Drone Teknolojisi Nereye Gidiyor?

Drone Teknolojisi Nereye Gidiyor?

Özellikle YouTube’a içerik üretenler arasında oldukça popüler olmuş durumda. Aynı zamanda drone fotoğrafçılığı da giderek yaygınlaşan yeni mesleklerden biri olarak gösteriliyor. Havadan çekim gerektiren her ticari işin başrol oyuncusu bu araçlar, yetenekleriyle herkesi şaşırtmayı başarıyor. Peki, droneların başarısı nereden geliyor, bu teknolojiyle gelecekte bizi neler bekliyor?

Drone kelimesi İngilizce’de ‘erkek arı’ anlamına geliyor. Wi-Fi teknolojisi kullanılarak, bir uzaktan kumanda yardımıyla kontrol edilen insansız hava araçları Drone olarak adlandırılıyor. Bu araçlar başlarda yoğunlukla askeri amaçlar için kullanılıyordu. İlk ortaya çıktığında milyonlarca dolar yatırım yapılan askeri araç geliştirme projelerinin yaratıcı birer ürünüydüler. İnsansız ve kullanışlı hava araçları olarak bilinen dronelar istihbarat bilgisi toplamak ve askeri operasyonlarda riskleri azalmak için kullanılıyordu. Droneların bugün geldiği noktaya bakıldığında pek çok kişi bu teknolojinin nereye gittiği üzerine kafa yoruyor. Çünkü bu teknoloji her geçen gün kendine yeni fikirler içerisinde yer bulmaya devam ediyor.

FOTOĞRAFÇILIK, GÜVENLİK, MEDYA, SPOR…

Drone’ların en şaşırtıcı kullanım alanlarından bir tanesi özel gün fotoğrafçılığı hizmeti… Drone’lar dünyada özel günleri kaydetmek için son yıllarda sık sık kullanılır oldular. Hem farklı hem de oldukça etkili sonuçlar alınabilen dronelar artık özel günlerinizi ölümsüzleştiren önemli bir teknolojik araç. Askeri amaçlara benzer şekilde birçok güvenlik şirketi de bu yeni teknolojiyi güvenlik hizmetlerine adapte etmek için var gücüyle çalışıyor. Uzak olmayan bir gelecekte uçan güvenlik görevlileri olarak gökyüzünde droneları görmek hiçbirimizi şaşırtmayacak.

Droneların en çok kullanıldığı ve gelecekte en çok kullanılacağı alan hiç kuşkusuz medya sektörü… Bir kameramanın ya da fotoğrafçının asla sahip olamayacağı fiziksel imkânlara sahip olan Dronelar medya dünyasının küçük kahramanları olarak adlandırılabilir. Bu teknolojinin yaygınlaşması sektör için de büyük kolaylıklar getirecek. Dronelar sayesinde çok daha kaliteli filmler izleyebilecek, çok daha nitelikli görsel içeriklere ulaşabileceğiz. Tıpkı medya sektörü için olduğu gibi dronelar spor dünyası için de çok büyük yenilikler getiriyor. Bir spor müsabakasını izleyiciye ulaştırmak son derece önemlidir. Dronelar sayesinde bir maçı çok daha yakından ve farklı bir bakış açısıyla izleyebilecek ya da kendimizi bir atletizm yarışının tepesinde, yarışın tam kalbinde rahatlıkla bulabileceğiz.

SİPARİŞİNİZİ BİR DRONE’DAN ALIR MIYDINIZ?

Amazon.com Inc., United Parcel Service Inc., Domino’s Pizza Inc. gibi farklı firmalar teslimat için drone kullanmak için çeşitli birimler oluşturdu ve bunu gerçekleştirmeye başladı. Ancak bu konudaki en büyük engel hava koşulları… Bu engellerin aşılması için de yoğun çaba sarf ediliyor. Ve pek çok şirket drone teknolojisi olarak yatırım yapıyor. Zorlu hava koşulları ve drone güveliğini sağlayan teknolojilerin gelişmesiyle lojistik alanda drone kullanımının gelecekte daha da artacağı anlaşılıyor.

TARIMDA DRONE KULLANIMI

Son yıllarda iyice gelişen tarım sektöründe drone kullanımı alanını gittikçe genişletiyor. Bu alanda yapılan çalışmalar sayesinde, tarım alanlarının haritalanması, ilaçlanması ve erişimi güç yerlerin ya da bitkilerin incelenmesi için kullanılıyor. Ayrıca ürün verimliliğinin kontrolü ve veri toplama işinde de önemli bir görev üstleniyor. Ve bu sektördeki yatırımlarla droneların teknolojik olarak gelişmesi için yapılan çalışmalarla da artacağı düşünülüyor.

Öyle ki BI Intelligence drone pazarının genelindeki harcamaların 2021’de 12 milyar doları aşacağını öngörüyor. Global Market Insights ise tarımsal drone pazarının 2024 yılına kadar 1 milyar dolar olacağını söylüyor. GMI, 2024 yılına kadar çiftçilerin tarım alanındaki drone kullanımlarının artıracağı görüşünde.

DRONELAR GELECEKTE NASIL KULLANILACAK?

Dronelar her geçen gün teknolojik olarak gelişiyor. Dronelar yeni nesil teknolojilerle git gide daha güvenli özellikler kazanıyor. Kendini denetleme, akıllı ve doğru sensör, akıllı drone sistemi gibi uygulamalarla taşımacılık, askeri, lojistik ve diğer ticari sektörlerde kendine yeni kullanım alanları buluyor. Ve bunun gelecekte de artarak devam edeceği düşünülüyor. Hava durumu tahminleri, uzun zaman ve emek harcanarak yapılan haritalandırma işlemleri konusunda dronelar pek çok farklı alanda kullanılıyor ve doğru ve hızlı veri toplayarak gelişim sağlıyor. Bu da endüstri alanında bolca yatırım yapılacağı anlamına geliyor.