GELECEĞİN İZİNDE…

GELECEĞİN İZİNDE…

Çok yakın bir zaman öncesine kadar sadece hayal gibi gözüken teknolojik ürün ve hizmetler, geleceğe bugünden yön veriyor.

Yakın gelecekte her ürün ya da hizmet, hedef kitlesinin hayatını daha da kolaylaştırmaya yönelik olarak dizayn edilecek. Nasıl mı? Hemen birkaç örnek verelim. Otomobiliniz, kendine kendine park edebilecek, özel kalemlerinizle kâğıda değil, havaya bile çizim yapabileceksiniz. Giyilebilir teknolojilere yönelik gelişmeler sayesinde sağlık sektörü de farklı bir yapılanmanın içine girecek. Pek çok hastalığa yönelik önlemler almayı sağlayan akıllı kıyafetler sayesinde çok daha tedbirli olabileceğiz. Bu tip proje ve hizmetlerin sayısı büyük bir hızla artacak. Yapmamız gereken tek şey ise arkamıza yaslanıp teknolojinin bize sunduğu nimetlerden sonuna kadar faydalanmaya çalışmak…

OTOMOBİLİNİZİ AKILLI SAATİNİZLE PARK ETMEYE NE DERSİNİZ?

Otomotiv sektörünün köklü markaları arasında yer alan BMW, yeni dönemde otomobillerine ekleyeceği ve hedef kitlesinin hayatını büyük ölçüde kolaylaştıracak farklı bir uygulamayla dikkat çekiyor. Akıllı park uygulaması olarak öne çıkan bu sistem sayesinde otomobil, gideceği yeri mekânın dijital haritası üzerinden saptayabilecek. Daha sonra belirlenen alana da kendi kendine park edebilecek. BMW’nin ‘Remote Valet Parking Assistant’ adını verdiği bu sistem, uzaktan bir akıllı telefon veya akıllı saate kurulacak bir uygulamayla aktif edilecek. Otomobil, etrafında konumlandırılan lazer sensörler sayesinde çevresinde olan her şeyi fark edebilecek ve hiçbir yere çarpmadan rahatça istediği alana park edebilme özgürlüğüne kavuşacak. BMW i3’te ise şu anda tek tuşla otomatik park etme sistemi bulunuyor.

MEME KANSERİNİ ERKENDEN TEŞHİS EDEBİLMEK ELİNİZDE…

Teknolojinin gelişmesi pek çok sektöre özel yenilikçi atılımları da beraberinde getiriyor. İnovatif yeniliklerin insan hayatını değiştirdiği en önemli sektörlerden biri de sağlık. Parmak ucu kadar küçük bir çiple hormon kontrolü yapmak, akıllı atlet ile meme kanserini erkenden teşhis etmek artık hayal değil. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırmakla kalmıyor aynı zamanda yaşam kurtarıyor. Giyilebilir teknolojiye yönelik olarak geliştirilen ürünler, pek çok sınırı ve zorluğu ortadan kaldırıyor. Kalp ritmini ölçen akıllı tişört, tansiyon ölçen akıllı bileklik gibi örneklerin sayısı hızla artıyor. Bu konuda öne çıkan en yeni projelerden biri de Cyrcadia tarafından tasarlanan ve meme kanserini erkenden teşhis eden spor sutyeni. Radyasyona maruz bırakmayan cihazla göğsü sürekli görüntülemek mümkün. Ayrıca cihaz görüntülediği bilgileri direkt olarak doktorunuza da gönderiyor.

SONY’DEN ÖZEL MODÜLLÜ AKILLI GÖZLÜK

Hâlihazırda hem saat hem de bileklik alanında giyilebilir cihazlarını piyasaya süren Sony, çok daha farklı bir teknolojiyle kullanıcıları şaşırtmaya hazırlanıyor. Şu anda prototip olan ve hakkında detaylı bilgi bulunmayan bu modül, takıldığı gözlüğü akıllı hale getiriyor. Her gözlüğe uyum sağlayan modül, kolaylıkla gözlüğe tutturulabiliyor ve 40 gram ağırlığıyla rahatça kullanılıyor. 0.23 inç’lik ekranı 640×400 piksel çözünürlük sunan modülün yeni geliştirilen bir OLED ekrana sahip olacağı da söylenenler arasında. Bu teknoloji piksel boyutlarını azaltıyor ve ekranın açık alanlarda okunabilir olmasını sağlıyor.

İçerisinde ARM Cortex A7 barındıran modülün pilinin ise 400 mAh olacağı söyleniyor. Bunların yanı sıra 802.11b/g/n kablosuz bağlantı ve Bluetooth 3.0 özelliklerinin de yer alacağı belirtiliyor. İlk etapta yalnızca geliştiricilere verilecek olan modülün her türlü kullanıma uygun olduğunu belirten Sony, spor yapanlar için daha kullanışlı olabileceğinin altını çiziyor. İstendiği takdirde cihaz; golf, tenis ve koşu gibi sporlar için özelleştirilebiliyor.

