Facebook ve Instagram’a Alkol ve Sigara Sınırlaması

Facebook ve Instagram’a Alkol ve Sigara Sınırlaması

Facebook, kendisi ve Instagram içerisindeki alkol, elektronik sigara ve tütün ürünleri ile alakalı tüm özel satışları ve ticareti yasakladı. Buna ek olarak önemli bir adım daha atıldı. Bundan sonra alkol, elektronik sigara ve tütün ile alakalı birçok paylaşım sadece 18 yaş üstündeki kişilere gösterilecek.

Kullanıcıların paylaştığı alkol ve sigara içeren gönderileri 18 yaşın altındaki kişiler göremeyecek. Paylaşımlar yapay zekâ yardımı ile otomatik olarak gizlenecek.

Facebook tarafından yürürlüğe koyulan ve bünyesinde barındırdığı Instagram’ı da etkileyen kural her iki platform üzerinde ürünlerin satışını ve hatta çekiliş ile hediye edilmesini bile kapsıyor.

GELECEKTE DAHA BÜYÜK ADIMLAR ATILACAK

Instagram başta olmak üzere alkol ve tütün satışı yapan tüm Facebook gruplarını kapsadığı belirtilen yasak, özellikle çocuklar için hayati önem arz ediyor. Evet, çocuklar gündelik yaşamlarında da bu ürünlere ulaşabiliyor ancak bu yaş gurubu için art arda çıkan reklamların da oldukça kötü etkileri bulunuyor.

Firma, Marketplace içerisinde alkol ve tütün satışına uzun süredir izin vermiyor. Bu adımla birlikte mücadele daha iyi hale geliyor. Ayrıca gelecekte daha büyük adımların atılacağı da söyleniyor.

KURALLARA UYMAYANLARA CEZA VERİLECEK

Facebook ve Instagram’da çok sayfa sayfa ve grup mevcut. Uygulamaya konacak olan yeni kurallar gereği, ihlal yaptığı tespit edilen sayfa ve grup yöneticileri cezalandırılacak. Sosyal medya devinin almış olduğu yeni karar ile kullanıcılarını kötü alışkanlıklara karşı korumak istediği görülüyor. Geçtiğimiz yıl ABD’nin önde gelen elektronik sigara üreticilerinden Juul, Instagram’da kendi ürünün tanıtımını yapmıştı.

Ancak satılan ürün gençler arasında salgına neden olduğu iddia edilmişti. Bu hafta içerisinde konuyla ilgili yeni bir kongre düzenlenecek ve Juul yetkililerinin ifade vermesi bekleniyor. Facebook’un almış olduğu yasaklama kararının bu haftaki kongre ile alakası olmadığı belirtiliyor.

FACEBOOK, KISA SÜRE ÖNCE DEV BİR CEZA YEMİŞTİ

Bu cezanın arkasında Cambridge Analytica‘nin 87 milyondan fazla kişinin kişisel bilgilerine habersiz olarak ulaşması yer alıyor. Daha sonra sayısı artan bu verileri kullanarak Amerika Birleşik Devletleri seçimlerinde özelleştirilmiş propaganda çalışmaları yapıldığı belirtilmiş, konu hakkında CEO Mark Zuckerberg ABD kongresi karşısında ifade dahi vermişti. ABD Federal Ticaret Komisyonu, kısa süre önce önemli bir karar vermiş ve sosyal medya platformu Facebook‘u tam 5 milyar dolar para cezasına çarptırılmıştı.