Eğitim Aplikasyonları Dershanelerin Yerini Aldı

Eğitim Aplikasyonları Dershanelerin Yerini Aldı

İnternetle birlikte mobil uygulamalar hayatımızın her alanında söz sahibi olmaya başladı. Sağlık, spor, yemek, diyet, eğlence, basın-yayın hatta ibadet uygulamaları günlük yaşamımızın ayrılmaz parçası haline gelirken eğitim de bu dönüşümden olabildiğine etkilenen sektörlerin başında yer almaya başladı. Eğitim konusunda sayısız aplikasyon artık hayatımıza girdi. Yeni nesil öğrenciler de dijital dünyanın imkânlarından en üst seviyede faydalanıyor. Dershaneler ve özel derslerin yerini artık mobil uygulamalar almaya başladı. Öğrenciler ders çalışırken ve sınava hazırlanırken çözemedikleri problemleri eğitmenlere kolayca sorarak dakikalar içinde cevap alıyor. Üstelik tüm bunları akıllı telefon ile yapmak mümkün oluyor.

Sınavlara hazırlanırken öğrenciler artık ders videolarından ve sanal kütüphanelerden faydalanıyor. Fakat soru çözerken karşılaşılan zorluklar için hâlâ desteğe ihtiyaç duyuluyor. Yeni sistemde dershane işlevi gören temel liselere ve özel derslere alternatif olan mobil uygulamalarla sınavlara hazırlanmak daha ekonomik ve daha etkili. Aileler de telefonu ellerinden düşürmeyen çocuklarına bu sebeple kızsa da doğru amaç için kullanılan uygulamalardan memnun görünüyor.

NASIL ÇALIŞIYORLAR?

Sınava hazırlanmanın kolay yollarından olan mobil uygulamalar, öğrencilerin çözemedikleri soruların çözümlerini tek tuşla almalarına imkân sağlıyor. Kullanıcı sorunun fotoğrafını çekiyor, gönderiyor ve çözümü dakikalar içinde cep telefonuna geliyor.

YKS, LGS, KPSS ve ALES sınavlarına hazırlanan öğrencilerin yol arkadaşı olan mobil uygulamaları, App Store ve Google Play’den ücretsiz olarak indirmek mümkün. Bazı uygulamalar öğrencileri, ücretsiz deneme sınavına alıyor. Sonrasında ihtiyaçlarına göre diledikleri paketi satın alan öğrenciler, ders çalışmanın rahatlığını yaşayabiliyor. 100 binlerce öğrencinin indirdiği uygulamalar öğrencilerin ihtiyaçlarına göre şekillenip, kullanım yaygınlıklarını da artırmayı başarıyor.

DERSHANENİN 10’DA 1’İ FİYATINA 10 KAT HIZLI

Son yıllarda sınav ve eğitim sistemi üzerinde yapılan çalışmalar çerçevesinde, dershane ve hazırlık kurumlarıyla ilgili birtakım önemli değişiklikler hayata geçirildi. Günümüzde sınavlara hazırlık için hafta içi ve hafta sonu programlarıyla tamamlayıcı kurslar veren kurumlar var ve bunların fiyatları 8 bin TL ila 18 bin TL arasında değişiyor. Velilerin ve sınavlara hazırlanan yetişkinlerin bütçelerini sarsan dershanelere ekonomik olarak da alternatif çözüm oluşturan Kunduz, dershane ve özel derse göre en az 10 kat daha hızlı, 10 kat daha ekonomik.

ALANINDA BAŞARILI EĞİTMENLER CEVAP VERİYOR

Dershane veya özel dersle sınavlara hazırlananların en büyük sorunlarından biri, ders çalışırken çözemedikleri sorular için anında destek alamamak olarak öne çıkıyor. Bu tip uygulamalara gönderilen sorulara dakikalar içinde dönüş almak mümkün. Aplikasyon üzerinden iletilen sorular çoğu zaman profesyonel öğretmenler ve ÖSYM sınavında derece yapmış üniversite öğrencileri tarafından cevaplanıyor. Aplikasyonlarda hizmet veren öğretmenler de özenle seçiliyor. Performanslarına hem kullanıcılar hem de uygulama yöneticileri tarafından dikkat ediliyor.

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞME ORANI YÜKSEK

Peki, kullanımı, ulaşımı, etkileşimi kolay olan bu uygulamaların başarı seviyesi nedir? Bir eğitim aplikasyonu olan Kunduz, bu sorunun cevabını bulmak için kendi kullanıcıları ile anket gerçekleştirmiş. Ankete göre, bu yılki Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) Kunduz’la hazırlanan öğrencilerden 830’uyla yapılan ankete göre öğrencilerin yüzde 92’si, sınava hazırlık ve YKS performansında aplikasyonun önemli ölçüde faydası olduğunu söyledi. Uygulama ile YKS’ye hazırlanan öğrenciler arasında üniversitede bir bölüme yerleşme oranı ise %90 olarak belirlendi. Ankete katılanlardan alınan bilgiye göre, her 10 öğrenciden 9’u sordukları soruların çözümlerine 5 tam puan veriyor ve öğrencilerin yüzde 86’sı Kunduz’u tavsiye ediyor. Ayrıca bu yılki YKS’de ilk 10 bine girenler arasında, şimdiye kadar belirlenen 124 Kunduz öğrencisi bulunuyor.

