorguluyoruz.” diyor. Türkiye’de teknoloji üreten şirketlerle özellikle de otomotiv ve beyaz eşya sektörleriyle omuz omuza çalıştıklarını ifade eden Çankaya, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu şirketlere gelecekteki tüketicinin hayatını senaryolaştırarak veriyoruz. Bu senaryo da ürün ve üretimlerdeki inovasyonu ortaya çıkarıyor.” Bu bakış açısından yola çıkarak Fütüristler Derneği Başkanı Nuri Çankaya ile 2030 ve sonrasında bizi ne gibi gelişmelerin beklediği hakkında konuştuk.

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE ÖNEMLİ GELİŞMELER OLACAK

Fütüristler Derneği Başkanı Nuri Çankaya, 2030 ve sonrasına 3 trendin yön vereceğini vurguluyor: Biyoteknoloji, nanoteknoloji ve yapay zekâ… Çankaya, gelecekte öne çıkacak gelişmeler hakkında ise şu bilgileri veriyor: “2100 yılında şehir içinde otomobil kullanmayacağız çünkü otomobiller kendini kullanıyor olacak. 2030’a gelmeden işlem gücünün 1 doların altına indiğine şahit olacağız. Yani 2020’de bir bilgisayar 1 TL’nin altına düşecek. Her yerde, her cihaz birbirine bağlı hale gelecek.Internet of things’ yani ‘nesnelerin interneti’ hayatımıza çok hızlı bir şekilde girdi ve pek çok şeyi değiştirecek.” En önemli inovatif adımların sağlık sektöründe yaşanacağına dikkat çeken Çankaya, “Sağlık, en önemli para harcama kalemlerimizden biri. Yapay olarak 3 boyutlu yazıcıda kalp kapakçığı basabiliyoruz. Bu kalp kapakçığını insan dokusuyla birlikte 3 hafta beklettiğinizde, özel koşullarda bireyin hücreleri 3D boyutlu baskı makinesinden çıkmış kalbin yapısını ele geçiriyor ve sizin kalbinize dönüşüyor. Yani inorganik bir yapı, organik bir yapıya dönüşüyor. Bu vücuda takıldığında bozuk olan kalp kapakçığı tamir edilmiş oluyor. Laboratuvar ortamında kulak, deri hatta damar üretilebiliyor. Özellikle damar tıkanıklıklarında kendi vücudunuzdan metrelerce damar üretilebilecek olması büyük bir gelişme.” diyor.

GİYİLEBİLİR AKILLI TEKNOLOJİLER YÜKSELİŞE GEÇECEK

İletişim ve internetin üretimi otomatize ettiğini belirten Nuru Çankaya, 1 doların altına inen çipler sayesinde makinelerin birbirleriyle konuştukları bir dünyadan bahseder hale geldiğimizi vurguluyor. Bilişim sektörünün farklı bir boyuta doğru ilerlediğini dile getiren Çankaya, “İnternet aracılığıyla üzerimizdeki giyilebilir cihazlar, diğer cihazlarla iletişime geçmeye başladı. Kaç kilometre yüründüğü, kalp atışının ne kadar değiştiği, kaç saat uyunduğu gibi bilgileri net bir şekilde ölçmeye başladık. Polo’nun 2020 ve sonrasında ürettiği tüm tişörtlerde kalp ritminizi ölçmek ve gün içindeki faaliyetleri diğer cihazlara haber vermek gibi çipler yer alacak. Babolat raketlerini bir çiple satın alabiliyorsunuz. Tenis oynarken topa ne kadar hızla vurduğunuzu ya da vücudunuzun hangi kısımlarını çalıştırdığınızı hesap ederek hangi konularda kendinizi geliştirmeniz gerektiği hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Kısa vadede giyilebilir cihazlar çok büyük bir trend ve moda haline gelecek. Vücudunuzdan çıkan toksin miktarına göre herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığını bile analiz edebilir durumdayız. Gözlük konusunda önemli gelişmeler olacak. Gözlükler internete bağlı cihazlar haline geliyor ve bunun örneklerini görmeye başladık. İnternete bağlanabilen kontakt lensler şu an deneme aşamasında. Gözünüzde sürekli bağlı bir yapı düşünün. İnsan beyni ile doğrudan temasta olan tek yer göz. Beynin elektrikle çalıştığını düşündüğümüzde göz hem en yakın hem de direkt temas edebilir bir noktada. Bu nedenle bu alandaki inovasyonların çok farklı olacağını düşünüyoruz. Bu da çok fazla şeyi değiştirecek. Gelecekte ezbere dayalı bir eğitim sisteminin çalışmayacağı çok net. Bütün öğrenciler gözlerini açıp kapattıklarında online olacaklar. Ve her şeyi görebilecekler. Bu nedenle eğitim sektöründe daha çok anlamı sorgulayan bir yapı öne çıkacak.” yorumunda bulunuyor.

