“Dev Proje 2020’de Tamamlanacak”

“Dev Proje 2020’de Tamamlanacak”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, deniz dolgusu üzerine yapımı devam eden Rize-Artvin Havalimanı inşaatında incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Turhan, inceleme sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada,  sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayılı projelerinden olan Rize-Artvin Havalimanı’nın inşası için çalıştıklarını söyledi. Turhan, Rize’nin evladı Recep Tayyip Erdoğan’ın, siyaset sahnesine çıkmasıyla ülkenin yeniden imar edilmeye başlandığını vurgulayarak, “Bu havalimanı da ülkeyi yeniden inşa etme projesinin bir parçasıdır. Kapsamlı bir etüt ve fizibilite yaptırdık ve böylece bu noktada Rize-Artvin Havalimanı’nın yapımını başlattık. Rize- Artvin Havalimanı, Avrupa’nın deniz üzerine kurulan ilk havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı’ndan sonra, ülkemizin deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek ikinci havalimanı oldu.” diye konuştu.

“7 gün 24 saat çalışıyoruz”

Havalimanında 85,5 milyon ton dolgu alanı yapılacağına işaret eden Turhan, “Şu ana kadar da 242 ağır iş makinesiyle günde 120 bin ton taş dolgu yapılarak 32 milyon ton üzerinde taş dolgusunu tamamlamış durumdayız. Bunun 11 milyon tonu da kategorik taş dediğimiz mendireğin yapımında kullanılıyor. Havalimanımızın en önemli kısmı olan taş dolgu mendireğinin de yüzde 64’ü tamamlanmış durumda. Havalimanı altyapı tesisleri inşaatının tamamı düşünüldüğünde projenin yüzde 40’a yakınını tamamlamış bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı. Bakan Turhan, inşaat için 7 bin 653 beton blok üretildiğini ve bunların 5 bin 136’sının mendireğe yerleştirildiğini belirterek, şöyle devam etti: “Bu sayıyı 19 bin 250’ye çıkaracağız ve bu yılın sonunda mendireği tamamlamış olacağız. Daha da önemlisi pistin, apronun ve taksi yolunun yapımına da bu yıl kasım ayında başlayacağız. Üstyapı tesislerini de altyapısı ile eş zamanlı bitireceğiz. Bu projeye, bölgeye sağlayacağı katkılar nedeniyle büyük önem verdiğimiz için 7 gün 24 saat çalışıyoruz çünkü bu havalimanı, Rize ve Artvin’in kent merkezi ile turizm potansiyeli olan ilçelerinin gelişmesine önemli katkı sağlayacak. Doğu Karadeniz Bölgesi’ne komşu ülkeler ile ticari ilişkilerin artmasına katkıda bulunacak. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde hava ulaşımının kesintisiz bir şekilde sağlanmasına da etki edecek.”

“Bölgenin en büyük havalimanlarından biri olacak”

Havalimanının pist uzunluğunun 3 bin metre, genişliğinin 45 metre olarak inşa edildiğini kaydeden Turhan, 265 metre uzunluğunda 24 metrelik genişlikte taksi yoluyla da aprona bağlanacağını aktardı. Turhan, yılda 3 milyon yolcuya hizmet edecek havalimanının yaklaşık 30 bin metrekare kapalı alanıyla bölgenin en büyük havalimanlarından biri olacağına dikkati çekerek, “Bu önemi nedeniyle de bu dev projeyi her ne kadar 2022 yılında hizmete açacağımızı söylesek de hedefimizi yükselttik, çalışmalarımızı hızlandırdık. Bu projeyi inşallah gelecek yıl ekim ayında hizmete açacak şekilde iş programımızı güncelledik.” dedi.