ZENGİN SORU BANKASI VE EĞİTİM KOÇLUĞU

Kunduz’un yanı sıra eğitim aplikasyonlarını kullanan öğrenciler, farklı derslerde sorularını diledikleri zaman sorabiliyor. Soruların cevapları ortalama 10 dakika içerisinde çözüm garantisiyle eğitmenler tarafından hazırlanarak görsel şeklinde öğrencinin telefonuna iletiliyor. Öğrenciler soru göndermenin yanı sıra, uygulamalarda yer alan soru bankalarından, kütüphanelerden de faydalanabiliyor. Bu bölümlerde her ders ve konu için farklı zorluk seviyelerinde sorular ile çözümleri bulunuyor. Öğrenciler ayrıca sınava hazırlık süreciyle ilgili akıllarına takılanlar için uygulamaların destek ekiplerinden “Eğitim Koçluğu” gibi yardımlar da alabiliyor.

SORU SORMAK VE CEVAP ALMAK ÇOK KOLAY

Günümüzde tam bir teknoloji canavarı olan öğrencilerin mobil uygulamaları kullanabilmeleri onlar için oldukça kolay. Öğrenciler karşı karşıya kaldıkları ve çözemedikleri soruların fotoğrafını çekerek veya daha önceden çekilmiş bir sorunun fotoğrafını yükleyerek veya kamerayı sorunun üstüne tutarak, soru gönderebiliyor. Bazı uygulamaların ana ekranı, doğrudan soru fotoğrafı çekimine olanak sağlayacak şekilde kamera işlevine de sahip. Bu sayede uygulamayı açar açmaz soru fotoğrafı çekmek ve göndermek mümkün oluyor. Öğrenci soru görüntüsünü hazırladıktan sonra sorunun bağlı olduğu dersi seçiyor sorusunu gönderiyor. Öğrenci eklemek istediği bir yorum veya sorun varsa “Yorum Ekle” kısmından yazabiliyor. İlgili eğitmenlere ulaşan sorunun kapsamlı ve açıklamalı çözümü dakikalar içinde öğrencilere gönderiliyor. 

ÜÇ OKUL ARKADAŞI TARAFINDAN KURULDU

Son dönemlerde öğrenciler arasında ilgi gören eğitim aplikasyonu Kunduz’un kurucuları olan Başar Başaran, Melih Şener ve Barış Bilgiç önce İzmir Fen Lisesi’nde, sonrasında da Boğaziçi Üniversitesinde sıra arkadaşı. Sınav hazırlığını iyi bilen Kunduz kurucular, girdikleri tüm sınavlarda ilk 500’de yer almayı başardı. Kunduz’un sahip olduğu teknolojiyi Boğaziçi Üniversitesi’nin yanı sıra, Stanford Üniversitesi’nde yaptıkları çalışmalarla geliştiren Başar, Melih ve Barış’ın şimdiki hedefi ise Kunduz’u başta Hindistan ve ABD olmak üzere dünya çapında kullanılacak hale getirmek.   

YÜKLEMESİ VE DENEMESİ BEDAVA

Şimdiye kadar 500 binden fazla indirilen Kunduz’un başarısı Apple’ın da ilgisini çekti ve geçtiğimiz sene Günün Uygulaması olarak lanse edildi. Kunduz mobil uygulamasını indirmek ücretsiz. Uygulamayı indiren öğrenciler Kunduz’u deneyimleyebilmeleri ve faydasını görebilmeleri için ücretsiz soru haklarına sahip oluyor. Deneme süreci sonlandığında soru sormaya devam edebilmek için öğrenciler kunduz.com web sitesinde bulunan üyelik paketlerinden satın alabiliyor. Kunduz’u Android ve iOS işletim sistemi yüklü cihazlarda kullanmak mümkün. Öğrencilerin sınav hazırlığı döneminde zorlandıkları soruları sorarak, hızlı bir şekilde cevaplarını alabildikleri bir servis sağlayan Kunduz, Türkiye’deki eğitim ağında 20 bin aktif eğitmene sahip ve bugüne kadar toplamda 8 milyon sorunun yanıtlanmasına aracılık etti. Ortalama 10 dakikalık cevaplama süresi ve görüntü tanıma teknolojileri ile rakiplerinden ayrışan Kunduz’un Türkiye’nin yanı sıra Hindistan ve ABD’de ofisleri bulunuyor.

KUTU

Popüler olan bazı eğitim aplikasyonları şöyle:

Eğitim Bilişim Ağı (EBA): www.eba.gov.tr adresinde sunulan, sınıf seviyelerineğru ders içeriklerin tamamına ulaşabiliyorsunuz. 

Photomath: Kamerayı matematik problemine tutuyorsunuz, adım adım yönergelerle yanıtı hemen görebiliyorsunuz.

Matematik Kralı: Matematiği bir eğlenceye dönüştüren uygulama.

Khan Academy: İstatistik bilimini oturduğunuz yerden öğrenme imkânı sunuyor.