HAYALET YÜZÜCÜ

ABD, düşman sularında bilgi toplayacak elektronik bir balık geliştirdi. ‘Silent Nemo’ adlı casus balık, tehlikeli sularda görev yapacak ve mayın tarama gibi zorlu görevlerde kullanılacak. Uzaktan bakıldığı zaman ton balığından farksız bir görünüm sergileyen Silent Nemo, kuyruk ve yüzgeç hareketleriyle gerçek bir balık gibi hareket edebiliyor. 1.5 metre uzunluğunda ve 45 kilo ağırlığındaki casus balık, tamamlandığı zaman kamera ve birçok alıcı taşıyacak. Oyun kontrol cihazı bir kumandasının yanı sıra balık, verilen bir görevi tek başına da gerçekleştirebilecek. Donanma casus ton balığına ‘Sessiz Nemo’ adını vermiş olsa da, Washington’daki tersanede geliştiricileri tarafından ‘Ghost Swimmer’ (Hayalet Yüzücü) olarak adlandırılıyor. Silent Nemo’nun 2015’te denenmesi planlanıyor.

DÜNYANIN EN KÜÇÜK 3 BOYUTLU ÇİZİM KALEMİ: LIX

Dijital ortamda hazırladığı modelleri 3 boyutlu yazıcılar ile basmak yerine, 3 boyutlu olarak çizmeyi tercih edenler için tasarlanan, dünyanın en küçük 3D çizim kalemi LIX, küçüklüğü, hafifliği, sessizliği ve konforlu kullanımıyla hedef kitlesine havaya yazma ve çizim yapma fırsatı sunuyor. İleri teknolojisi ve şık tasarımıyla dikkat çeken LIX, tasarımcı, mimar ve stilistlerin yanı sıra 3D baskıya ilgisi olan tüm kullanıcılar için tasarlanmış harika bir ürün. LIX’i kullanıma hazır hale getirmek için ise güç kablosunu bağlamak ve bir dakikadan az bir süre gerekli sıcaklığa gelmesini beklemek yeterli. Renkli plastiği hızla eritip soğutarak dilediğiniz gibi şekillendirmenize imkân sağlayan 3D çizim kalemi, siyah ve beyaz olmak üzere iki renkte üretilmiş.

BEBEK İZLEME CİHAZI OLMAYAN KALMAYACAK 

Kaliforniya merkezli teknoloji firması Sproutling, ebeveynlerin yardımcısı olacak ve bebeklerinin daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmesi için onlara yol gösterecek akıllı bebek izleme cihazı Sproutling’i geliştirdi. Bebeğinizin uyku alışkanlıklarını izleyerek akıllı telefonunuza yüklediğiniz uygulama ile sizi bilgilendiren Sproutling, bebeğinizin ayak bileğine uygun olarak tasarlanmış giyilebilir bir bant. Akıllı sensör donanımı olan bant hem bebeğin kalp ritmini ve vücut sıcaklığını ölçüyor hem de hareketi ve konumu hakkında gerektiğinde size bir uyarı gönderiyor. Yumuşak yapısı ve hava geçirmesi sayesinde bebeğinizin hassas teninde rahatlıkla kullanabileceğiniz cihaz, tıbbi açıdan kullanıma uygun. Su geçirmez silikonlu yapısı ile kullanıcılarına yıkama kolaylığı da sunuyor. Sproutling yanında bir de bebeğin bulunduğu ortamın sıcaklığını, nem oranını ve ses seviyesini ölçen akıllı şarj cihazı ile satışa sunuluyor.

DÜNYANIN İLK AKILLI VALİZİ

İnternet bağlantılı seyahat ürünleri geliştiren New York merkezli teknoloji şirketi Bluesmart, dünyanın ilk akıllı valizini geliştirdi. Akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulama ile kontrol edebileceğiniz akıllı valizi uzaktan kilitleyebileceğiniz gibi onunla olan bağlantınızı güvendiğiniz kişilerle paylaşmanız da mümkün. Sahibinden uzaklaştığı zaman otomatik olarak kendini kilitleyen akıllı valiz ile ağırlıkla ilgili endişeler de son buluyor. İçindeki dijital terazi ile valizinizin kaç kilo olduğunu uygulama üzerinden de takip edebiliyorsunuz. Seyahat esnasında yanınızda bulunan cihazlarınızı şarj edebilmenizi sağlayan süper güçlü dâhili bir bataryası bulunan Bluesmart’ın, akıllı telefonunuzu altı kez şarj edecek kapasitesi var. Valizinizi bir yerde unutmanız durumunda ise üzerindeki yakınlık sektörü sayesinde telefonunuz aracılığı ile sizi uyarıyor.

Giydiğimiz Her Şeyin Akıllandığı Bir Dünyaya Doğru