DİYARBAKIR’A 2 MİLYARLIK YATIRIM

DİYARBAKIR’A 2 MİLYARLIK YATIRIM

Bakan Arslan, Diyarbakır’da şu anda 10 projenin fiilen devam ettiğini belirterek, bu projelerin maliyetinin yaklaşık 2 milyar lira olduğunu kaydetti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi. AK Parti milletvekilleri Galip Ensarioğlu ve Ebubekir Bal ile Diyarbakır Havalimanı kavşağında yürütülen çalışmaları inceleyen Bakan Arslan, daha sonra Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nu ziyaret etti. Valilikte basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Arslan, bakanlık olarak Diyarbakır’da birçok çalışma yürüttüklerini, şuanda fiilen devam eden 10 projenin olduğunu söyledi. Arslan, “Bunların yaklaşık bedeli 2 milyar lira ve bunun 800 milyonluk kısmını şu ana kadar harcamış durumdayız. Kalan bölümünü de bu yıl, önümüzdeki yıl ve 2019’da bitecek projelerimiz kapsamında inşallah harcamış olacağız.” diye konuştu.

Bölünmüş yol miktarı 412 km’ye çıktı
Diyarbakır ve çevre illerle olan karayolu bağlantılarıyla ilgili yürütülen çalışmalara değinen Arslan, “Diyarbakır’ın kalkınması, ülkemizin güney doğusunun kalkınması ve ülkemizin ekonomisinin büyümesi anlamına geliyor. Biz son 15 yılda Diyarbakır’da sadece Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak 3 milyar 375 milyonluk liralık yatırım yapmış durumdayız. 2002 yılından önce 80 yılda 2,5 kilometre sıcak asfalt yapılmışken bugün 225 kilometre sıcak asfalt var. 44 kilometre bölünmüş yol varken bunu 412 kilometreye çıkarttık. Amacımız Diyarbakır’ı bölünmüş yol ve sıcak asfaltla bağlamak ki bu konuda bütün çalışmalar son aşamaya geldi.” dedi.

“Yılda 2 milyonun üzerinde insanımız seyahat ediyor”
Bin yıldır bu coğrafyada birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde yaşandığına işaret eden Arslan, bunu çekemeyenlerin, buradan kaynaklı ülkeyi zayıf düşürmek isteyenlerin birliğe, beraberliğe halel getirmek için boş durmadığını vurguladı. Arslan, “ Bu coğrafyada parlayan yıldız Diyarbakır’ı ve bu bölgeyi çok daha ileriye taşıyacak çalışmalar yürütüyoruz. O yüzden Diyarbakır’ın karayollarıyla, bölünmüş yollarla, sıcak asfaltla her yere erişimini çok çok önemsiyoruz. O yüzden Diyarbakır’a çok modern, yılda 5 milyon yolcunun erişimini sağlayacak bir terminal kazandırmış olduk. Yılda 200 bin kişi seyahat ederken, bugün yılda 2 milyonun üzerinde insanımız seyahat ediyor” ifadelerini kullandı.

Haberleşme yatırımları
Kentte haberleşme ile ilgili gerçekleştirilen yatırımlara değinen Arslan, “Geniş bant internet abonesi hiç yokken bugün 909 bin kişi abone oldu. Fiber optik altyapı özellikle bin 323 kilometreden, 5 bin kilometrenin üzerine çıkarıldı. Buna bağlı olarak da özellikle ADSL bağlı internet hizmeti götürdüğümüz okul sayısı da 599’a yükseldi. Yine bölgenin ulaşım ve erişim kalitesini arttırmaya yönelik mobil baz istasyonlarını 137’den 2 bin 168’e çıkardık. Nüfusu az olan ve telefonların iyi çekmediği yerlere de 4.5 G kalitesinde hizmet götürülmesiyle ilgili süreç devam ediyor. İnşallah ülke genelinde bin 799 noktaya da 4.5 G seviyesinde hizmeti götürecek çalışmayı başlattık. Diyarbakır’da telefon çekme kalitesi düşük olan yerlerde bu çalışmaları devam ettiriyoruz.” dedi.

Diyarbakır’dan anlamlı mesaj
Diyarbakır’ın geçmişteki gibi huzurun başkenti olmaya, bölgenin lokomotifi olmaya devam etmesini istediklerini dile getiren Bakan Arslan, “Dünyadaki herkese diyoruz ki; ‘Diyarbakır’ın gelişmişliği, kalkınmışlığı etrafındaki illere sirayet etmeye devam etsin. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize lütfen el uzatmayın. İnsanımız bin yıldır bu tuzaklara düşmedi, düşmeyecek. Lütfen huzurumuzu bozacak eylemlerin içinde bulunmayın. Lütfen Almanya’da şurada burada teröristleri, terör örgütlerini destekleyerek, bu bölgenin huzurunu kaçıracak eylemlere destek vermeyin. Suriye’de karışıklık çıkarmak isteyen, Türkiye’nin huzurunu bozmak isteyenlere destek verip, lütfen o insanları daha fazla mağdur etmeyin. Bölgenin de bölgemizin de huzura, barışa, kardeşliğe ihtiyacı var.’ Bu mesajı özellikle Diyarbakır’dan vermek istedim.” ifadelerini kullandı.