NESNELERİN İNTERNETİ TÜM SEKTÖRLERİ ETKİLEYECEK 

Google’ın yakın zamanda satın aldığı Nest şirketinin sadece termometre üreten bir şirket olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizen Nuri Çankaya, “Nest şirketi ev elektroniğine yönelik çözümler sunuyor. Akıllı bir termometre dışarıdaki ve içerdeki havayı ölçerek en optimum enerji tasarrufunu sağlıyor. Bulaşık ve çamaşır makinenizle haberleşiyor. Suyun hangi saatler arasında kullanıldığında ucuz olduğunu biliyor ve o saatlerde makineleri kullanıyor. Dış hava sıcaklığını bildiği için çamaşır makinenizdeki çamaşırın kurutma ayarını yeterli düzeyde yapıyor. Çamaşırlarınız makineden çıktığında, kuruyacağı ısı optimize edilmiş oluyor. Buzdolabı elektriği kullanacağı saati elektrik üreticisiyle haberleşiyor. Bunların hepsi gerçek… Evinizdeki diğer cihazlarla konuşabilen bir platformdan bahsediyoruz. Bu da bireyi çok etkiliyor. TV ile konuşmak, telefonla bazı entegrasyonlar yapmak, camlarımızdaki filmlerin ayarlandığı güneş ışığının doğru ayarlandığı durumlarda önemli aşamalar kaydedilebilir. Nesnelerin interneti tüm sektörleri etkileyecek.” diyor.

3 BOYUTLU YAZICILAR PEK ÇOK EVE GİRECEK

Nesnelerin internetinin giyilebilir teknolojileri de tetiklediğini ifade eden Nuri Çankaya, bu sürece artırılmış gerçekliğin de eklenmesiyle çok daha farklı bir bakış açısının öne çıktığını söylüyor. 3 boyutlu yazıcıların 5 bin doların altına ineceği yakın gelecekte 3 boyutlu yazıcıların birçok eve gireceğini dile getiren Çankaya, şu yorumda bulunuyor: “Misafirlerinize özel tabaklar üretebileceksiniz. Makineniz bozulduğunda yedek parçasını üretebileceksiniz. Su şişesi üretmek istiyorsanız, su şişesinin tasarımını internetten 1 dolara satın alıp basabilirsiniz. Her şeyi basabilir hale geliyorsunuz. Şu anda yazıcı sektörü mürekkepten kazanıyor. Bu nedenle mürekkeplerin ucuzlamasını bekliyoruz. 3 boyutlu yazıcılar şu an bir hayal gibi gelebilir. Bu cihazların çiple entegre olduğu noktayı düşünmemiz gerekiyor.”

GELECEĞİN MESLEKLERİ

Doku Mühendisliği (Tissue Engineers): Mühendisler günümüzde yapay cilt, kıkırdak, hayvan bağırsağından kalp yapabiliyorken, laboratuarlarda tüm organları yapabilecekler.
Gen Programcıları (Gene Programmers): Dijital gen haritaları laboratuvarlarda teknisyenler tarafından, tek gen üzerinden bilgi alarak kodlar yazabilecek ve çeşitli hastalıkları tedavi edebilecek.
Modern Çiftçilik (Pharmers): Genetik değişime uğratılmış hayvan ve sebzeler, yüksek düzeyde protein içeren süt, antibiyotik içeren çeşitli sebzeler yaratılacak.
Frankenfood Gözlemleme (Frankenfood Monitors): Genetik olarak değişime uğramış tarım ve hayvancılıkta, doğal olanlarla bir araya gelmesini engelleyecek kontrol mekanizması kurulacak.
Bilgi Tarayıcılar (Data Miners): Kullanıcılar adına araştırma yapacak ve karar verecek mekanizmalar oluşacak.
Hot-line Yardımcı (Hot-line Handymen): Tamircilerin yerini 3 boyutlu hologramlar alacak. Sorunlar böylelikle yerinde tespit edilip çözülecek.
Gerçek Oyuncular (Virtual-reality Actors): Günümüzdeki ‘izle’ ve ‘öde’nin yerini ‘oynat ve öde’ alacak.
Narrowcasters: İleride yayıncılık daha bireysel olacak. Koku ve tatlar kullanılarak insan beynine reklamlar gönderilebilecek. Pazarlama yeni bir boyut kazanıp bireysel pazarlamaya dönecek.
İnsan Simulatörleri (Turing Testers): Beynimizi simüle edebilecek yapılar ortaya çıkacak. Bizim adımıza mesajlarımıza bile cevap verebilecek. Bunlara internet hizmetçisi bile denebilecek.
Bilgi Mühendisleri (Knowledge Engineers): Bilgi mühendisleri ve yapay zekâ pazarlamacıları öne çıkacak.

Sosyal Medya İle Değişen Tatil Anlayışımız