ÇOCUĞUNUZU SOSYAL MEDYA YILDIZI YAPMAYIN!

ÇOCUKLARINA AİT FOTOĞRAFLARI SOSYAL MEDYADA YAYINLAMAK ANNE-BABALARIN SIKLIKLA YAPTIĞI BİR DAVRANIŞ… ANCAK PEDAGOGLAR VE PSİKOLOGLAR ANNE-BABALARI, FOTOĞRAF PAYLAŞIMININ TEHLİKELERİNE KARŞI UYARIYOR.

Sosyal medyada çocukların fotoğrafını paylaşmak, son zamanların çokça tartışılan konularından biri… Kimi anne ilk ultrason fotoğrafından başlayarak neredeyse bebeğin her halini yayına veriyor. Doğumu, banyosu, uyuması, emeklemesi, konuşması, doğum günü partileri, özel anlar gibi birçok anını yayınlamak bazı annelerin en büyük hazzı. Üstelik kiminin o kadar fazla takipçisi var ki bebekler şimdiden sosyal medyanın yıldızı! Peki, keyifle yapılan bu paylaşımların hem çocuk psikolojisinin olumsuz etkilenmesine hem de cinsel istismara davetiye çıkardığını biliyor musunuz?

Çoğu anne-baba bu davranışının sonucunun farkında değil. Ayrıca birçok kişi yayınladıkları fotoğrafları kimlerin görüp kimlerin göremeyeceği konusunda sosyal medya gizlilik ayarları konusunda da bilinçli değil. Bu nedenle internet üzerinde bir çocuğun nelerinin paylaşılmaması gerektiği konusunu birçok aile es geçiyor. Eskiden nazar değer diye kaçınılan birçok durum günümüzde övünülen bir durum olarak algılanabiliyor. Günümüz online yaşamın verdiği özgürlük ve rahatlığın getirdiği riskleri iyi bilmek gerekiyor. Psikologlar ve pedagoglar bu konuda hemfikir. Uzman Psikolog Burcu Aksungur, ‘çocukların sınırlı sayıda ve bazı halleri hariç fotoğrafları yayınlanabilir’ görüşünde. Çocuğun havuz, deniz, banyo fotoğraflarının yayınlanmasının çok sakıncalı olduğuna dikkat çeken Aksungur, “İleride çocuklarınızı utandıracak fotoğraf paylaşmayın.” diyerek uyarıyor. Peki, çocuğun hangi fotoğrafları sosyal medyada yer almamalı, çocuğunuzun fotoğraflarını paylaşırken nelere dikkat etmelisiniz? İşte uzmanından uyarılar:

Banyo, deniz, havuz fotoğrafları
Çocuğunuzun banyo yaparken, denize girerken çıplak fotoğraflarını paylaşmayın. Normal biri için son derece normal, masum, eğlenceli olan bu fotoğraf, çocuk pornocuları için en önemli malzeme. Ayrıca çocuğunuz ileriki yaşlara geldiğinde bu fotoğraflar onu utandırabilir. Unutmayın eklediğiniz bir fotoğraf siz silseniz bile sonsuza kadar bir yerlerde kalabilir!

Hasta halleri
Aslında çoğumuz kötü anlarımızı başkalarının görmesini istemeyiz. Çocuğunuzun hasta, yaralanmış, mutsuz hallerini sosyal medyada yayınlayıp başkalarının dikkatini çeken anne baba kendisini sorgulamalı. Farkında olmadan çocuğu üzerinden ilgi çekmeye çalışıyor olabilir!

Çocuğunun sorunlu davranışlarını paylaşmak
Bazı anne babalar bilerek yada bilmeyerek çocuklarını gülünç duruma düşürecek yada alay konusu olmasına online utandırmaya yol açacak paylaşımlarda bulunabilirler. Aile içi gizliliği, mahremiyeti, çocuğun kişisel sınırlarını bozacak anılar paylaşılmamalı.

Bebeklik
Şu anda bebek bile olsa ileride büyüyecek, çocuk, genç ve yetişkin olacak. İleride utanmasına yol açacak örneğin ‘çiş yaptığı anlar’ gibi yayınlardan kaçınılmalıdır. Tuvalette iken çekilmiş fotoğrafları varsa sosyal medyada yayınlamak yerine kendi özel albümünüzde tutabilirsiniz.

Çocuk hakkında özel bilgiler
Kötü amaçlı kişilerin kullanabileceği bilgileri paylaşmamak gerekir. Örneğin, ‘evde tek başına bizi bekleyebiliyor’, ‘okuldan eve yürüyerek tek başına gelebiliyor’, ‘aferin oğluma, kardeşine biz yokken bakıyor’ gibi bilgileri kimlerin kötü niyetle kullanabileceğini bilemezsiniz. Kurumsal sayfalar hariç özel telefonunuz, adresiniz gibi bilgiler başınıza olmadık sorunlar açabilir.

Başkalarının fotoğrafları
Başkasının çocuğunun fotoğrafını yayınlamadan önce düşünmek gerekir. Onun ailesi buna izin verip vermeyeceği, rahatsız olup olmayacağı iyi düşünülmelidir. O yüzden izni olmadan hiç kimsenin fotoğrafı paylaşılmamalı.

Akran zorbalığına maruz kalan çocuk
Eğer çocuğunuz başka çocukların zorbalığına maruz kalıyorsa bir kriz planı yapın. O çocukların ebeveynleri, okul yetkilileri ve gerekirse yasal mercilere ulaşmaya çalışın ve hemen önlemenin yolunu bulun. Bu konuda çocuğunuzu suçlayarak zaman harcamayın.

Nasıl algılanıyor?
Bazı ebeveynler, öğretmenler bir çocuk için normal, doğal davranış ancak yetişkin gözüyle komik olan görüntüleri yayınlıyorlar. İzleyenler için komik, eğlenceli gelen bu haller çocuk için şimdi ya da gelecekte kâbus olabilir. Buradaki ölçüt, görüntünün nasıl algılanacağını iyi süzmenizdir. Çocuğun, doğaya, insanlığa, yaşama dair olumlu değerleri sunan görüntü ve mesajlarda sorun yoktur. Sorun, yanlış anlaşılabilecek, alay konusu olabilecek, tartışmaya yol açabilecek mesajları içeren paylaşımlardır.