E-TİCARET CİROSU 30 MİLYAR LİRAYI GEÇTİ

BAKAN ARSLAN, 2015 YILINDA 25 MİLYAR LİRAYA YAKLAŞAN TÜRKİYE E-TİCARET CİROSUNUN, BİR YILDA YÜZDE 20’NİN ÜZERİNDE BÜYÜYEREK, 2016 YILI SONUNDA 30 MİLYAR LİRAYI GEÇTİĞİNİ AÇIKLADI.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, son 10-15 yıl içinde internet altyapısına yapılan yatırımların meyvesinin alındığını söyledi. Türkiye ve dünyadaki internet kullanımı hakkında bilgi veren Bakan Arslan, yarım asırlık geçmişi bulunan internetin, alışkanlıkları, bağımlılıkları, zorunlulukları değiştiren ve dönüştüren yeni bir yaşam tarzı haline geldiğini belirtti.

Arslan, 7,5 milyarlık dünya nüfusunun internet kullanabilen kesiminin 3 milyar 800 milyona ulaştığını bildirerek, “Bir yılda internet kullanan insan sayısı ortalama yüzde 10 artış gösteriyor. Bu artışın nedeni aslında çok basit, internetin sınırsız olanaklara sahip olması.” dedi.

İNTERNET ALTYAPISINA YAPILAN YATIRIM, HİZMET SEKTÖRÜNÜ BÜYÜTTÜ
Bakan Arslan, konuşmasında Çin E-Ticaret Araştırma Merkezi (CECR) tarafından yayımlanan rapora göre, 2015 yılında Çin’de 2,5 milyondan fazla kişinin doğrudan e-ticaret alanında, 18 milyon kişinin ise ulaşım gibi ilgili hizmetlerde istihdam edilmiş durumda olduğunu kaydetti.

Altyapıdaki gelişmelerin ülkelerdeki e-ticareti etkilediğini, e-ticaretin de özellikle hizmet sektörünü büyüttüğünü ifade eden Arslan, “İnternet altyapısı ile birlikte taşımacılık altyapınız ne kadar gelişirse e-ticaretin gelişimi de o kadar hızlı oluyor. Bu noktada ülkemizde haberleşme ve taşımacılık altyapısında yaşanan muazzam gelişme de ülkemiz e-ticaretinde kendini gösteriyor. Keza 2015 yılında 25 milyar liraya yaklaşan Türkiye e-ticaret cirosu, bir yılda yüzde 20’nin üzerinde büyüdü ve 2016 yılı sonunda 30 milyar lirayı geçti.” diye konuştu. Arslan, Bakanlık olarak yapılan yatırım ve düzenlemelerin tamamlanmasıyla e-ticaret büyüme hızının da artacağına işaret ederek, “Bu yılın sonunda e-ticaret cirosunun yaklaşık yüzde 40 artışla 50 milyar lira civarında olmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

1 MİLYAR 610 BİN KİŞİ E-TİCARET KULLANICISI
Bakan Arslan, e-ticaretin 1990’lı yıllarda başladığını anımsatarak, “E-ticaret hacmi her gün artmakta, firmalar reklam harcamalarının yüzde 15’ini dijital mecralara yöneltmekteler. Hatta bu oranlar her geçen gün artış göstermekte. Global Dijital İstatistiklerine göre tam tamına 1 milyar 610 milyon kişi e-ticaret kullanıcısı. Bu nedenle ‘Bilişim Çağı’ olarak adlandırdığımız bu çağda, e-ticaret olanaklarını göz ardı etmek ya da ikinci plana atmak gibi bir durum söz konusu değil.” değerlendirmesinde bulundu.

YERLİ VE MİLLİ ÖDEME SİSTEMİ KURULACAK
Arslan, PTT bünyesindeki ePttAVM.com’un 2 milyon 500 binden fazla ürünü kullanıcılarla buluşturduğunu belirterek, bugün e-PttAVM’nin tüm ürünlerini Türkiye’nin her köşesine PTT Kargo ile hızlı ve güvenli bir şekilde ulaştırdığının altını çizdi.

