Eyvah Telefonum Nerede?

Eyvah Telefonum Nerede?

Türkiye’de insanların %86’sı, sosyal bir ortamda ne yapacaklarını bilmediklerinde cihazlarına sarılıyor.

İnternet bağlantılı cihazlar insanların birbirleriyle iletişim halinde olmasını sağlamak için vazgeçilmez hale geliyor. Ancak çoğu kişi için bu cihazlar, başkalarıyla etkileşime girmek istemedikleri çeşitli sosyal durumlarda ihtiyaç duydukları koruyucu bir örtü vazifesi görüyor.

Kaspersky Lab tarafından yapılan yeni bir anket, bu davranış eğiliminin Türkiye’deki kullanıcıların %88’inde görüldüğünü doğruladı. Katılımcılar, başkalarıyla konuşmak istemediklerinde meşgul gibi görünmek için cihazlarını kullandığını belirtti. Bu da internet bağlantılı cihazları her koşulda koruma altına almanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Bir kafede arkadaşınızı beklediğinizi düşünün. Kafe epey kalabalık ve çevrenizde insanlar sohbet ediyor. Siz bu durumda ne yaparsınız? Tanımadığınız biriyle sohbete mi başlarsınız? Cebinizden veya çantanızdan telefonunuzu çıkarıp arkadaşınız gelene kadar oyalanır mısınız? İnternet bağlantılı cihazınıza bakmak varken neden diğer insanlarla konuşasınız, hatta göz teması kurarsınız ki?

TELEFONLARA SARILIYORUZ!

Gerçek şu ki cihazlarımızı kullanma şeklimiz etrafımızdakilerle iki çift laf etmekten ve hatta kibar davranmaktan kaçınmayı kolaylaştırıyor. Kaspersky Lab tarafından yapılan yeni araştırma; Türkiye’de insanların %86’sının, sosyal bir ortamda ne yapacaklarını bilmediklerinde cihazlarına sarıldıklarını ortaya koyuyor. Ayrıca bu cihazlar, meşgul görünmeye veya başkalarından kaçınmaya çalışmadıklarında dahi insanların oyalanmak için ilk başvurduğu şeyler oluyor. Araştırmaya Türkiye’den katılanların %46’sı cihazlarını her gün vakit öldürmek için kullandığını, %53’ü ise günlük oyalanma ihtiyaçlarını gidermek için kullandığını belirtti.

Vakit geçirme aracı olarak kullanılmalarının yanı sıra bu cihazlar, her gün karşılaşılan durumlarda önemli işleri halletmek için doğrudan başka bir insanla konuşmaktan kaçınmak isteyenlerin de hayatını kurtarıyor. Türkiye’de kullanıcıların yaklaşık üçte biri (%34); taksi çağırmak veya gidecekleri yerin yolunu öğrenmek gibi şeyleri, başka bir insanla konuşmaktan daha kolay buldukları için web siteleri veya uygulamalar üzerinden yapmayı tercih ediyor.

Doğrudan iletişimden kaçınmamızı veya günlük yaşantımızda önemli bir boşluğu doldurmamızı sağlayan bu cihazlara her an bağlı olmamız, kullanılmaz hale geldiklerinde panik yaşamamıza neden olabiliyor. Türkiye’de insanların neredeyse üçte biri (%30), internete bağlı bir cihaz olmadan eğlenemeyeceklerinden endişe ediyor. %15’lik bir kesim ise cihazları çalışmazsa meşgul gibi görünemeyeceklerinden kaygı duyuyor.