PTT’nin altyapısını e-ticarete göre şekillendirdiklerini kaydeden Ahmet Arslan, yapılan düzenlemeyle PTT’nin elektronik para ihraç etmesinin önünü açtıklarını, bu sayede bugüne kadar bankacılıkla ilgili birçok hizmeti sunan PTT’nin artık modern çağın gereği olan elektronik ödeme enstrümanını da kullanacağını söyledi.

PTT bünyesinde milli ve yerli elektronik ödeme sistemini de kuracaklarını anlatan Bakan Arslan, ilgili kurumlarla Ortak Ödeme Platformu niyet mektubu imzalandığını ve yakın zamanda da hayata geçeceğini ifade etti. Paypall benzeri bu sistemle e-ticaret pazarında PTT’nin payını almasını istediklerini belirten Arslan, “Yerli ve milli elektronik ödeme sistemimizle ülkemizin ticaret hacmini de artıracağız. Ayrıca bütün tahsilatların tek bir tahsilat merkezi üzerinden yapılmasına yönelik altyapı çalışması yapıyoruz.” dedi.

“Yatırıma devam edeceğiz”
PTT’nin Ortadoğu ve Afrika ülkelerine e-ticaret başta olmak üzere pek çok konuda öncülük ettiğini anlatan Bakan Arslan, Katar’ın ulusal elektronik ticaret platformunun altyapısının PTT tarafından geliştirildiğini, Tunus’un elektronik ticaretle batı pazarına açılması için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Arslan, Türkiye ile Azerbaycan arasında elektronik ticaret, parasal hizmetler ve karşılıklı posta trafiğinin artırılması hususlarına yönelik mutabakat imzalandığını dile getirerek, “İnanıyorum ki bu konferans, ülkelerimiz arasındaki e-ticaret iş birliklerini artıracak. Ülkelerimizin pazarlarını geliştirmesini, e-ticarette dünyaya açılmamızı sağlayacaktır. Keza şu anda ülkelerimizin dünya e-ticaret pastasından aldığı pay istediğimiz noktada değil. Ancak iş birliklerimiz ile 3-4 yıl içerisinde bu pastadaki payımızı 2-3 kat daha artıracağımız gerçektir. Ülkemiz açısından konuşursak, e-ticarette yaşadığımız hızlı büyümeye rağmen e-ticaretin toplam perakendeden aldığı pay henüz yüzde 3,5 seviyesindedir. Bu rakamın dünya ortalamasının ise yüzde 8,5 olduğunu dikkate alırsak, e-ticarette gidecek daha çok yolumuz olduğu açıktır.” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım kapanış konuşması yaptı
Uluslararası E-Ticaret Konferansı kapanışı Başbakan Binali Yıldırım’ın teşrifleriyle gerçekleştirildi. Konferansta konuşan Başbakan Yıldırım, PTT’nin e-ticaretin hukuki altyapısını oluşturduğunu hatırlatarak, bu sayede vatandaşların e-ticaretle gönül rahatlığıyla çalışmasının önündeki engellerin kaldırıldığını dile getirdi.

Yapılan düzenlemelerle e-ticaret üzerinden iş ve işlem yapacak şirketlerin yıllık aidat ödemelerine destek verilmeye başlandığını belirten Yıldırım, PTT’nin geçen yıl 891 şirkete 4,5 milyon lira, bu yılın 10 ayında da 5 binden fazla şirkete 18 milyon lira destek verdiğini bildirdi. Yıldırım, ilerleyen süreçte e-ticaret girişimcilerine yönelik yeni adımlar atılacağını kaydederek, “Bunun planlarını da yaptık. E-ticarette, Cumhuriyetimizin 100. yılına giderken 2023 hedefimiz 350 milyar TL’dir. Bu hedef doğrultusunda amacımız ülkemizin yakın gelecekte dünyanın önemli dijital ekonomileri arasında yerini almasıdır. Bunun ihracata da katkısı olacak. İhracat hedeflerimizin gerçekleşmesini de kolaylaştıracak.” dedi.